Ana sayfa GÜNDEM Tarım Fuarı İçin Geri Sayım Başladı

Tarım Fuarı İçin Geri Sayım Başladı

790
0

Yıldızkaya: “Bu Fuara İnanmış Bir Polatlı Var”

Bölgenin en önemli Tarım, Gıda ve Hayvancılık organizasyonu olma hedefiyle organize edilecek “TARIM TEK POLATLI” Polatlı Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı, 02-06 Haziran 2020 tarihleri arasında Polatlı Kapalı Spor Salonu yanında toplam 35bin metrekare alanda gerçekleştirilecek.

Bu yıl üçüncüsü 02-06 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Polatlı Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı için geçtiğimiz akşam lansman toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, PTO Başkanı Ulvi Sakarya,  Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu ,Siyasi Parti İlçe Başkanları ve STK temsilcileri ile projede yer alacak kurumların temsilcileri katıldı. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl fuar içinde bir de Hayvancılık Festivali gerçekleştirilecek. 35 bin metrekarelik alanda yapılacak olan fuarda 100 bin ziyaretçi hedefleniyor. Düzenlenen toplantıda katılımcılardan ve paydaşlardan beklentiler, geçtiğimiz yıllarda yaşanan aksaklıkların yaşanmaması için yapılacaklar, katılımın sağlanması için yapılacak tanıtım çalışmaları ve hedefler konuşuldu. Kurum ve kuruluş yetkilileri konu hakkında soru ve önerilerini dile getirdi.

Biz Polatlı’ya Rastgele Bir Hedefle Gelmedik Türkiye’nin En İyisi Olmak İçin Geldik

Polatlı’ya rastgele bir hedef için değil de ,  Türkiye’nin en iyi tarım fuarından biri olmak için geldiklerini söyleyen Sky fuarcılık yöneticileri şu açıklamalarda bulundular. “ Biri limitet şirketine yönelik diğeri de promosyon ve kurumsal tanıtım sektörüne yönelik dünyada benzerleriyle rekabet eden iki tane marka yarattık.  Biri limitet şirketine yönelik diğeri de promosyon ve kurumsal tanıtım sektörüne yönelik.  Bu iki fuarla biz Dünyadaki benzerleriyle rekabet eden bir ortam yarattık ve sıfırdan başladık. Biz Polatlı’ya rastgele bir hedefle gelmedik. Burada küçük yöresel bir fuar yapmak için gelmedik. Polatlı’da yapmak istediğimiz şey, önümüzde ki 5 Yıl Türkiye’nin en iyi 4 tarım fuarından birini oluşturmak.

Fuar İçin Polatlı’da Daha Sağlam Bir İrade Var

Her fuarın bir mesajı olması lazım. Biz bunu daha çok Tarım ve bilişim teknolojilerini birleştirecek ortam olarak tasarladık.  Bunu yapabildiğimiz zaman, sadece bölgemizde değil yani iç Anadolu’da değil, ülkemizin yakın komşularını daha sonrada etraftaki ülkeleri çevirecek bir platform oluşturacağız.  Bunu tabii ki de tek başımıza yapamayız.  Sizlerin desteği ile yapacağız. Zaten bir önceki toplantımızda ben bu ışığı sizlerde görmüştüm. Mutlaka bu işin yapılmasını istiyorsunuz.  Birkaç kez denenmiş bu kez daha iyi yapılması içinde,  daha sağlam bir irade var. Şimdi biz bunun peşindeyiz.

Herkese Bu Fuarı Tanıtmayı Amaçladık

Biz bu fuarla ilgili şöyle adımlar attık. Konusu hikâyesi ini motif bir fuar. Teknoloji ve tarım ürünlerini bir araya getiren, daha verimli bir ürün için bir fuar kuruyoruz. Bir ay içinde 50 ilçede bu fuarlarla ilgili afişler astık. Bölgedeki muhtarlıklar, ziraat odaları bunların hepsiyle tek tek görüşerek,  Fuarın tanıtılması konusunda adımlar atıyoruz. İzmir Tarım Fuarı sürecince orada teknolojinin nimetlerinden yararlanarak, 300 bin kullanıcıya yani tarımla ilgili o fuarı ziyaret eden, herkese bu fuarı tanıtmaya denedik ve 300 bin sayısına ulaştık.

Anadolu’nun Dört Bir Yanına Fuarla İlgili Afişler Asıyoruz

Son iki hafta içinde Ankara’da ilgili dairelerle müdürlüklerle toplantılar yaptık. Bu toplantılar sonucunda da bir takım inisiyatifler ortaya çıktı. Şuanda bu bölgeden başlayarak, Anadolu’nun dört bir yanına bu fuarla ilgili afişleri yayıyoruz. Hedefimiz Konya Tarım Fuarı ile birlikte bunu daha da geniş bir coğrafyaya yaymak ve sahada satış ekiplerimiz ile birlikte fuarın satışını gerçekleştirmek. Bursa, Konya, Balıkesir bölgelerinde 50 otobüs getirmek üzere anlaştık. Yani otobüsü biz sağlayacağız. Radyo ve gazetelere verdiğimiz ilanları çoğaltıyoruz. Önümüzde ki 90 gün içinde bununla ilgili yoğun bir kampanya başlatacağız.

