Ana sayfa GÜNDEM Tunçer : “Polatlı, Ankara’da tarımın başkenti”

Tunçer : “Polatlı, Ankara’da tarımın başkenti”

546
0
PAYLAŞ

Halk Eğitim Merkezinde Sürü Yöneticiliği Kursunun Kapanış Programı Yapıldı

Polatlı Halk Eğitim Merkezi, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası ile işbirliği içerisinde açılan Sürü Yöneticiliği kursunun kapanış programı dün halk eğitim merkezi konferans salonunda yapıldı.

Polatlı İlçe Tarım Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı ve Halk Eğitim merkezinin ortaklaşa yürüttüğü sürü yöneticiliği kursunun kapanış programı dün halk eğitim merkezi konferans salonunda yapıldı. Kapanış programının ardından kursiyerlerinin sınava girerek ve 70 puan barajını geçmesinin ardından kursiyerlere sertifikaları verildi. Sürü yöneticiliği kursunun kapanış programına Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uymaz, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bülent Dönmez ve bir çok  kursiyer katıldı. Programın açılış konuşmasını Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu yaptı. Köseoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Öncelikle Allah’ıma bizlere vermiş olduğu bol bol nimetler karşısında şükrederek, siz çiftçilerimize de bu nimetlerin yetiştirilmesine vesile olduğunuz için tüm zorluklara rağmen çalışıp ürettiğiniz için teşekkür ederek sözlerime devam etmek istiyorum.

Köseoğlu: “Tarım Ülkemiz İçin Çok Önemli Bir Sektör”

Sizlerin de çok iyi bildiği gibi tarım ülkemiz için çok önemli bir sektör. Ülkemizde yaşayan 83 milyon insanı doyurmak ve giydirmek zorundayız. Bu da tarım ve tarımda yaşayan çiftçilerimizle mümkün olacaktır. İnsanlarımız arabasız, telefonsuz, televizyonsuz, yaşayabilir ama gıdasız asla yaşayamaz. Bunun için ülkemizde ve dünyada huzurun ve mutluluğun tek teminatı tarım sektörüdür. Bunu çok iyi bilen ve kullanan emperyalistler ve küresel sermaye ülkeleri insanları sömürmek için sermayelerine güç katmak için ülkelerin yerel kaynaklarını kurutup, kendilerine bağımlı hale getiriyorlar. Amerika’nın eski dış işleri bakanlarından Henry Kissinger’in bir sözü vardır Dünyada petrole sahip olur kontrol edersen tüm dünyaya ve kıtalara hakim olursun, gıdaya hakim olur kontrol edersen tüm insanları kontrol eder hakim olursun. Emperyalistler yıllardır devlet etle sütle şekerle uğraşmaz diye algı yarattılar.  Ülkemizde et balık kurumu gibi güçlü ve köklü kurum 1995 yılında özelleştirildi. Kısa bir zaman sonra satılan kurumlar amacına uygun kullanılmadı. Çoğu AVM lere arsaya dönüştü. Hayvancılık yapan üreticimiz kendi haline terk edildi. Çiftçimiz zarar etti. Damızlık hayvanını kestirdi. Yıllardır sıfır faizli  krediler verilmesine rağmen ithalattan kurtulamıyoruz.

“Kalitecilerin bir sözü vardır. Durmak düşmektir derler”

1984-1995 yılları arasında ülkemizde 544 bin büyük baş, 13 milyon küçük baş varken bil hassa 2007 yılına geldiğimizde büyük baş hayvan sayısı 544 binden 84 bin 705 e küçük baş hayvan sayısı 13 milyondan 6 milyon 286 bin 358 e düşmüş. Ülkemiz nüfusu yıllık yüzde 2 civarında artarken hayvan varlığımızda aynı oranda artması gerekirken çiftçimiz damızlık hayvanını kestirirken niye müdahale etmediler de köyleri boşalttılar. 1965’le 1990yılları arasında Polatlı’nın köy nüfusu 42 bin civarında iken 1990 yılından sonra düşüşe geçmiş 15 binlere düşmüşüz. Küçük çiftçimizin tarımı hayvancılığı hatta köyünü terk etmesinin sonucu ülkemiz hayvancılıkta ithalata mahkum oldu.  Kalitecilerin bir sözü vardır. Durmak düşmektir derler. Tarımda da düşen kalkamıyor. Bunun için kesinlikle hata yapmamalıyız. Martin Luther King’in güzel bir sözü vardır; “Sizlerden sokakları süpürmeniz istense öyle bir süpürün ki Şeksprin şiir yazdığı gibi süpürün, Bethoven’in beste yaptığı gibi süpürün, Michelangelo’nun resim yaptığı gibi süpürün öyle bir süpürün ki yürüyen ve uçan her şey dursun. Bu sokakta dünyanın en iyi çöpçüsü var desinler.”

“Çiftçimiz Önemli Bir Sektörün Temsilcileri”

