Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ İmtihan dünyası

İmtihan dünyası

760
0

Hayatta birçok zaman bu duyguyu yaşamışızdır diye düşünüyorum “Hiçbir şey göründüğü gibi değildir.” Düşüncesini. Bugün sizlerle bu sözü çok güzel anlatan bir hikayeyi paylaşıyorum. Olaylara bakarken tek taraflı bakmamalı, her şeyi tüm ayrıntıları ile tahlil etmeli ve sonuca kadar sabırla beklemeliyiz.

İki melek yeryüzünü dolaşmaya çıkmışlar. Tabii insan kılığında… Akşam olmuş. Kentin en zengin semtinde lüks bir villanın kapısını Tanrı misafiri olarak çalmışlar. Ev sahipleri somurtarak buyur etmiş onları. Yemek falan teklif etmemişler.

Sıcacık misafir odaları yerine buz gibi ve nemli bodruma iki şilte atıp “Geceyi burada geçirebilirsiniz” demişler. Şilteleri betona sererken yaşlı melek duvarda bir çatlak görmüş. Elini uzatmış söyle bir sürmüş yarığa. Duvar eskisinden sağlam olmuş.

Genç melek “Niye yaptın bunu” diye sormuş merakla… “Her şey her zaman göründüğü gibi değildir” demiş yaşlı melek yavaşça. Ertesi akşam melekler bir köy evinde çok fakir ama çok iyiliksever bir aileye misafir olmuşlar.

Her şeyleri bir tanecik inekleri imiş. Onun sütünü satıp geçiniyorlarmış. Ev sahipleri mütevazı sofralarına almış onları. Allah ne verdiyse beraber yemişler. Yatma zamanı gelince kadın “Siz uzun yoldan geliyorsunuz yorgun olmalısınız” demiş.

“Bizim yatakta siz yatın bir rahat uyuyun. Biz şu divanda idare ederiz” Güneş doğarken uyanan melekler zavallı adamla karışını iki gözü iki çeşme ağlar bulmuşlar. Hayatta ki tek servetleri inekleri bahçede ölü yatıyormuş. Genç melek öfkeden deliye dönmüş. Bunun nasıl yaparsın. Bu kadar iyi insanların yegâne servetinin ölmesine nasıl izin verirsin.

Önceki gece gittiğimiz villada her şey vardı ama kötü ev sahipleri bize hiç bir şey vermediler. Sen onların bodrumlarını tamir ettin. Bu fakir insanlar bizimle her şeylerini paylaştılar. Şen ineklerinin ölmesine göz yumdun? Her şey her zaman göründüğü gibi değildir evlat. Demiş yaşlı melek gene.

Nasıl yani?… Diye daha da öfkeyle sormuş genç melek. Her şey her zaman göründüğü gibi değildir evlat. Demiş yaşlı melek bir daha… Ve anlatmış… İlk gittiğimiz zengin evinin o duvar çatlağının içinde yıllar önce saklanmış bir hazine vardı. Ev sahipleri zenginlikleri ile çok mağrur ama hiç paylaşmayı sevmeyen insanlar oldukları için bu defineyi bulmayı hak etmemişlerdi.

Çatlağı kapayıp onları bu hazineden mahrum ettim. Dün gece fakir köylünün yatağında yatarken ölüm meleği adamın karısını almaya geldi. Kadının hayatının bağışlanmasına karşılık ona ineği verdim. Her şey her zaman göründüğü gibi değildir. İşler bazen istendiği gibi gitmez göründüğünde aslında olan budur. Eğer inançlı isen her iste bir hayır olduğunu düşünürsün. O hayrın ne olduğunu da bir süre sonra anlarsın.

“Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, fakat bu arada çok basit bir sanatı unuttuk. İnsan gibi yaşamak…” <Martın Luther>

Sevgiyle…