Küresel Firmalar Bayileri İle Değil Markalarıyla Gelecekler

Bolu’dan buraya kadar ilgili kişi ve dairelerle görüşerek, kendilerinden destek alacağımıza dair çalışmalar yaptık. Finans, lojistik Uluslararası tarım makinaları üreten kuruluşlarla görüştük, dünyaca ünlü markalar buraya başlangıçta bayileriyle gelmeyi planlıyorlar. Biz bunu değiştirmek istiyoruz. birkaç görüşme yaptık. Burada yaptığımız çalışmaların ciddiyeti onları da etkiliyor gibi görünüyor. Konya Fuarından sonra buraya sadece bayileri ile değil ana markalarıyla geleceklerini düşündüğüm birkaç küresel firma ile konuştum. Ankara’da bunun la ilgili bir toplantı gerçekleşecek.

Uluslararası Bir Fuara Dönüşmesini Sağlayabiliriz

Türkiye’de ki tüm tarım il müdürlükleri, Ticaret Odaları ve tarım kooperatifleri ile yazıştık onları davet ettik. Özellikle Ankara tarım destekleme kooperatifleri ile görüştüğümüzde bize 42 tane ilin kooperatiflerini yaptıklarını ve Ankara üzerinde bunu katılımla destekleyeceklerini bildirdiler. 4 kişilik bir ekiple,  burada satış faaliyetini sürdürüyoruz. Bu satışı biraz baskıya dönüştüreceğiz. Konya fuarı sonrasında bütün firmaları adreslerinde tek tek ziyaret ederek,  çalışmalara devam edeceğiz. Fuarın önümüzdeki yıl daha büyük bir salonda gerçekleşmesini sağlayıp,  uluslararası bir fuara dönüşmesini sağlayabiliriz. Bununla ilgili sizlerde bizlere destek olabilirsiniz.”

Yıldızkaya : “Her Yıl Çıtayı Yükselterek Bugünlere Geldik”

Polatlı’nın Tarım denildiğinde öne çıkan bir şehir olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya şu açıklamalarda bulundu.Yıldızkaya, “Polatlı’nın bütün okulları mülki idare, idare, sivil toplum kuruluşları dâhil siyasiler dahil buna inanmış durumda tabii ki eksiklerimiz var bunu idrak ediyoruz. Farkındayız. En azından şunu söyleyebilirim her yıl çıtayı yükselterek bu günlere geldik. tabii ki Polatlı Tarım dendiğinde öne çıkan bir şehir bu şehrin bu anlam da markalaşmasını istiyoruz bu alanda gayretlerimiz var. Mesela Polatlı’ya Tarım Üniversitesi kurulması için gayretlerimiz var. Mesafe alacağımıza da bu konuda inanıyorum” dedi.

Yıldızkaya: “Polatlı Bir Hikaye Yazmak İstiyor”

Yıldızkaya, “Yeni fuar firmamızın geçen yılda kine göre bir adım önde olduğunu gördüm. Burada Tarım fuarını icra edecek firmanın şirketin bizden talepleri önemli biz bugüne kadar onların taleplerini karşıladık. Tabii ki de ticaretsiz iş yapılmıyor parada kazansınlar bizde her türlü desteği verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Ben şimdiden tebrik ediyorum inşallah haziran ayını alnımızın akıyla atlatırız. Bu fuara inanmış bir Polatlı var. Polatlı bir hikaye yazmak istiyor. İnşallah bunu yapacağız”dedi.

Pek çok kurum ve kuruluş destek veriyor

TC Tarım ve Orman Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Polatlı Kaymakamlığı, Polatlı Belediye Başkanlığı, Polatlı Ticaret Odası, Polatlı Ticaret Borsası, Polatlı Ziraat Aletleri Odası, Polatlı Ziraat Odası, Polatlı Muhtarlar Derneği, SS Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi ve KOSGEB destekleri ile gerçekleştireceğimiz Fuarımıza; Ankara’nın tüm ilçeleri, Konya [Kulu, Cihanbeyli, Yunak], Eskişehir [Sivrihisar, Çifteler, Tepebaşı, Mihalıççık, Beylikova], Çankırı [Şabanözü, Orta, Çerkeş], Kırıkkale [Çelebi, Karakeçili. Bahşili, Yahşihan, Kalecik], Kırşehir [Kaman, Sarıyahşi, Ağaçören], Afyon [Emirdağ, Bolvadin], Bolu [Gerede]’ dan ziraat odaları, kooperatifler ve üretici birlikleri ile iş birliği yapılarak ziyaretçi çalışması yapılacak ve reklam, tanıtım faaliyetlerimizle de Fuarımız duyurulacaktır. 100 bin ziyaretçi hedefi ile yola çıktığımız Fuarımız, sizlerin de destekleri ve firmamızın da yapacağı özverili çalışmalarla bölgede ve sektörde önemli bir buluşma noktası olacaktır.

