Ana sayfa GÜNDEM Polatlı 4. Derece Tehlikeli Deprem Bölgesinde

Polatlı 4. Derece Tehlikeli Deprem Bölgesinde

1211
0

Polatlı depreme hazır mı?

“Geçtiğimiz günlerde önce Elazığ daha sonra Van’da yaşanan deprem, akıllara Polatlı’da deprem olur mu ve Polatlı depreme ne kadar hazır sorularını getirdi. İstiklal Gazetesi bu soruların cevabını araştırıyor.”

Sene başından bu yana ülke genelinde meydana gelen deprem felaketleri pek çok vatandaş gibi Polatlı halkını da tedirgin etti. Polatlılı vatandaşlar, ilçenin deprem konusunda ne kadar hazırlıklı olduğunu ve Polatlı’nın deprem riski durumunu merak ediyor. İlçemizde faaliyet gösteren Ekol Mühendislik yetkilisi İnşaat Mühendisi Cihat Yüksel ile bu konuyu konuştuk. İşte sorularımız ve Yüksel’in cevapları…

Polatlının depremle ilgili  beklenen bir sorunu var mı  ?

İnşaat Mühendisi Cihat Yüksel: “Öncelikle şunu belirtmek isterim Polatlımız 4. Derece deprem bölgesindedir.Yani tehlikesi diğer bölgelere göre daha az olan bir bölge.

1996 yılında yapılan deprem haritasında ; Risk yönünden ülkemiz 5 değişik bölgeye bölünmüştür.Deprem derece tehlikesi yönünden en  tehlikeli Olan 1. Derece deprem bölgesidir. Bu bölgeler fay hatlarının geçtiği bölgeler. Özellikle İstanbul, Egede ,Van ,Elazığ.Hatay, Erzurum ,Erzincan bu bölgeler 1. Dereceden deprem bölgesinin içindedir. Polatlımız 4. Dereceden deprem bölgesinde, Polatlının yakınından geçen çok kısa mesafedeki Haymana üzerinde bir fay var o da tahmini 6 üzeri deprem üretmiyor. Daha düşük derecede depremler üretiliyor. Bu yönden Polatlı olarak şanslıyız. Deprem bölgesi olarak Konyanın güneyi ise 5. Dereceden deprem bölgesi Polatlının daha güvenli yer olarak bunu örnek verebiliriz. Polatlı ortanın bile altında deprem riski olan bir bölgedir.”dedi.

Polatlıda  1999 depreminden sonra hangi tedbirler alındı?

Diğer deyimle Belediye sorumlulukları ve Devlet  bakışı açısından baktığımızda Polatlı depreme hazır mı ?

1998 yılında yeni bir deprem yönetmeliği çıktı ülkemizde bu deprem yönetmeliğinden sonra özellikle Polatlıda hazır beton kullanımı yaygınlaşmaya başladı.1998, 1999 dan sonra yapılan yapılarımız daha güvenli . Yani deprem yönetmeliğinin çıkışı ile  Polatlıda hemen uygulanmaya  başladı ve yapılar,bu yönetmeliğe uygun şartlarda yani hazır betonla yapıldı. Polatlının,Depremde hasar görme riski yok denecek kadar az ama 1998 den önceki yapılan cumhuriyet mahallesinde bazı yapılar deprem yönetmeliğine uygun değil ve hazır beton kullanılmamış o yüzden bahsettiğim yönetmeliğe uygun yapılmamış yerler riskli durumda .

Polatlı için depremde en riskli bölgeler?

İnşaat Mühendisi Cihat Yüksel: İl yerleşim yerleri, Hazır betonun kullanılmadığı yerler,1998 deprem yönetmeliğine uyulmayan yerler, 1998 önce yapılan yerler son derece riski bölgeler. Bu mahaller şu şekilde; yeni mahallenin eski yerleşim yerleri, Cumhuriyet mahallesinin ,zafer mahallesinin ,kurtuluş mahallesinin eski yerleşim yerleridir. Daha net açıklarsak Son 20 yılda  yapılan binalar bölgemizde olabilecek bir depreme karşı dayanıklı bir durumda” dedi.

Vatandaş depremle ilgili ne yapmalı?

Deprem yönetmeliğine uygun olmayan  yapılar deprem vergisi yatırsa da vatandaşı kurtarmıyor , vergiyi yatırmak depremi önlemiyor, çözüm olarak bu deprem yönetmeliğinden önce yapılan yapıları acil bir şekilde kentsel dönüşüm ile yenilenmesi gerekiyor ve ya yeniden yıkıp yapılması ve güvenli yapıları geçilmesi gerekiyor.

Binalardan örnek alınarak binanın depreme dayanıklılığı ölçülüyor mu ?

Özellikle bu hazır betonla üretimi olmayan binalarda karot numunesi alıyoruz, bunlardaki  çimento su oranları kurallarına uygun olmadığı için numuneleri çok düşük betonlar çıkıyor, bunlarında çok sağlıklı olmadığını söyleyebilir. Devlet bir binaya bakıp bu bina güveni değil diyerek yıkma kararı alabilir. Depremden korunmanın başlıca yolu düzenli ve sağlam binalarda oturmak diyebiliriz.

Depremden korunma yöntemleri

İnşaat Mühendisi Cihat Yüksel: “Deprem  çantaları olsun ,depremde ne yapmam gerektiğine dair dersler verilmeli ev eşyalarını depreme göre ayarlanmalı , vatandaştan depremden korkmamalı ve deprem için hazırlığını yapmalı Polatlıda son dönemde üretilen yapılar depremde hasar görmez . Son yönetmeliğe uygun olmayan yapılarda oturan vatandaşların bu sorunu çözecek önlemleri almasını öneriyoruz.”