Ana sayfa GÜNDEM CHP’li kadınlardan 8 Mart özel programı

CHP’li kadınlardan 8 Mart özel programı

505
0

Kuş: “Kadın, yaşamın ta kendisidir”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Kadın Kolları Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında program düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Kadın Kolları Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Cumhuriyet Meydanında kutladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen programa; CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Devlet Kuş ve Yönetimi, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Yönetimi, CHP İlçe Gençlik Kolları, POLKADER Başkan Vekili Hülya Kopar, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklamasının ardından Atatürk anıtına karanfil bırakıldı.  Programın sona ermesinin ardından CHP Gençlik Kollarınca çarşıdaki dükkanlar gezilerek kadınlara çiçek verilerek, ilçedeki kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlandı.

Kuş: “Hediyeleşme günü gibi algılatmaya çalışmasına izin vermeyeceğiz”

DEVLET KUŞ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Devlet Kuş, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “8 mart Dünya Emekçi kadınlar günü anma programı için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Sözlerime başlamadan önce çok kısa bir süre daha önce sonsuzluğa uğurladığımız şehitlerimize ve daha önce vatanı uğruna seve seve ölüme giden tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Geride bıraktıkları emanetlerine sahip çıkmak ta bizlerin en önemli görevlerimizden biri olsun. Biz emekçi kadınlar 8 martların kapitalist sistemin ve Pazar ekonomisinin bize dayattığı anlamını yitirip, içini boşaltarak hediyeleşme günü gibi algılatmaya çalışmasına    izin vermeyeceğiz. Çünkü o zaman bu uğurda yaşamını hiçe sayan kadınlarımıza haksızlık etmiş olacağımızı biliyoruz.”

“Dünya bize dar edilmeye çalışılıyor”

“Aradan geçen 150 yılı aşkın süreye rağmen değişen hiçbir şey yok halen dünya bize dar edilmeye çalışılıyor. Yıllardır varlığımızı tüm dünyaya kanıtlamaya çalışıyoruz, yeryüzünün yarısı olduğumuzu biliyoruz. Toplumun geleceğine yön veren çocuklar yetiştiren kadınlar olarak yarınları değiştirecek güce sahip olduğumuzun farkındayız. Ülkemizdeki kadınlara, şu anda sahip olduğu hakları herkesten önce vererek tüm Dünyaya örnek olan Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçlu olduğumuzu hatırlatmak isterim.Bu vesileyle Atamızı saygıyla yad ediyor minnet ve şükranlarımı sunuyorum.Onun sayesinde başımız dik ve onurlu bir şekilde yaşadığımızı belirtmek istiyorum ve Atamın kurduğu partide görev almanın haklı onurunu yaşıyorum.”

“Örgütlenerek Özgürleşeceğiz”

“Türkiye’nin tüm emekçi kadınlarını güçlü kadın, güçlü toplum için Cumhuriyet halk partisi çatısı altında örgütlenmeye davet ediyorum. Cumhuriyet halk partisi yaşadığımız sorunlara ilişkin en doğru teşhisleri ve en doğru çözümleri ortaya koyan ve bunları gerçekleştirme gücüne sahip tek partidir. Örgütlenerek Özgürleşeceğiz. Bizler haklarını savunmak için canlarını veren tüm kadınlara söz veriyoruz Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçileri olacağızBizler biliyoruz ki yönetim görevini üstlenen bugünün iktidar sahiplerinin en büyük korkusu direnen ve mücadele eden kadınlardır. Kadını yok sayan,kadını eve hapseden,kadını köle yapan bu zihniyetin karşısında dimdik duracağız.”

“Bu kötü gidişe dur demek için Bizler tarafız”

“Kadın Gökyüzüdür. Kadın Anadoludur, Kadın Direniştir, Kadın yaşamın ta kendisidir. Bu kötü gidişe dur demek için Bizler tarafız. Tarafımız; Nefrete karşı sevginin Bireyselliğe karşı dayanışmanın Karanlığa karşı aydınlığın Teslimiyete karşı mücadelenin Savaşa karşı barışın Ölüme karşı yaşatmanın tarafındayız. Bu düşüncelerle sizleri selamlıyor kadına şiddetin olmadığı, kadın cinayetlerinin son bulduğu haksız ve hukuksuzlukların olmadığı daha eşit daha güzel günlerde buluşmayı diliyorum.”

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programın ardından CHP Polatlı Kadın Kolları, Ankara’da düzenlenen 8 Mart Kadınlar Günü yürüyüşüne katıldı.