Katılımcı Olmak Size Ne Kazandırır?

Harmana az bir zaman kalması sebebiyle üretici ne kadar mahsul alacağını bilir ve eksik olan ekipmanlarını o tarihlerde alabilir. Fuarı ziyaret eden üreticilere ekipman ve ürün satma fırsatı yakalayacaksınız.

-Ciddi anlamda tarımsal üretimin yapıldığı bölgede üreticilerle tanışma fırsatı yakalayacaksınız.

-Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılığın yeni yeni geliştiği bölgede pazara ilk giren firmalardan olma şansını yakalayacaksınız.

-En son teknolojik ekipmanlarınızı ve ürünlerinizi, bölgeye yatırım yapan yeni çiftlik ve besihane sahiplerine tanıtma fırsatı yakalayacaksınız.

Hedeflenen Katılımcı Profili ise şöyle;

Traktör, Biçerdöver, Taşıyıcı Ekipmanlar, Toprak Hazırlama Makineleri, Ekim ve Dikim Makineleri, Hasat Harman Ekipmanları, Hayvancılık Ekipmanları, Yan Ekipmanlar, İlaçlama Ekipmanları, Tarla İlaçlama Ekipmanları, Bahçe İlaçlama Ekipmanları, Sisleme Ekipmanları, Zirai İlaçlar, Bahçe ve Sera Ekipmanları, Sera ve Bahçe Tipi Traktörler, Motorlu Çapa Traktörleri, Sulama Sistemleri ve Ekipmanları, Bitki Besleme ve Koruma, Dalgıç ve Kuyu Pompaları, Çim Biçme Makineleri, Vakum ve Öğütme Makineleri, Motorlu Ağaç Kesme Testereleri, İklimlendirme ve Sera Otomasyonu, Sera Konstrüksiyon ve Ekipmanları, Ekolojik Tarım, Sera, Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Sistemleri, Organik Tarım, Diğer Katılımcılar, Tohum ve Fidan ve Fide, Gübre, Banka ve Tarımsal Finans Kuruluşları, Danışmanlık Firmaları, Yayın Kuruluşları, Birlik, Dernek, Kooperatif, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Meyve, Sebze ve Bakliyat Üreticileri, Araştırma Enstitüleri, Arıcılık, Balıkçılık, Devekuşu Yetiştiriciliği, Ticari Ataşelikler

Bu Fuarı Neden Ziyaret Etmelisiniz?

-En yeni teknolojileri görmek için

-Fuar için özel olarak hazırlanmış ekipmanları görmek için

-Fuar özel Fiyatlarından yararlanabilmek için

-Üretimde verimliliği arttıracak konferansları dinlemek için

-Yeni keçi, koyun ırklarını görmek için

-Sektöre yeni girmiş Firmaların yeni ürün ve ekipmanlarını görmek için

Hedeflenen Ziyaretçi Profili ise şöyle;

Çiftçiler, Arazi Sahipleri, Hayvan Yetiştiricileri, Çiftlik Sahipleri, Sera ve Tarımsal İşletme Sahipleri Ziraat Mühendisleri, Ziraat Odaları, Tarımsal Kooperatifler, Ticaret Borsaları, Sanayi ve Ticaret Odaları ve Borsaları, Yerli ve Yabancı Yatırımcılar, Yerli ve Yabancı Bakanlık Yetkilileri ve Bürokratlar, Sektördeki Bayi ve Toptancılar, Ziraat Fakülteleri Öğrencileri, Belediyeler, Yayın Kuruluşları.

Katılım Ücretleri

Standsız m2 Birim Fiyatları- Kapalı Alan: 9m2 – 125TL+KDV, 9m2 – 24m2 – 110TL+KDV, 24m2- 50m2  – 105TL+KDV, 50m2 üzeri – 100TL+KDV, Stand m2 – 35TL+KDV.

Açık Alan: 100m2 – 45TL+KDV, 101m2 – 300m2 – 40TL+KDV, 300m2 üzeri – 35TL+KDV.

Standa Dahil Olan Hizmetler:

Standart stand, 1 masa, 2 sandalye, halı, her 3 m2’ye 1 spot, alınlık yazısı, genel güvenlik [fuarın açık olduğu saatlerde stand güvenliği katılımcıya aittir], genel temizlik hizmetleri [stand içi temizlik katılımcıya aittir], Katılımcı kartları ve araç giriş kartları verilmesi, fuar katalogunda 1 sayfa olarak firma bilgilerine yer verilmesi.

Planlanan Etkinlikler Ve Konferanslar

1.Minyatür Küçük Baş Hayvan Çiftliği

2.Minyatür Büyükbaş Hayvan Besihanesi

3.Koyun Keçi Irk Tanıtımları

4.En Güzel Koç Yarışması

5.En Güzel Buzağı Yarışması

6.Çoban Ateşi Yakılması

7.Ülkemizde Artan Nüfusa Oranla Soğan Üretiminde Verimliliğin Artması Konulu Konferans

8.Tarımsal Üretimde Doğru Sulama ve Doğru Gübre Kullanım Konulu Konferans