Ana sayfa GÜNDEM Hafriyat döküm ve kantar ücretleri belirlendi

Hafriyat döküm ve kantar ücretleri belirlendi

1052
0

Belediye meclisinde ayın son toplantısı

Polatlı Belediye Meclisi ikinci birleşim birinci oturum toplantısı yapıldı. Toplantıda hafriyat ve kantar ücretlerinin belirlenmesi, trafik sorunlarının büyükşehir meclisine taşınması, Kartaltepe AVM’de bulunan dükkanların kiraya verilme sürelerine ilişkin konular yer aldı.

Şubat ayının son Belediye Meclis toplantısı geçtiğimiz akşam Belediye Meclis Salonunda, Meclis Başkan Vekili Metin Baysar başkanlığında gerçekleştirildi. Baysar, Polatlı Belediye Meclisi ikinci birleşim birinci oturumunu, Van’da meydana gelen çığ felaketi ve İstanbul’da meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara da şifa dileyerek açtı. Meclis Üyelerinden Zekai Kaya ve Tolgahan Genç, mazeretleri nedeniyle toplantıya katılmadı. Ayın son toplantısında Plan Bütçe ve İmar Komisyonlarından 15 gündem maddesi yer aldı. İlk olarak Plan ve Bütçe komisyonunda hazır olan raporlar görüşülerek oylamaya sunuldu.

Belediyeye 4 araç alınacak

Öncelikle çalışma yönetmeliği hakkındaki komisyon raporu okundu. Belediyeye ait taşınmaz mülklerin (konut, işyeri, AVM vb.) ortak gider ve aidatların ödenmesinin yapılabilmesi için çalışma yönetmeliğine eklenmesine oy birliği ile kabul edildi. Daha sonra binek araç alımı konusu görüşüldü. Fen İşleri Müdürlüğü araç alımları bütçesine 2 adet binek panelvan kamyonet türü ve 2 adet arazi pikap araç eklenmesi kararı oy birliği ile kabul edildi.

Hafriyat döküm ve kantar ücretleri belirlendi

Sonrasında hafriyat bedelleri hakkındaki komisyon raporu okundu. Büyükşehir Belediyesince Polatlı Belediyesine devredilen hafriyat alanlarından alınacak döküm ücretleri şu şekilde belirlendi:

-Kantara girecek araçlardan hafriyat döküm ücreti ton başına 3 TL.

-Gerekli izinler alınarak saha dışına döküm yapacak araçlardan; Römorklar için 15 TL, 6 teker araçlar için 30 TL, 8 teker ve üstü araçlar için 100 TL.

-Polatlı Belediyesine ait kantarlardan alınacak kantar tartı ücretleri; Küçük araçlar (kamyonet vb) 10 TL, büyük araçlar (kamyon, tır vb.) 15 TL olarak belirlendi.

Takas usulü kamulaştırma

Bir diğer madde; Zafer Mahallesi 306 ada 12, 13, 14, 15 numaralı parsellerin takas, trampa ve ihale usulü satışının yapılması oldu. Komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi. Daha sonra Zafer Mahallesi 310 ada 1 parselin takas konusu hakkındaki komisyon raporu okundu. Söz konusu alanın kamulaştırılması ile karşılığın belediyeye ait taşınmaz ile takas usulü ödenmesi kararlaştırıldı. Sonrasında memur iptal ihdas kadroları hakkındaki komisyon raporu okunarak oy birliği ile kabul edildi.

Kartaltepe AVM’deki dükkanlar 10 yıllığına kiralanabilecek

Daha sonra Kartaltepe AVM’de bulunan Polatlı Belediyesine ait 44 adet dükkanın kiralanma süresine ilişkin komisyon raporu okundu. İlgili kanun maddesinde kiraya verilecek taşınır ve taşınmaz malların kira süresinin 10 yıldan çok olamaz denilmesi sebebiyle, komisyonun bu dükkanların 10 yıllığına kiraya verilmesi kararı oy birliği ile kabul edildi.

Trafik sorunu Büyükşehir Meclisine taşınacak

Geçtiğimiz meclis toplantısında Meclis Üyesi Özcan Şeker’in önergesi ile gündeme alınan trafik sorunları hakkındaki konuya ilişkin komisyon karar verdi. 6360 sayılı kanun gereği trafik ile ilgili kararlar alma yetkisi Ankara Büyükşehir Belediyesine ait olduğundan, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri tarafından Ankara Büyükşehir Meclisine konu ile ilgili önerge vermesinin daha uygun olacağı kararlaştırıldı.

Diğer maddeler devam ettiğinden görüşülmedi. Son olarak İmar ve Bayındırlık komisyonuna havale olunan Zafer Mahallesi 1/1000 ölçekli uygulama imar planı revizyon itirazlarına ilişkin komisyon raporu okunarak oy birliği ile kabul edildi.