Ana sayfa GÜNDEM Damla sulama sisteminde verimlik ve kalite var

Damla sulama sisteminde verimlik ve kalite var

631
0

Ziraat Odasında Damla Sulama Sistemleri Anlatıldı

Polatlı Ziraat Odasında dün Netafim firmasının teknik satış mühendisliğini yapan, Ziraat Mühendisi Önder Kabadayı şeker pancarında ve birçok tarımsal üründe kullanılan  Damla Sulama yöntemlerini anlattı.

Polatlı Ziraat Odasında dün  uzun zamandır sulama sektöründe mesleğine devam eden ,Netafim firmasının teknik satış mühendisliğini yapan ziraat mühendisi Önder Kabadayı  şeker pancarında ve birçok  tarımsal üründe kullanılan  damla sulama yöntemlerini anlattı.Ziraat mühendisi  Önder Kabadayı gerçekleştirmiş olduğu sunumda öncelikli olarak Netafim firmasının  tarihçesinden bahsetti . Kabadayı şunları söyledi: “Netafim firması 1965 sendesinde yurtdışında damla sulamayı icat eden ilk firma. Dünya genelinde 18 tane üretim tesisi  bulunan Netafimin  3. Büyük fabrikası Türkiye’de Adana  bulunmakta. Bu fabrikada tüm damla sulama sistemlerinin hepsi üretilmekte. Geri kalan bütün ürünler yurtdışından temin edilmekte. Netafim firmasını Türkiye’deki faaliyeti yaklaşık 1995 senesine dayanıyor.

“Damla sulama sistemi bitkilerin kök sitemine su gidiyor”

 Netafim firmasının neler yaptığını değinen Kabadayı şunları şunlar kaydetti; “ Tarımsal sektörde, peyzaj alanında, seracılık alanında hizmet vermektedir. Sulama sistemi genelde 3 tip sulama sitemi mevcut. Salma sulama, yağmurlama sulama ve damla sulama. Çiftçilerimiz salma sulamayla tarlalarını suladığında vermiş oldukları bu suyun %50 sini bitkiye aktarabiliyor. Vermiş olunan suyun tamamını bitkiye verilemiyor. Yağmurlama sulama sisteminde vermiş olduğunuz suyun %75’ini bitkiye aktarılabiliniyor. Damla sulama sistemi tercih ettiğinizde yaklaşık  %95-%100 varan bu suyu etkili bir şekilde bitkilere aktarılıyor. Bununla birlikte diğer sulama sistemlerine baktığınızda damla sulama sisteminde verim ve kaliteli artışı sağlanıyor.  Damla sulama sistemi istemi bitkilerin kök sitemine suyun etkili bir şekilde verilmesi sağlanıyor.

Damla sulama sisteminin avantajları

Diğer sulama metotları ile karşılaştırıldığında enerji kullanımında %30-%40 oranında tasarruf sağlar. Polar oranında 1-3 birim artış görülür. Diğer sulama metotları ile karşılaştırıldığında su kullanım oranında%25 – %35 tasarruf sağlar. Diğer sulama metotlarına oranla verim %15 – %30 oranında artar.   Tarlanın her yerine eşit dağılan su sayesinde uniform bir bitki gelişimi olur. Damla sulama sisteminde diğer sulama sistemlerinde olduğu gibi yapraklar ıslatılmadığı için rutubetten kaynaklı mantarı hastalık riski azalır.

“Damla Sulama Sistemi Kaynakların Verimli Ve Akılcı Kullanılmasını Sağlıyor”

Şeker pancarında damla sulama sistemi kaynakların verimli ve akılcı kullanılmasını sağlıyor. İşçi bulmanın zor olduğu ya da maliyetlerin yüksek olduğu bölgelerde etkili bir sulama yöntemi olarak iş gücü maliyetlerinde tasarruf sağlıyor. Azaltılmış toprak işleme ya da doğrudan ekim yöntemlerinin yapıldığı alanlarda damla sulama sistemi ile zarar görmüyor. Şeker pancarında damla sulama verimi artıran, enerji ve su kullanımında tasarruf sağlayan ve uniform bitki gelişimine olanak sunan bir sulama sistemidir. Suyu ne kadar bölerek ve sık sık verirsek bitki o kadar yararlanır.  Hangi sulama sitemini kullanırsa kullanın bunu sık sık ve az olarak verilmesi gerekiyor. Damla sulama sistemi tercihe ettiğiniz zaman altınızda altın bir sitsem oluyor.  Suyu eşit bir şekilde verebildiğiniz için aynı zamanda gübreyi de eşit bir şekilde dağıtma şansınız oluyor. Sulamada nasıl oluyorsa gübre de aynı sistemi kullanmış oluyorsunuz.

“Damla sulama sistemiyle tasarruf sağlanıyor”

Neden damla sulama sistemlerinin kullanılması gerekiyor;  Damla sulama sistemi  verim ve kaliteyi artırıyor, Gübrelemeyi de iyi yaptığınız zaman verim alabilmeniz %10 ulaşıyor.  Her tarımsal üründe damla sulama sistemi kullanılabiliniyor. Diğer sulama siteminde nazaran kullandığınız enerji ve sudan tasarruf  sağlanmış olacak. Normalde hangi sulamayı yaparsanız yapın biz toprağı değil bitkiyi sulamaya çalışıyoruz buradaki önemli konuda şu her bitkinin istemiş olduğu ihtiyaç duymuş olduğu su miktarı var. Salma ve yağmurlama sulama sistemiyle sulama yaptığınız zaman bitki bu sudan faydalanmıyor. Bunu en iyi şekilde damla sulama sitemiyle yapabiliriz. Yağmurlama sulama siteminde işçilik fazla oluyor fakat damla sulama sisteminde işçilik fazla olmuyor sadece bir kere Vanaları açma kapama yaptıktan sonra bir işçilik yapmak durumunda kalmıyorsunuz “şeklinde konuştu.