Ana sayfa Doğru Kalem CNN VE EMBEDDED GAZETECİLER

CNN VE EMBEDDED GAZETECİLER

886
0

Embedded gazeteci  İngilizce bir terim olup ; iktidar tarafından özel olarak yetiştirilmiş , onun borazanı olması için şartname imzalamış ‘’ Gömülmüş, iliştirilmiş , ataşlanmış , yapıştırılmış , yamanmış , yatağa girmiş , yataktaki gazeteci anlamında kullanılmaktadır. Bizde basitçe ‘’YANDAŞ ‘’ gazeteci olarak kullanılan bir terimdir.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, parti yönetiminin aldığı karar doğrultusunda bundan böyle CNN Türk ekranlarında yer almayacaklarını söyledi.

Seçmenlerinden de CNN Türk’ü izlememelerini isteyen Özkan, “Seçmenlerimiz de izlemesin, çocuklarına izletmesin” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın partisinin CNN Türk kararı hakkındaki açıklamaları şu şekilde:  “CNN Türk özgür ve bağımsız olmak yerine iktidarın borazan aygıtı olmayı tercih etmiştir. Halkın haber alma hakkını ayaklar altına alarak ve gerçeklerin üstünü örterek AKP söylemleri doğrultusunda reklam ajansı gibi çalışan TV kanalı, yerel seçimlerden bu yana CHP karşısındaki konumunu sürdürmektedir. CNN Türk kanalının patronundan ve yönetiminden özgür tutum takınmalarını ve objektif yayın ilkelerine dönmelerine talep ediyoruz.

Bunlar karşısında değerlendirmeler yapan CHP MYK, 3 Şubat’ta yaptığı toplantıda partimize tuzak kurma gayretleri nedeniyle CHP’lilerin CNN Türk kanalındaki yayınlara katılmaması kararını almıştır. CHP’li hiç kimse yöneticisinden üyesine hiçbir partilimiz bu kanala çıkmayacak, yayınlarına katılmayacak ve tuzaklarını boşa çıkaracaktır. Yurttaşlarımıza CNN Türk yayınlarını izlememelerini tavsiye ediyoruz.”

Irak 1991 yılında ABD tarafından işgal edilirken Amerikan ordusu ‘’CNN etkisi’’ endişesi taşıyordu. Savaşın vahşetinin televizyon aracılığıyla tüm dünyada izlenmesinin işgalci orduyu moral açıdan sıkıntıya  sokacağı öngörülmüştü. Çözüm olarak ‘’ havuz ‘’ sistemi uygulandı. Medya ile ABD Savunma Bakanlığı Pentagon arasında sağlanmasında güçlük çekilmeyen uzlaşma çerçevesinde savaşla ilgili haberler havuzda toplandıktan ve denetimden geçtikten sonra kullanıldı.

ABD havuz medyasını savaş sırasında kullanırken , bizde ise yandaş medyanın her ortamda , günlük olarak siyasi iradenin emrinde , onun istekleri doğrultusunda kullanılmakta olduğunu görmekteyiz.

Irak işgalinin tamamlanmasından sonra yazılı protokole bağlanan havuz uygulaması istenen sonucu verdi ; işgal özellikle CNN TV sayesinde savaş çok ‘’ temiz’’ geçti. İleri teknoloji ürünü akıllı bombalar hedefi hep 12’den vururken , medyanın psikolojik savaş bombaları da Amerikan halkının algısına , bilgisine ve bilincine yağdı . Bombaların yağdığı Bağdat , CNN muhabirinin deyişiyle ‘’Noel ağacı ‘’ gibi ışıl ışıldı , havada ateş böcekleri uçuşuyordu. Olan biten ses ve ışık gösterisiydi . Akıllı bombalar sadece binaları , köprüleri , havaalanlarını , limanları ve askeri tesisleri hedef alıyordu. Ekranlarda ceset görüntüleri olmadığına göre neredeyse hiç ölen yoktu . Ekranlarda ve sayfalarda insan hakları kuruluşlarının raporlarına da rastlanmıyordu. Dolayısıyla insanlığın ve doğanın katledildiği savaş değil , kimsenin ölmediği steril bir operasyon söz konusuydu. Sağ olasın CNN ve Embedded Gazetecilik .

Irak 2003 yılında ikinci kez işgal edildiğinde bu defa Pentagon’un önceden seçtiği gazeteciler iki , üç aylığına kışlaya alındılar ve acemi asker gibi eğitildiler. Çatışma bölgesinde görev yapacak gazeteciler ‘’ Yaylalar , Yaylalar’’ programına hiç itiraz etmediler. Westpoint mezunu subaylar , seçilmiş gazetecileri  silah teknolojisi konusunda bilgilendirdiler , işgalin psikolojik savaş cephesindeki görevlerine siyasi , ideolojik ve mesleki olarak hazırladılar. Eğitimin ardından acemi askere yemin ettirir gibi şartname imzalatıp askerin yanında cepheye sürdüler. Artık usta asker yetkinliğindeki bu gazetecilere bir de isim taktılar ‘’ embedded’’ . Yani gömülmüş, iliştirilmiş, yamanmış , yatağa girmiş , yataktaki gazeteci.

Embedded gazeteci , savaşı , kendisine öğretildiği gibi betimleyip haberleştirdi. Bir savaş gemisine yerleştirilen CNN International muhabirine göre , 22 Mart 2003 ‘te Bağdat’a yapılan hava saldırısı ‘’ muhteşem bir ateş gösterisi ‘’ oldu.

CHP ‘nin boykot kararı verdiği CNN Türk muhabiri ise , başka bir ‘’ muhteşem ateş gösterisini ‘’ canlı yayına yetiştirememekten dolayı üzüntülüydü. CNN Türk’ün merkez stüdyosundan rahmetli Mehmet Ali Birand  , ‘’ Burçin Bağdat’ta durum nedir , bombardıman sürüyor mu ? ‘’ diye heyecanla sordu. Muhabir , ‘’ Mehmet Ali Birand, maalesef bombardıman 15 dakika önce sona erdi .’’ diye karşılık verdi.

Başta CNN olmak üzere embedded gazetecilerden ; Savaşın haksızlığından , zavallı bir halkın katledildiğinden , bir ülkenin talan edildiğinden , ezen ile ezilen arasındaki güç uçurumundan , öksüz ve yetim kalan çocuklardan , tecavüze uğrayan , kocası ve çocukları önünde öldürülen kadınlardan , açlıktan, susuzluktan , hastalıktan , esirlerden bahsetmesi elbette ki beklenemezdi.

Ben CNN TV izlemedim , izlemem ; çünkü onun embedded yani gömülmüş , iliştirilmiş, ataşlanmış, yapıştırılmış, yamanmış , dahası yatağa girmiş , yataktaki medya organı olduğunu biliyordum . Gazi gibi şerefli bir unvanla taçlandırılmak istenmesi ise gerçek Gazilere hakarettir. O sadece kendisine verilen görevi yerine getiriyordu.

Saygılarımla,

Kaynak :Dördüncü ordu medya,Rahmi Yıldırım .