Ana sayfa GÜNDEM Tartı ve ölçü aletlerinin muayenesi zorunlu

Tartı ve ölçü aletlerinin muayenesi zorunlu

311
0

Şubat ayı sonuna kadar ölçü aletlerin muayenesi yapılmalı

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar “Davut Yaşar, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre, tartı ve ölçü aletlerinin belirli sürelerde periyodik muayeneye tabi tutulmasının zorunlu olduğunu belirterek, damga süreleri dolan tartı ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin Şubat ayı sonuna kadar yaptırılması gerektiğinin altını çizdi.

ANKESOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar “Davut Yaşar, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre, tartı ve ölçü aletlerinin belirli sürelerde periyodik muayeneye tabi tutulmasının zorunlu olduğunu belirtti. Yaşar, “3516 sayılı ölçü ve ayar kanuna göre kullanılan her türlü terazi tartı ve ölçü aletlerinin 2 yılda bir muayenelerini yaptırma zorunluluğu vardır. Dolayısıyla 2018 yılında damgalaması yapılan terazilerin 2020 yılında tekrar damgalanma ve kontrolleri yapılacaktır. Ticaret bakanlığının yetkilendirmiş olduğu kişiler tarafından bunlar ölçü ve tartı aletlerinin hem kontrolü hem muayenesi yapılmaktadır. Polatlı’da Ticaret Bakanlığı yetkisine sahip bir firma ile yaptığımız protokol çerçevesinde tartı ve ölçü aletlerinin muayenelerinin yapılması hususunda esnaflarımıza gerekli desteği sunuyoruz.

Ocak ayında başlayıp Şubat ayı sonuna kadar beyanname verilmeli

Dolayısıyla bizim üyelerimizin Şubat ayı sonuna kadar odamıza gelip beyannamelerini verdikleri takdirde Ticaret Bakanlığının yetkilendirmiş olduğu yetkililer işyerlerine gelip terazilerinin kontrollünü, muayenesini ve damgalamasını yapmış olacaklardır. Sizin kanalınızla üyelerimize duyurmuş olalım.  Dolayısıyla üyelerimizin en kısa zamanda 29 Şubat tarihine kadar odamıza gelip beyannamelerini doldurup bize teslim ettikleri takdirde yetkililere ulaştırıyoruz. Ölçü ve muayenelerini yaptırıp herhangi bir cezai işleme maruz kalmamaları konusunda kendilerini bu konuda uyarmış olalım. Bu yıl için 61 lira 30 + KDV kuruş olarak ücretlendirilecek. Zaten beyannamelerini verdiklerinde herhangi bir ücret talep edilmiyor. Önce beyanname veriliyor. Damgalama işlemi yapıldığı zaman makbuz karşılığında 61 lira 30 kuruş +KDV ücreti mevcut. Tüm işyerlerinde kullanılan ölçü aletleri 2 yılda bir kesinlikle şubat ayı sonuna kadar beyannamelerini verip muayenesi ve kontrolü yapılmak zorunda. Bizde bu konuda üyelerimizi önceden uyarıyoruz” dedi.