Ana sayfa GÜNDEM Ahşap oyuncaklarla Polatlı’nın Şanlı Tarihi…

Ahşap oyuncaklarla Polatlı’nın Şanlı Tarihi…

662
0

Tarihi Ahşap Oyuncaklar Polatlının Tanıtımına Katkı Sağlayacak

Yaklaşık 2 yıl önce torununa ahşap oyuncak araba yapımıyla ahşap oyuncak sanatına hobi olarak başlayan Polatlı Meslek Ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojileri Alan Şefi İsmail Çember Polatlının tanıtımına katkı sağlayacak tarihi oyuncaklar tasarlıyor.

Başlangıçta torununa ahşap araba oyuncak yapmak için ve kendine bir hobi alanı oluşturmak isteyen Polatlı Meslek Ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojileri Alan Şefi İsmail Çember, daha sonra  bu yolcululuğunu  başka bir boyuta taşımış. Alan şefi Çember hiçbir maddi çıkar gözetmeksizin Polatlının tanıtımına katkı sağlamak amacıyla yaptığı ahşap oyuncakları tarihi bir yola yönelterek  Kurtuluş savaşını çağrıştıran oyuncak kağnılar, el arabaları, yatlar, yaparak Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım merkeziyle iş birliği içerisinde  çalışıyor. Bu oyuncaklar ilerleyen zamanlarda POTA’nın satış stadında Polatlı Tarihi alanlarını ziyaret gelenlere satılacak. Böylece Polatlı tarihi farklı bir boyutta da tanıtılmış olacak. Bu yolculukta Alan Şefi İsmail Çember, oyuncak yapım malzemelerini sanayi, inşaat atıklarından tahta, parke toplayarak atölyede kendi aldığı makinelerle bir başka kalıba sokuyor.  Bir matkapla birçok şeyin yapılabileceğine inanan Çember, Polatlıyı tanıtmaya ve tarihine sahip çıkmaya gönül vermiş değerli hocalarımız arasında yer alıyor.

“Polatlı tarihini ön planda tutmak ve tanıtmak için yaptım”

Polatlı Meslek Ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojileri Alan Şefi İsmail Çember ile İstiklal gazetesi olarak yaptığımız söyleşide bize şu bilgileri verdi: “Torunuma oyuncalar yapmak için çıktığım bu yolda ömürlük bir şeyler yapmak istedim. Metal teknolojisinin içerisin de olduğum için bu oyuncakların mekanik olması gerektiğini düşündüm. Bir matkap il hangi makinelerin yapılabileceğini araştırdım. Sonra metal teknoloji bölümünde bunları imal ettim. 2 yıldır bu kendi takımlarını ve el takımlarını kullanıyorum. En ilginç oyuncaklarım koşan atlar, Nasrettin Hoca eşeği, Tekme atan eşek, top çeviren yunus, ağaçkakan arabası, yürüyen tavşan, yürüyen kanguru gibi çocuklar ilgisini  tarihe çekebilecek ve Polatlı tarihini ön planda tutmak  ve tanıtmak için de kağnılar, top arabaları yaptım. Gelecek neslimiz olan çocukları plastik ürünler yerine doğal olan ahşap oyuncaklarla oynaması sağlık açısından daha iyi olabileceği kanısına vardım.”

“Üreten insan tüketen insandan daha üstündür”

“Çocuklarımıza hem tarihi anlatan hem de sağlıklı oyuncaklar sunmamız gerekir anlayışıyla yola çıktım. Eğer bu mesleğin ilerlemesi için gelecek nesillere aktarılması için belediye, halk eğitim merkezi tarafından bir kurs açılırsa ben bu işin içinde olmaktan gurur ve onur duyarım. Bu anlamda üretim tesisleri kurulursa hem Polatlının tanıtımına katkı sağlar hem de genç nesil için istihdam sağlanmış olur. Benim hayata bakış açım ve hayat mottom hep şu şekildedir; “Üreten insan tüketen insandan daha üstündür” Müslüman’ın boş vakti olmaz. İnsanlığa faydalı olabilmemiz için çalışmamız gerekir”

Ahşap oyuncakları instagram sayfasından paylaşıyor

Polatlı Meslek Ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojileri Alan Şefi İsmail Çember aynı zamanda sosyal medyadan yaptığı ahşap oyuncakları instagram hesabı olan ahsapoyundunyasi hesabıyla da paylaşıyor. Ahşap oyuncak ve tarihi oyuncaklara ilgisi olanlar bu hesabı takip edebilir.