Ana sayfa Fatma Polatcan DÜNYAYI KARANLIĞA SÜRÜKLEYEN GRİ ALANLAR

DÜNYAYI KARANLIĞA SÜRÜKLEYEN GRİ ALANLAR

549
0
PAYLAŞ

Renkler, hayatımıza her zaman yön veren pusulalar olmuşlardır. Her rengin kendine has güzelliği, çekiciliği olduğu için renklerden yoksun yaşamak salt nefes almaktan ibarettir. Bazen bir renk umut kapısı olup bizi bambaşka dünyalara götürür, bazense tüm umut kapılarını yüzümüze kapatıp elimizin uzanamadığı dünyalarla sınar bizi. İlk hissedilişteki mutluluk, son bakıştaki hüzün olur. Adı kötüye çıkan siyahın erişilmez asilliği, temizliğiyle dillere destan beyazın saflığı, evrene hükmeden güneşin kızıllığı, ihanet etmeyi alışkanlık haline getiren grinin görünmeyen yüzü… Renkler olmadan hayat, çok tekdüze olurdu şüphesiz.
Gelgelelim asıl rengimiz olan griye. Siyah ile beyaz rengin karışımıdır gri. Siyahın açığı, beyazın koyusu. Belirsizliklerin, ikiyüzlülüğün, net olmamanın, bulanıklığın, cansızlığın, düşünememenin rengi. Sağdan girip soldan çıkanların, kolaya kaçanların, hayatları boyunca kendi yolunu bulmayıp başkalarını taklit edenlerin, iyi yahut kötüyü benimsemediklerini söyleyip menfaatleri doğrultusunda hareket edenlerin rengi.
Peki nedir gri alan? Cansız, fersiz toplumların daha ilk yenilgilerinde sığındıkları yer. Gökkuşağındaki renkleri sert kararlarla reddedip dünyaya küçük bir pencereden bakanların mekânı. Halkını zulme, acıya, ölüme sürükleyen diktatörlerin alanı. Kentini fakirliğe, açlığa, işsizliğe, adaletsizliğe hazırlayanların hissizliğidir gri alan. Savaşın yok edici gölgesine kaçanların yeri. Bulanık sularda boğulanların kirli geçmişidir gri alan.
Kobe Bryant bir sözünde şöyle demiştir: “Kazanmak her şeyden önce gelir. Bu konuda gri alan yoktur. Neredeyse yoktur…” Kazanmak, hedeflerimize ulaşmak istiyorsak net olacağız! Unutmayalım ki grinin yolu ya siyaha çıkacaktır ya da beyaza. Kişinin kendisi herkesi kandırabilir ama vicdanının sesini asla! Gri alanlar kötüdür. Kötülerle savaşmak için de rengarenk olacağız…