Ana sayfa Doğru Kalem JAK TİMİ

JAK TİMİ

507
0
PAYLAŞ

Yurt genelinde meydana gelebilecek her türlü doğa olayı ve afetlerde arama kurtarma faaliyeti icra etmek maksadıyla kurulan JAK Tabur Komutanlığı; iki (2) Afet Arama Kurtarma ve bir (1) Özel Arama Kurtarma Bölüğünden teşkil edilmiştir. Afet Arama Kurtarma Bölüklerinin bünyesinde dörder (4) Arama Kurtarma Timi; Özel Arama Kurtarma Bölüğünün bünyesinde ise üç (3) Sualtı Timi, iki (2) Dağcılık Timi ve bir (1) Jandarma Köpekli Arama Kurtarma Timi bulunmaktadır.

Deprem nedeniyle Elazığ’a giden ilk kurtarma ekiplerinden biri, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) bünyesinde görev yapan Jandarma Arama ve Kurtarma (JAK) timi oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı tarafından özel ihtisas sahibi olarak yetiştirilen komandolardan oluşan JAK timi, Ankara’dan geldikleri Elazığ’da yıkıntılar arasında insan kurtarmaya çalıştı. Jandarma binbaşı Burak ÖZER  komutasındaki 80 kişilik JAK timi, Elazığ’da gruplara ayrılıp, yöneticilerden acil müdahaleye ihtiyacı olan yerler hakkında bilgi aldı.

JAK timi, sınır ötesi harekatlarda ve iç güvenlik operasyonlarında terk edilen binalarda edindikleri tecrübeyi, enkazlarda değerlendiriyor. Beton blokların altında hayat mücadelesi veren insanlara ulaşmak için son derece dikkatli davranan JAK timi önce görsel ve sesli arama ile hayat belirtisinin peşine düştü. JAK, sese ve titreşime duyarlı sensörleri enkaza yerleştirdi. 6 sensörü beton yıkıntının etrafına yerleştirerek 30 metrekarelik alanı tarayabilen timler, komutanın depremzedeye anonsunu bekledi. Komutanın “Sesimi duyuyorsan bir yere vur, öksür, ses çıkar” şeklindeki anonsuna verilen yanıt üzerine, alan hızla daraltıldı. Ses geldikçe 30 metrekarelik alan 2 metrekareye kadar düşürülürken, kurtarma çalışmasının en önemli kısmına geçildi.

JAK timleri 5 kat üstü yıkıntılarda kuyu, 5 katın altındaki yıkıntılarda galeri metodunu uyguluyor. Elazığ’da Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan Kalay Apartmanı 6 katlı olduğu için kuyu metodu uygulandı. Sensörlerin algıladığı 3. kata kadar kuyu metoduyla inen JAK timlerinin karşısına beton kiriş çıktı. İki beton kiriş hayat ışığı bekleyen depremzedeye ulaşmayı engelledi. Sesle iletişim kurulan kadına moral desteği verilirken, başka bir kurtarma yöntemi olan galeri sistemine geçildi. Yan taraftan açılan galeri delikleri depremzedeye ulaşmayı sağladı.

Göçük altında kalan depremzedelere yardım konusunda en kısa zamanda deprem bölgesine ulaşan ve göçük altında kalanları yeniden hayata döndüren Gururumuz Jandarma ,JÖAK   ve  Binbaşı Burak ÖZER komutasındaki tüm JAK timine ve , Asb.Çvş. Zehra YILDIZ ‘a  sonsuz teşekkürler , iyi ki varlar. Kaynak : CNN (Resim : Jandarma Çavuşu  dedem Kars’tan gelen Gazi Sefer.)

Saygılarımla