Ana sayfa Doğru Kalem BİZİM NEYİMİZ EKSİK- İMAMOĞLU

BİZİM NEYİMİZ EKSİK- İMAMOĞLU

333
0
PAYLAŞ

19 Ağustos depremini İstanbul Maltepe’deki evimizde; gökyüzünün, yeryüzü ile birleştiği korkunç sallantıda dokuz yaşındaki oğlumun ve 1939 Amasya depremini de görmüş kayın validemin çığlıkları içinde yaşadım. ‘’Bağırma valide ‘’Kelime-i Şahadet getir .

Neredeyse bütün basın; depremi, deprem nedeniyle toplanan 65 milyar TL. Vergilerin nerelere harcandığını, Kızılay üzerinden vergi kaçakçılığını, işsizliği, enflasyonu ve  resmi, kağıt üzerinde  yüzde 11.84  açıklanan enflasyona rağmen; MESS ile Türk Metal Sendikası arasında imzalanan ilk altı ay yüzde 18.49 , toplamda yüzde 25.5 oranında yapılan zammı bir tarafa bırakmış ,  Cumhur ittifakına karşı  İstanbul seçimlerini  806.415 oy  farkıyla  kazanmış ve ilk erken seçimde en şanslı Cumhur Başkanı olmaya aday Ekrem İmamoğlu’nun Elazığ depremi ziyareti sonrası ailesi ile birlikte Erzurum Palandöken kayak tesislerinde yaptığı kayak SPORUNU dillerine sakız yapmışlar , çiğnedikçe çiğniyorlar.

Sayın Cumhurbaşkanının  2003-2019 yılları arasında toplanan 147 milyar lira verginin tam beş katını deprem için sarf ettik, yani millî bütçeden de çok ciddi harcamalar yaptık.”açıklamasına göre  , 735 milyar liralık deprem harcamasına rağmen neden Elazığ’da, Malatya’da evler çöktü , neden 41 vatandaşımız öldü  , Ekrem İmamoğlu’nun Palandöken kayak tesislerinde yaptığı kayak  sporunu bahane ederek konuyu saptıramazsınız.  Halen kentsel dönüşüm sorunu çözülmemiş her an  yıkılma   riski taşıyan İstanbul’da olası depremde yüz binlerin kaybı karşısında alınacak önlemlerin tartışılması gerekirken ; varsa yoksa Ekrem İmamoğlu . Ayıptır , ayıptan öte günahtır.

Elazığ ve Malatya’da 41 yurttaşımız başkalarının dikkatsizlik ve tedbirsizliği sonucu hayatını kaybederken , yüzlerce ev hasar görürken ,  yıkılırken , yirmi birinci yüz yılda halen kerpiç evlerde yaşamaya mahkum edilenlerin evleri tepelerine çökerken  ülkede MİLLİ YAS ilan etmeyecek, medya kuruluşları normal yayın akışına devam edecek , içkili lokantalar , barlar , pavyonlar faaliyetlerine devam edecek , Ekrem İmamoğlu  Palandöken’de ailesiyle üç gün tatil yaptı diye kıyametleri koparacak , bir de buna muhalif denilen iktidardan beklenti içinde olan şikeli gazeteciler de dahil olacak .

Elazığ’da artçı depremlerle  , Manisa Kırkağaç , Marmaris ve  ülkenin bir çok yeri  deprem fırtınasında zangır , zangır sallanırken ; Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde tek adam konumundaki  sayın Cumhurbaşkanı  yüzde doksanımızın haritada dahi bulamayacağı Gambiya denilen yerde resmi temaslarda bulunmaktaydı. İstanbul’dan sorumlu Başkan Palandökende, Türkiye’den sorumlu partili Cumhurbaşkanı Gambiya denilen  1.740.860 kişinin yaşadığı Afrika’nın en küçük ülkesinde resmi temaslarda, o anda Allah korusun sürme gözlü yandaş gazeteci Metin Özkan’ın dediği gibi bir İstanbul depremi olsa orada yaşayan vatandaşın hali ne olacak?  

Ahmet Hakan’ın  Ekrem İmamoğlu yazısı ile takdirini kazanan Yılmaz Özdil’in dediği gibi Türk örf ve adetlerinin henüz değişmediği 2000 ‘li yıllarda ;  matem günlerinde  halkımız radyosunu açmaz, yüksek sesle şarkı söylemez, gülmez üzüntüye iştirak ederdi. Ben ise üzüntümü yüksek sesle  şarkıya dökerdim: ‘’

Olmaz ilaç sine-i sad pareme / Çare bulunmaz bilirim yareme

Son yirmi senede ne değişmedi ki , artık toplu yaşamda insanlar kapı komşusunu bile tanımıyor .  Toplum ekonomik erozyona  uğratılırken   , doğal olarak sosyal erozyona da uğradı. Remziye  Hanım , Erdoğan Bey nasıllar , göremiyorum da ? Erdoğan rahmetli oldu . Haberiniz yok mu ?  Vah , vah üzüldüm . Allah Rahmet Eylesin .

Sonuçta benim her gün yaptığım yürüyüş sporu gibi , kayak da ; Basit bir tanım yapılacak olursa uygun kılık kıyafet, ekipman ve antrenmanlar sonrasında; ayaklara bağlanan uçları kıvrımlı düz tahtalar ve yön verip denge sağlamaya yarayan çubuklar eşliğinde yapılan; tepe bir noktadan aşağı doğru karın üzerinde yere düşmeden ulaşmayı amaçlayan bir düzene sahip bir SPORDUR . İçinde bulunulan müsabaka çeşidine ve turnuvaya göre spor esnasındaki detaylar değişiklik gösterebilmektedir.  Türkiye’nin bunca sorunu varken ….

Saygılarımla,