Bizlerde kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, odalar ve bireyler olarak aldığımız sorumlulukları mükemmel bir şekilde yapmak zorundayız. Çocuklarımıza sorunsuz güzel bir ülke bırakmalıyız. Aslında çiftçimiz öylesine önemli bir sektörün temsilcileri ki ürettiği ürünlerle bir çok sektörün doğmasına ve yaşamasına vesile oluyorlar. Gıda ile ilgili tüm kuruluşlar, tekstil sektörü, tarımsal makine üreten sanayi sektörü, tarımla ilgili devasal kuruluşlar tarım bakanlığının yaklaşık 120 bin personeli şeker fabrikalarımızın binlerce personeli var. Ülkemizde her gün 550 civarında Pazar kuruluyor. 830 bin kişi çalışıyor. Kısacası tarım ve çiftçilerimiz insanlarımızın ekmek kapısı olmuş. En önemlisi 83 milyon insanımızın 40 milyon turistin 3 milyon mültecinin karnını doyurmasıdır. Milyonlarca insana iş ve aş veren karnını doyuran bu sektörü Çiftçileri kendi haline bırakmak desteklememek değer vermemek zaten boşalmış olan köylerimizin temelli boşalmasına neden olur.Bunun için ülkemiz tarımı, 2 bin 200 çiftçimizin derdi olmamalı 83 milyonun kaygısı olmalı hepimizin kaygısı olmalı. Bu tür eğitim toplantılarının tarımımızın ve hayvancılığımızın gelişmesi için önemli olduğu düşünüyorum ve yıllardır bu eğitimler konusunda bize destek veren teşvik eden Sayın Kaymakamımıza Milli eğitim Müdürümüze İlçe Tarım müdürümüze teşekkür ediyorum sizi sizlere sizleri de Allah’ıma emanet ederek sözlerime son veriyorum” dedi.

“Polatlı, Ankara’mızın 25 ilçesinden batıya açılan kapısıdır”

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, sürü yöneticiliği kapanış programında  Polatlının tarım ve hayvancılık anlamında  verilerini paylaşarak, sürü yöneticiliği kursu alan vatandaşları bilgilendiren bir konuşma yaptı. Tunçer konuşmasında şunları söyledi: “ Şubat ayı içerisinde başlayan sürü yöneticiliği kursumuz bugün sona eriyor. İlçemiz Halk Eğitim Merkezi, Ziraat Odası Başkanlığı ve İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğünün işbirliğiyle düzenlediği bu kursta 187 tane kursiyerimiz var. Öncelikle bu kursa gösterdiğiniz ilgi için kursiyer arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu kursun ne kadar önemli i olduğunu, bu belgenin ne kadar önemli olduğunu da vurgulamak istiyorum. Polatlı, Ankara’mızın 25 ilçesinden batıya açılan kapısıdır. Polatlı, 125 bin nüfusuyla tarım olarak Ankara’da tarımın başkenti diyebileceğimiz bir ilçe. Yaklaşık 2 milyon 200 bin dekar ekilebilir arazi varlığı buluyor ilçemizde. Bu rakam Türkiye’nin 35 vilayete sahip bir tarım varlığına sahip olduğunu gösteriyor.

“Türkiye’de en kaliteli buğdaylarda Polatlıda üretiliyor”

Bu anlamda Polatlıda tarımının önemini belirtmek isterim. Üretilen ürünler baktığımızda soğan ihtiyacının %37’si Polatlı içerisinden karşılanıyor. Bunun yanında şeker pancarı, buğday üretim seviyesi çok fazla. Türkiye’de en kaliteli buğdaylarda Polatlıda üretiliyor. Bildiğiniz üzere borsamız çok fazla aktif, Ziraat odamız faaliyetleri çok fazla kısacası ilçemizin sivil toplum kuruluşları da çok aktif bir biçimde çalışıyor.  Genel olarak Polatlı ilçemizde tarım çok önemi bir tutuyor. Siz kursiyer arkadaşlarım 2 hata boyunca sürü yöneticiliği kursunu deneyimli  Ziraat mühendisleri tarafından sizlere  anlatıldı.  Sürü yöneticiliği belgesi olanlara devletimiz 5000 lira bir destek veriyor bu anlamda bu belgeyi almak çok önemli

“Sürü yöneticiliği kursunun başarılı ve faydalı geçtiğine inanıyorum”

Ben bu kursun başarılı ve faydalı geçtiğine inanıyorum. Polatlıda benim  6. Yılım ilk geldiğim zamanla şu an arasında hayvancılık ürünleri sayısına baktığımız zaman yaklaşık şu anda kayıtlı rakama baktığımız 1533 işletmemiz var. 277 bin 139 tane Küçükbaş hayvan sayımız var. Büyükbaş hayvanları 100 bin hayvan bulunmaktadır. Polatlı ilçemiz hayvancılık anlamımda hem sayı bakımından hemde üreticilik bakımında çok önemli sayılara ulaşıldı. Sürü yöneticiliği kursu alan arkadaşlarımın bu bilgileri öğrenmeli ve bunlara katkı sağlamaları çok önemli.

“Et  ve süt kurumu çiftçimize gerekli destekleri yapıyor”

Et balık kurumu kapandı ama şu anda et süt kurumu var. Et  ve süt kurumu kesimler yapıyor ve gerekli destekleri yapıyor. İlçemizde geçen yıl 2019 yılında çiftçilerimize 64 milyon civarında bakanlığımız tarafından destek verildi. Polatlıda tarımla uğraşan 8 bin 750 tane çiftçimiz bulunmakta.Toplamda büyükbaş ve küçükbaşla uğraşan 2400 işletmemiz bulunmakta.

“Polatlıda Tarım Üniversitesi kurulması çalışmaları sürüyor”

Özellikle şunu belirtmek istiyorum Polatlımızda tarım bu kadar önemli  bir boyutta ve gelişen, yükselen  boyutta. Bu anlamda Polatlıda Tarım Üniversitesi kurulması çalışmaları sürüyor. Eğer kurulursa Polatlı tarımsal anlamında çok daha iyi olacak inancımız çok fazla Tarım Üniversitesinin kurulması ilçemiz için çok önemli olacak . Bu kursu düzenleyen İlçe tarıma müdürlüğüne, Ziraat odası Başkanlığına ,halk eğitim merkezine çok teşekkür ediyorum ve son olarak şunu söylemek istiyorum  biz her zaman sizleri yanındayız diyerek “ konuşmasını tamamladı.