Ana sayfa GÜNDEM Mecliste logo polemiği

Mecliste logo polemiği

635
0

Belediyede Mart ayı son Meclisi

MÜRSEL YILDIZKAYA

Polatlı Belediye Meclisi, Mart ayı ikinci birleşim birinci oturum toplantısı geçtiğimiz akşam Belediye Meclis salonunda Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında yapıldı.

İHSAN ŞIRACI

Mart ayı son meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis,  15  gündem maddesi ile toplandı. Plan Bütçe komisyonuna havale olunan gündemin ikinci maddesi Gençlik merkezi inşaat ihalesi ile ilgili konunun komisyon raporu okunarak CHP’li Belediye meclis üyesi İhsan Şıracı’nın muhalif oyuna karşılık  oy birliğiyle kabul edildi. İhsan Şıracı gündem maddesine ilişkin söz alarak görüş bildirdi. Gençlik merkezi inşaatıyla ilgili konuyla ilgili  CHP’nin görüşlerini iletti. Şıracı konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “ Müteahhit firma sorumluklarını yerine getirememiş inşaat yarım kalmıştır. Belediye meclisimizin gençlik merkezinin tamamlanması için gerekli adımları atıyor. Ekim 2019 performans  planında bunu görmüştük zaten.Gider bütçesin g cetvelinde borçlanma görülüyor. Bunun  7 trilyonunu  gençlik merkezi için  ayrılacağını sanıyorduk fakat önümüze gelen daire raporlarında görüyoruz  ki gençlik merkezinin bitirme  işini kat karşılılığı ihale ederek  tamamlanması sağlanacak. Kat karşılığı yapılan ihaleler maalesef hep karşılıksız oluyor bunun örneği çok fazla  gördük.

ŞAH İSMAİL TETİK

Gündemin  dördüncü maddesi Çekirdeksiz mahallesinin satışının, Beşinci  madde Hisseli Taşınmazların satışı,  altıncı maddesi borçlanma yetkisi, sekizinci madde olan İşitme Engelli anneler için ses algılayıcı sistem yardımı, dokuzuncu madde Otizmli gençlerin desteklenmesi, Onuncu madde Perpa Pazar yeri sorunları komisyon  raporunun okunmasının ardından oy çokluğuyla kabul edildi. Meclisin on birinci  gündem maddesi olan Oto pazarı kurulması ve on ikinci madde Kartaltepe AVM ilgili konunu çalışmalarına devam ediyor.

Şıracı : “Polatlı Belediye meclisinin 150 trilyon bütçesi var neden kat karşılığı ihaleye giriyor kendi bütçesinden gençlik merkezinin yapamıyor mu?”

Müteahhit firma yine tamamlamazsa o zaman ne olacak  neden belediyemiz bu konuda ısrarcı davranıyor. Polatlı Belediye meclisimizin güçlü bir meclis Anadolulun Parlayan yıldızı 150 trilyon bütçesi var görülen o ki biz bu gençlik meclisini 7 trilyonla tamamlayacağız. %50 seviyelerine gelmiş gençlik merkezinin kat karşı ihale edilmesine karşılık belediyenin kendi imkanlarıyla yapmasını daha doğru olacağı  düşüncesiyle komisyonda reddettim o yüzden mecliste CHP olarak red oyu kullanacağız”dedi.Gündemin birinci  maddesi olan Gençlik merkezinin inşaat ihalesi CHP belediye meclisi üyelerinin red oyuna karşılık oy çoğunluğuyla meclisten geçti.

Şıracı: “ Komisyon Raporları Değiştiriliyor Mu, Aldığımız Karar Neden Uygulanmıyor”

Meclis gündeminde yer alan Belediye logosunun değiştirilmesi hakkında maddenin görüşülmesi esnasında söz alan CHP meclis üyesi İhsan Şıracı konuya ilişkin eleştirilerini dile getirdi. Şıracı şunları söyledi: “ Komisyonda belediye logosunu görüştük belediye logosunu halka sunmak amacıyla konuşarak 2 red 2 kabul oyuyla komisyon raporunu hazırladık, ama şu an komisyon raporunu bulamıyoruz.  komisyon raporları değiştiriliyor mu, aldığımız karar neden uygulanmıyor. Plan Bütçe komisyon  olarak logoyla ilgili  bir karar aldık ama şu anda gizli bir el aldığımız komisyon raporunu kaldırıyor konunun devam edileceğine karar verilmiş ,plan bütçe komisyonun kararlarının bir önemi yoksa biz neden rapor hazırlıyoruz.

Yıldızkaya ; Amacımız logonun sivilleşmesi ve Polatlının markalaşması

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, CHP ‘li meclis üyesi İhsan Şıracının konuşmasına karşılık şunları söyledi:

Yıldızkaya : Komisyon raporları değiştirebilir ya da kaldırabilir sonuçta komisyon raporları meclisinin üstünde değil ve bu konu siyasi bir konu değil amacımız 1970’li yıllarda yapılmış logonun sivilleşmesi ve Polatlının markalaşma sürecine katkı sağlamak.Biz bir çalışma yaparız halkımız oyuna sunarız yüce halkımız istemezse aynı logoyla devam ederiz.  Neden bu konuyu bu kadar büyütüyorsunuz biz bu konuyu Polatlı Halkına sunar ve gereğini yaparız diyerek Belediye logosunun değiştirilmesi konusunun Polatlı Halkına sunulması konusu meclise sundu ve oy çokluğuyla Polatlı Halkına sunulmasına karar verildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale Olunan Sanayi Sitesi ve İlçe genelindeki kaldırım ve yol işgalleri ilgili konu görüşülürken  CHP ‘li belediye meclis üyesi Şah İsmail Tetik söz olarak kürsüye çıktı ilgili işin grup kararı olara red oyu kullanacaklarını ifade etti. Tetik konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “ Zabıta müdürlüğümüzün ve imar müdürlüğümüzün yetkisi olmasından dolayı red oyu kullanacağız. CHP grubu olarak öneriyi biz vermiştik fakat konunun ilgili Polatlı belediyesi çözülmesi için bu önergeyi vermiştik “ dedi.

Yıldızkaya “ Küçük Hesaplarda Boğulmayın”

Yıldızkaya Şah İsmail Tetik ‘in konuşmasına karşılılık CHP gurubu olarak ikinci kez aynı şeyi yapıyorsunuz kendi verdiğiniz önergeyi kendiniz red ediyorsunuz böyle küçük hesaplarda boğulmamak gerekir bende bu konuyu Polatlı kamuoyunun takdirine bırakıyorum “dedi.

14 İlçemiz Beylikköprü mahallesi 173. Ada 71 Parsel ve Çevresine ait ENH geçirilmesine yönelik 1/1000 Ölçekli uygulama  imar planı değişikliği  konusu devam ediyor.  Gündemim son maddesi olan ve Çevre ,Sağlık ve Çeşitli  İşler Komisyonuna havale olunan  Bilim Merkezi Uluğ Bey gök evinin isim değişikliği konusu Polatlı Belediyesi Alparslan Türkeş Ulu Bey gök evi olarak değiştirilmesi oy birliğiyle kabul edildi.