Ana sayfa Genel Yaşar: “Esnaf Ve Sanatkârımızın Talepleri Var”

Yaşar: “Esnaf Ve Sanatkârımızın Talepleri Var”

1059
0
PAYLAŞ

Yaşar: “Esnaf Bağ-Kur Primleri Düşürülmeli”

Esnaf ve sanatkârın hükümetten beklentileri olduğunu dile getiren Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) yöneticisi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, esnafların bağ kur primlerinin düşürülmesine ilişkin çağrısını yinelediği açıklamasında, aynı zamanda esnafların korunmasına ilişkinde bazı önerilerde bulundu.

Yaşar, “Yaklaşık 2 milyon esnaf ve sanatkârımızın hükümetten olmazsa olmaz talepleri var. Esnaf ve sanatkarımız bu taleplerin karşılanmasını dört gözle bekliyor. Ekonominin barometresi olan esnafın taleplerinin yerine getirilmesi ekonomiye olumlu yönde yansır. Bu taleplerimizin kısa zamanda yerine getirilmesi için ilgili birimlere taleplerimizi ilettik” dedi.

Esnaf Ve Sanatkarın İşi İyi Olursa Ekonomi De İyi Olur

Esnaf ve sanatkârın sesine kulak verilmesini isteyen Yaşar, “2018 – 2019 yıllarındaki ekonomik dalgalanma, başta esnaf ve sanatkârımız olmak üzere tüm kesimleri etkiledi. Dalgalanmanın etkisini ortadan kaldırmak için hükümet tarafından atılacak dengelenme adımları kısa süre içinde piyasaları etkiler. Bu dengelenme sürecinde esnafımızın taleplerine kulak verilmesi, süreci pozitif yönde etkiler. Çünkü esnaf adeta ekonominin yapı taşıdır. Esnaf ve sanatkârın işi iyi olursa ekonomi de iyi olur. Ancak esnafımızın rahatlaması ve hamle yapabilmesi için öncelikle sırtındaki yüklerden kurtarılması gerek” diye konuştu.

“Esnaf Bağ-Kur Primleri Düşürülmeli”

Sosyal güvenlikteki sıkıntıların çözümü ile esnafın rahat nefes alacağını belirten Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) yöneticisi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, “Asgari ücrete bağlı olarak esnafımızın ödediği sigorta primleri yükseldi. Yıllık bazda hesaplanınca esnafımız neredeyse sermayesi kadar sigorta primi ödüyor. Esnaf yalnızca kendi sigorta primini değil yanında çalışan işçinin de sigorta primini ödemekle yükümlü. Kısa süre içinde esnaf ve sanatkârımız sigorta primlerinin altında ezilmekten kurtarılmalı. Sigorta primlerinin yanı sıra esnaf uzun prim gün sayısı altında da eziliyor. SSK’lı çalışanların emekliliği için 7 bin 200 prim gün sayısı yeterliyken esnaf ve sanatkârımız emeklilik için 9 bin günü doldurmak zorunda. Arada 1800 prim günü, yani yaklaşık 5 yıllık fark var. Tüm kesimlerin eşit haklara sahip olması ve sosyal güvenlikte norm birliğinin sağlanması için prim gün sayısı eşitlenmeli” şeklinde konuştu.

Avm Ve Zincir Marketler Karşısında Esnafımız Korunmalı

Anayasamız’da da belirtildiği gibi devletin esnaf ve sanatkarı korucuyu tedbirler almakla yükümlü olduğunu belirten Yaşar, “Ülke genelinde 40 bine yakın  zincir market ve 488 AVM var.  Bir cadde üzerinde bazen en az 3 tane zincir market yan yana çalışıyor. Bu zincir marketlerde ve AVM’lerde esnaf ve sanatkarımızın yaptığı tüm işler yapılıyor. Bu haksız rekabetin önüne geçmek için Perakende Yasası günümüz şartlarına göre güncellenmeli” dedi.