Ana sayfa Köşe Yazarlarımız KARA ŞİMŞEK-KİTT

KARA ŞİMŞEK-KİTT

940
0

Ülkemizin tek kanallı olduğu  1980 li yıllarda  TRT de yayınlanan  bir diziydi.4 sezon boyunca ekranlara gelmiştir.Orijinal adı “Knight rider” dır. O dönemde sokakları boşaltma potansiyeline sahip bir yapımdı.  O yıllarda onu kaçırmamak için de  özel gayret de gösterilirdi. Müziği  duyulduğunda yüze gülümsemeyi de getirir. Yapımında yer alan “Vuuvv vuuuuvv” sesini de anımsatır. Derslerin erken bitirilme sebebiydi. Odaların toplanması, “Ödevini yapmazsan Kara Şimşek’i” izleyemezsin sözünü hatırlatmaktadır.

Dizinin konusu ise :Michael Night  polisti, vurulmuştu. Ölmekten night vakfı tarafından teknolojinin son imkanlarını kullanarak kurtarılır. Ona teklifte bulunulur. Biz sana yardım ettik sen de bize etmelisin diyerek yüz değiştirme ameliyatı ile vakıf başkanı Devon un gözetiminde polislerin çözemediği davaları çözmesi istenir. Yoksulu yetimi de kollayarak, Mafya ile uğraşır. Kimi zaman da bir cinayeti de çözmeye  çalışır. Suçluların peşine düşerek onları da  adalete teslim eder. Her bölümünde de  en az bir kez aşık olur.

Başrolünü David Hasselhoff’ un oynadığı bir yapımdı.  Kara Şimşek, konuşabilen bir arabanın yanında, ruhu ve duyguları olan sadık, fedakar bir yol ve iş arkadaşıdır.. Rüzgarlığı açma özelliği bulunur. Seyahat halindeyken plakasını değiştirebilme özelliğine de sahiptir. Arabanın camlarını da karartır. Görevin sonunda  Michael Knight, sürücü koltuğunda uyurdu, Kitt de yola devam ederdi.

Bonny ve Michael arasındaki tatlı sert tartışmalarda yaşanmaktadır. Kara Şimşek adlı yapımda    modern zaman figürleriyle harmanlanmış yalnız kovboy teması bulunmaktadır. Spor bir araba olan siyah renkli, kurşun geçirmeyen Kara Şimşek, ters ve düz takla atabilme özelliğine de sahiptir. Siyah renge anlam olarak bakıldığında: ciddiyeti, gücü, tutkuyu  temsil eden  özellikleri  taşımaktadır.

Bir düğmeye basınca da arkasından yağ püskürtmektedir. Havaya da sıçramaktadır. Özelliklerin de görmek için tamponunda bir tarayıcı, Moleküler test laboratuvarı, Elmas uçlu delici, Kurşun geçirmez zırh,paraşüt, alev makinesi, yol bilgisi ayarı,  uydu bağlantısı.  Bunların yanında ses analiz ünitesi, farklı dilleri aksanlarıyla konuşabilmektedir.

Michael ile saati aracılığıyla bağlantı kurar. Çevreyi kolaçan eden dinleme radarları, havayı koklayan, çevreyi dinleyen, sensörleri Anamorphic Equalizer olarak adlandırılan o kırmızı ‘yürüyen ışıklar’ Kitt’in elektronik gözü olarak çalışır. Kitt gerektiğinde turbo sistemini kullanmaktadır. Michael’a da akıl vermektedir, zaman zaman bu özellikli iş arkadaşı olan Kitt, İş konusunda da yardımcı olmaktadır.Yapay zekasıyla bazen espiriyle bazense serzenişle dokunmaktadır. Alaycılığa karşı da sert bir iğneleme eğilimi vardır. İkili  bazen askeri alanda füzelerin hedefi olmaktadır. Suda giderek, ateşler icine dalarak, duvarları da  yıkarak engelleri aşmaktadır.

Bu maceralarda onlara teknik destek sağlamak için bir tır yakınlarında yer almaktadır. “Bir  insan farklılıklar yaratabilir”e dikkat çeken bir yapımdı.  Macera dizisi olarak kabul edilse de bilim kurgu yönü de bulunmaktadır.