Ana sayfa GÜNDEM Şubat ayı ilk meclisi toplandı

Şubat ayı ilk meclisi toplandı

816
0

Polatlı Belediyesi 2020 yılı Şubat ayı ilk meclis toplantısı pazartesi günü saat 18.00 ‘da Belediye Meclis salonunda yapıldı.

Polatlı Belediyesi 2020 yılı Şubat ayı birinci birleşim birinci oturumu, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında Pazartesi günü saat 18.00 ‘da Belediye Meclis salonunda yapıldı.  Meclis gündeminde 9 madde yer aldı. Gündemin ilk  maddesi olan Belediye Logosu  Hk. ile ilgili konunun müzakeresi görüşülerek plan bütçe  komisyonuna  havale edildi. Çalışma yönetmeliği konusu plan bütçe  komisyonuna  havale edildi.

2 adet binek araç alınacak

2 adet binek aracın alınması ile ilgili konunun müzakeresi plan bütçe  komisyonuna  havale edildi. Bu konuya dikkat çeken Başkan Yıldızkaya şunları söyledi: “2 adet binek aracın alınması konusunda dairede araç yetersizliği var. Binek araç konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Plan bütçe komisyonu değerlendirmesinin ardından gerekirse bu sayı 4 de çıkabilir” dedi. Hafriyat Bedelleri Hk. ile ilgili konunun müzakeresi görüşülerek plan bütçe komisyonuna  havale edildi. Yıldızkaya; Hafriyat bedelleri büyükşehir birçok ilçeye bu yetkiyi vermişti. Şimdide Elmadağ ve Polatlıya bu yetki verildi. Hafriyat yerlerinin işletilmesi ile Büyükşehir Belediyesinin bir tarifesi var ama bizim de bir tarife uygulamamız gerekiyor dedi. Gündem 6. ve 7. Maddeleri Plan bütçe komisyonuna havale edildi. İmar konusu havale edildi. Kartaltepe  Alışveriş merkezinde dükkan kiralama gündeme alındı. Gündem bu şekilde sona erdi. Gündemin bitmesinin ardından CHP’li meclis üyesi Sırrı  Arpaç gündem dışı söz alarak  8 aydır mecliste yapılan çalışmalarını değerlendirmesini yaptı.Arpaç konuşmasında şunları söyledi:  “İlçemizde yaşayan engelli sayılarını tespit ettik ve bu sayı yaklaşık 10000 civarından biz bu sayıları milli eğitim müdürlüğünden talep etmiştik fakat bize 2500 civarı bir sayı verilmişti bizim tespit ettiğimiz sayıyla arasında büyük bir fark var.Depreme karşı okullarda ne gibi önlemler  alınıyor depremden korunma yöntemleri adına neler yapılabilir diye bir önerge verdik. Plan bütçe komisyonuna havale olundu. Bir sonuç alamadık.  Burada belediyenin görevleri de var en azından önlem alınabilecek çalışmalar yapılabilir.

“Polatlıda bir aile sorun var, yılda 1200 çiftin boşanıyor”

Kadın sığınma evlerine  de değinen Arpaç ;bu konu çok hassas bir konu Polatlıda bir aile sorun var yılda 1200 çiftin boşandığı bir yerden bahsediyoruz. Plan Bütçe komisyonundaki kişilerin cevabı şu şekilde oldu; 2019 yılı içinde kadın sığınma ile ilgili  bütçe konulmadı ve personel olmadığını belirterek bu konunun önümüzdeki yıllarda gündeme gelmesini uygun gördüler. Bilindiği üzere Nüfusu  yüz bin olan yerlere aile sığınma evleri yapılmasına dair bir yasa var bunu uymak durumundayız.

“Mecliste hukuk ve ulaşım komisyonları kurulmalı”

Arpaç; Mecliste bir hukuk komisyonu oluşturmalı .Belediye meclisimizden 3 tane avukatımız var. Hukuki işlemler için hukuk komisyonun oluşturulması gerekiyor .Polatlının en büyük sorunu trafik sorunu  bu yüzden ulaşım komisyonu kurulmalı .Polatlıda altmış bin  kayıtlı araç var nüfusumuz yüz yirmi bin bu nedenle  mecliste hukuk ve ulaşım komisyonu oluşturulması  şart dedi.Arpaç, Polatlıda yaşayan Suriyeliler konusuna da dikkat çekti. 8600 Suriyelinin Polatlıda olması Polatlı gibi bir yer için büyük bir sorun oluşturuyor.

Arpaç, “Polatlının sorunları meclis olarak çözeceğiz”

Son olarak ise   su sorununa değinen Arpaç su ilçemizde  büyük bir sorun bunu birlikte çözmek zorundayız. Bu konuları meclise tek yürek olup  çözüme kavuşturmayı diliyorum” sözlerine son verdi.

CHP’li meclis üyesinin konuşmasının ardından Başkan Yıldızkaya açıklama yaptı. Yıldızkaya ,Arpaç’ın bu duyarlı davranışı için teşekkür ederek gerekirse  yeni komisyonlar kurarız. Kadın sığınma evini projelerimiz arasında önümüzdeki  günlerde imkan olursa kadın sığınma evleri yapacağız.

Yıldızkaya: “Büyükşehir Belediyenin İzni Olmadan Sokaktaki Yönü Bile Değiştiremeyiz”

Trafik ve su sorunuyla ilgili de Başkan  Yıldızkaya şunları kaydetti “Şehrin en büyük  sorunu trafik ve su  bu konuda yetkili Büyükşehir Belediyesi .Maalesef Polatlı Belediyesinin böyle bir yetkisi yok kendi başımıza Büyükşehir Belediyenin izni olmadan sokaktaki yönü bile değiştiremeyiz.  ASKi’nin su konusunda yeni kuyular açtığını biliyoruz. ASKi suyla ilgili ciddi çalışmalar yapıyor” diyerek sözlerine son verdi. Bir sonraki toplantı Perşembe günü yapılacak.