Ana sayfa İBRAHİM KARSİ KUR’AN DA KADER VE MES’ULİYET

KUR’AN DA KADER VE MES’ULİYET

331
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz Cuma günü Elazığ ve Malatya illeri ile köylerini kapsayan 6.8 büyüklüğünde depremde 41 vatandaşımız hayatını kaybederken yüzlercesi de yaralandı. Ölenlere rahmet , yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Muhterem Kardeşlerim , bugünkü konumuz kader ve mes’uliyettir. Açıkça söylemek gerekirse deprem felaketi ve sonucunda ölen ve yaralanan yurttaşları kader, mukadderat , takdir-i İlahi deyip geçiştirecek miyiz , yoksa üç tarafı fay hatları ile çevrilmiş ülkemizde depremi kader , sonucunu ise insandan kaynaklanan hata olarak mı kabulleneceğiz ?

Kur’an’da kader kavramı sadece insanla değil , zerrelerden galaksilere kadar topyekun kainatla ilgilidir. ‘’ Şüphesiz biz her şeyi bir ölçüye göre yaratmışızdır.’’ ‘’ Allahın yanında her şey bir ölçüye göredir. ‘’ Kader , Allah’ın kaza olarak takdir ve hükmettiği şeydir.

İmanın şartlarından biri de kadere imandır. Bir mü’min Allah’a, meleklerine , Peygamberlerine , kitaplarına ve öldükten sonra dirilmeğe inandığı gibi , kadere inanmakla mükelleftir .

Bu iman , kulun , hayır ve şerri ile kadere iman etmesi ve başına gelecek bir şeyin mutlaka geleceğine ; gelmeyecek olanın da kati surette gelmeyeceğine inanması demektir.

Kadere iman, insandaki sorumluluğu ortadan kaldırmaz. Zira her işinde hikmet ve adalet olan Cenab-ı Hakk , insanın kusurlarına bahaneler aramaması ve sevap ve günaha kaynak olabilmesi için insana bir irade vermiştir. Bu iradeye cüz-i irade veya cüz’i ihtiyari denir. İşte seçmek , istemek niyet ve azmetmek manalarına gelen cüz’i ihtiyari , kusurunu kadere yüklemek isteyen insanın karşısına çıkar ve  ‘’ MES’ULSÜN’’ der.

Kusurlarına , kabahatlerine sahip çıkmayan insan  iyilikleriyle başarılarıyla iftihar etmek , övünmek ister , bunu herkese duyurmayı arzu eder. Oysa insanın iyiliklerine sahip çıkmaya , onunla gurura kapılmaya hakkı yoktur. Çünkü sermaye kendisinin değil Allah’ındır. Gurura kayma noktasında kulun karşısına kader çıkar ; onu gurur ve delalete düşmekten korur , ‘’ haddini bil yapan sen değilsin ‘’ der.

İnsan , işlediği günahları , mahiyetini, dahi bilmediği kadere yükleyemez , onunla ihticac ( bahane yaratamaz )  edemez; kaderi bir mazeret sebebi olarak öne süremez. Kadere mazi ve musibetler açısından bakılır . Günahlara ve geleceğe ise irade açısından bakılır.

Yüce Yaradan , Allah C.C ülkemizi ve tüm insanlığı her türlü felaketten korusun . Hırs ve ihtirasın esiri olarak yapılan ve topluma zarar veren davranışlardan uzak olarak yaşamamızı nasip etsin. Bizleri din ile aldatanlardan korusun .

Allah’a emanet olun…