Ana sayfa GÜNDEM Öğrencilerin BİLSEM Heyecanı

Öğrencilerin BİLSEM Heyecanı

512
0

“Polatlıda BİLSEM sınavları, 2017 yılından itibaren Polatlı Rehberlik ve araştırma Merkezinde yapılıyor”

BİLSEM, belirli yeteneklere sahip öğrencilerin eğitim gördüğü bir kurum. Bu öğrencileri öğretmenler belirliyor ve ailelerde başvuru yaparak BİLSEM grup tarama ve bu sınav bireysel alan belirleme sınavlarına alınıyor. Bu sınavdan geçenler Ankara BİLSEM merkezlerinde her hafta cumartesi  günü eğitim görüyor. İşte öğrencilerin  eğitim gördüğü alanlar

Genel Zihinsel

Sorulan sorulara doğru ve hızlı yanıt veren, yeni bir konu öğrenmek amacıyla sorular soran, bağlantısız fikirler arasında alışılmadık bağlantılar kuran, verilen görevleri mükemmeliyetçi bir tutum sergileyerek tamamlamada ısrarcı olan öğrencileri ifade eden alandır.

Görsel Sanatlar

Aktif, akıcı ve geniş bir hayal gücüne sahip olan, resimleri derinlik ve parçalar arasında uygun oranlar kullanarak planlayan, nesneleri ve ortamları ayrıntılarıyla algılayıp çeşitli malzemelerden değişik tasarımlar yapan, özgün tasarımlar üretebilecek potansiyele sahip olan öğrencileri ifade eden alandır

Müzik

İşitsel ve ritmik olarak üst düzey performans gösteren, duyduğu bir ya da birden fazla sesi ve karmaşık müzik cümlelerini hatırlayıp seslendirebilen, çalgı çalma ve şarkı söyleme istekleri üst düzeyde olan ve müzikle ilgili alanlarda fark yaratan çalışmalar yapabilecek potansiyele sahip olan öğrencileri ifade eden alandır.

Polatlıda durum ne?

Polatlıda BİLSEM grup tarama sınavları 2017 yılından itibaren yapılmaya başladı. Bu konuda yaptığımız araştırmaya göre 2017 yılında bu sınava Polatlıdan 451 öğrenci, 2018 yılında 501 öğrenci , 2019 yılında 182 öğrenci grup tarama sınavlarında başarılı oldu. Bu yıl Polatlıda 6-7 bin civarındaki ilköğretim öğrencisinden 1723 kişi katıldı. Öğrenciler 4 Ocak 2020’den sonra itibaren 20’şer kişilik gruplar halinde her hafta BİLSEM sınavına katıldı. Sınavların 22 Nisanda sonuçları açıklanacak. Ve başarılı olanlar Ankara’da Bireysel Alan Belirleme sınavlarına katılacak. Şu anda Ankara da 99 Polatlılı öğrenci eğitim görüyor.

İşte sistemin işleyişi

 -Sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrencilere ait gözlem formları e-okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden doldurulacak.

-Gözlem formları doldurulan öğrenciler tablet bilgisayarla grup tarama uygulamasına alınacak.

– Grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrenciler yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınacak.

– Tablet bilgisayar ile yapılan grup tarama uygulaması hafta sonları gerçekleştirilecek şekilde planlanacaktır.

–  Grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrenciler yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınacaktır.

–  Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçim süreci ile ilgili iş ve işlemler il tanılama sınav komisyonları tarafından yürütülecektir.

BİLSEM nedir? BİLSEM sınavı nasıl yapılır?

BİLSEM, belirli yeteneklere sahip olan öğrencilerin daha etkili eğitim almalarına ve bu sayede yeteneklerini daha kolay bir şekilde ortaya koyabilmelerine olanak sağlayan kurumdur. Özel yetenekli olarak tanılanan bu öğrenciler, BİLSEM sınavı ile belirlenmektedir. BİLSEM sınavı ise belirli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Bilsem nedir?

Bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM); örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim vermek üzere açılan özel eğitim kurumlarıdır.

Özel yetenekli öğrencilere kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için okullarda verilen eğitimi zenginleştiren ve farklılaştıran bir eğitim programı sunan bilim ve sanat merkezleri 81 ilde hizmet vermektedir.

BİLSEM sınavları grup tarama ve bireysel değerlendirme olmak üzere iki aşamadan oluşacak. İlk aşamada grup taraması gerçekleşecek. Bu aşamada başarıyla çıkan öğrenciler bireysel değerlendirme sınavına giriş yapacak. 

Grup tarama sınavı

Grup tarama sınavında öğrencilere sınıf düzeylerine uygun sorular sorulacak. Puanlar öğrencilerin verdikleri doğru cevaplar üzerinden hesaplanacak, yanlış cevaplar doğru cevaplara etki etmeyecek.

Öğrencinin tablet bilgisayar uygulamasına hazırlanması için geliştirilen “BİLSEM 2020 Grup Tarama Sistemi Tanıtım Sürümü” hem Android hem IOS platformlarında 2019 Aralık ayı içinde yayımlanacak. Uygulama Google Play ve App Store’dan ücretsiz indirilebilecek.

BİREYSEL DEĞERLENDİRME SINAVI:

Grup tarama uygulama sonuçları açıklandıktan sonra Bakanlık tarafından yetenek alanlarına göre
belirlenen puan barajını geçen öğrenciler yine yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınacak.
Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilere il tanılama sınav komisyonları tarafından MEBBİS/BİLSEM İşlemleri Modülü üzerinden yer, tarih ve saat bilgileri belirtilerek randevu verilecek. Bireysel değerlendirmeler genel zihinsel, görsel sanatlar ve müzik yetenek alanlarının her biri için ayrı ayrı yapılacak. Bireysel değerlendirme aşamasında Bakanlık tarafından belirlenen puan barajını geçen öğrenciler bilim ve sanat merkezine kayıt olmaya hak kazanacak.

Sınav Takvimi

-04 Ocak 2020 – 19 Nisan 2020: Grup tarama uygulamalarının yapılması

-22 Nisan 2020: Grup tarama uygulama sonuçlarının http://www.meb.gov.tr adresinden ilan edilmesi

-24-30 Nisan 2020: Grup tarama uygulama sonuçlarına itiraz başvurularının alınması

-04-08 Mayıs 2020: Grup tarama uygulama sonuçlarına yapılan itirazların değerlendirilmesi

-11-15 Mayıs 2020: İl tanılama sınav komisyonları tarafından bireysel değerlendirme randevularının verilmesi

-18 Mayıs 2020: Bireysel değerlendirmeye alınacak öğrencilerin giriş belgelerinin e-okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden Yayımlanması

-01 Haziran 2020 – 28 Ağustos 2020: Bireysel değerlendirmelerin yapılması

-04 Eylül 2020: Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin www.meb.gov.tr adresinden duyurulması

-07-11 Eylül 2020: Bireysel Değerlendirme sonuçlarına itiraz başvurularının alınması

-14-25 Eylül 2020: Bireysel Değerlendirme Sonuçlarına yapılan itirazların değerlendirilmesi

-07 Eylül 2020 – 02 Ekim 2020: Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi