Ana sayfa GÜNDEM Ziraat Odasında Arıcılık Semineri

Ziraat Odasında Arıcılık Semineri

708
0

Büyükşehirden, Polatlı’ya Arıcılık Eğitimi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yerli üreticilerin eğitimine ağırlık vererek kırsalda kalkınmayı sağlamak amacıyla kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle dün Polatlı Ziraat Odası Konferans salonunda Arıcılık Semineri” düzenledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yerli üreticileri destekleyen ve kırsal kalkınmayı önceleyen projelere imza atmayı sürdürüyor. Başkent ekonomisini canlandıracak ve marka şehir haline dönüştürecek kırsal kalkınma hamlelerine bir yenisini daha ekleyen Büyükşehir Belediyesi, yerli üreticilerin eğitimine de öncelik veriyor. Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü ile iş birliği yapan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Arıcılık seminerinin ilkini dün Polatlı Ziraat odasında gerçekleştirdi.

Arı Bakımından Hastalıklarla Mücadeleye

Arı bakımından besleme tekniklerine, hastalık ve zararlılarla mücadeleden modern arıcılık yöntemlerine kadar birçok konu seminerde anlatıldı. Başkent’te arı üreticiliğinin ve veriminin artırılması amacıyla düzenlenen  eğitimlerle bilinçli arıcıların yetiştirilmesi hedefleniyor. Arıcılıkla uğraşan çiftçiler kadar bu işe yeni başlayanların da katılabileceği eğitim, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Özkırım tarafından verildi.

Doç. Dr. Aslı Özkırım : “Bir Arıcı Aynı Zamanda Bir Meteoroloji Uzmanı Da Olmalıdır “

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Özkırım ; Sizler arı bakıcısı değil arıcısınız ve bu anlamda hareket etmelisiniz, bir arıcı aynı zamanda bir meteoroloji uzmanı da olmalıdır. Hava durumunu takip etmek bir arıcının en önemli görevidir “ dedi.

Arıları Sağlıklı Tutmanın Yolları Anlatıldı

Sağlıklı hayvan neslini devam ettirmek konusunda çiftçilere önemli bilgilerin verildiği eğitim 3 saat sürdü. Eğitimde Arı Sağlığını Direkt Etkileyen Çevresel Faktörler, Arı Sağlığını Direkt Etkileyen Arıcılık Uygulamaları, Arı Sağlığını İndirekt Etkileyen Faktörler, Önemli Arı Hastalıkları, Arı Hastalıklarıyla Mücadele Yöntemleri, Arıların Bağışıklık Sistemleri, Arıları Sağlıklı Tutmanın Yolları, Sağlıklı Arı Yetiştiriciliği, hakkında bilgilendirme yapıldı.