Ana sayfa GÜNDEM Tunçer: “Milletimiz nezdinde devletimiz, ‘devlet baba’ olarak anılır”

Tunçer: “Milletimiz nezdinde devletimiz, ‘devlet baba’ olarak anılır”

474
0

Tunçer: “Çocukları korumak öncelikle insanlık görevimizdir”

5395 Sayılı “Çocuk Koruma Kanunu” kapsamında koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilmesi amacıyla kurulan Çocuk Koruma İlçe Koordinasyon Kurulu toplantısı İlçemiz Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer Başkanlığında gerçekleştirildi.

Çocuk koruma ilçe koordinasyon kurulu Ocak 2020 dönemi toplantısı Kaymakam Tunçer’in başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda bir konuşma yapan Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, bakıma ve korumaya muhtaç çocuklara yardım etmenin devlet geleneğimizde önemli yeri olduğunu ifade ederek şunları söyledi; “Milletimiz nezdinde, devletimiz ‘devlet baba’ olarak anılır. Bu nedenle de milletimiz, bakıma ve korunmaya muhtaç çocuklarımıza, her zaman devletimizin müşfik alakasını bekler. Devlet geleneğimiz de bu anlayışın üzerine inşa edilmiştir. Tarihimiz, bu geleneğin sayısız örnekleriyle dolu. Devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’in ‘Cumhuriyetimiz kimsesizlerin, kimsesidir’ diyerek, devletimize yüklediği sosyal görev; Milli Mücadele kahramanımız Kazım Karabekir Paşa’nın, Milli Mücadele döneminde 6 bin öksüz ve yetim çocuğa sahip çıkması ve ‘yetim babası’ olarak anılması; Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın, devletimizin şefkatli ilgisine muhtaç, çocuklarımız ve yaşlılarımıza sahip çıkan politikaları dikkate alındığında icra ettiğimiz görevin, önem ve mahiyetini daha iyi idrak ediyoruz. Bu konuda hepimize yüklenen görev ve sorumluluk, gerçekten ağır ve büyüktür. Unutmayın ki Peygamberimiz Hz. Muhammed de ‘öksüz ve yetim’ idi.”

 “Çocuklarımızın şiddetten, uyuşturucudan, istismardan, korunması öncelikle insanlık görevimizdir”.

Kaymakam Tunçer, konuşmasında 2019 yılı çalışma istatistiklerini temel alarak değerlendirmeler yaptı. İlçemizin nüfusunun hızla arttığının göz önünde bulundurulmasının şart olduğunu belirten Kaymakam Tunçer, gelecekte daha fazla çocuğun devletin bakım ve ilgisine muhtaç kalması ihtimali göz önünde bulundurularak planlama yapılması gerektiğini dile getirdi. Kurumların görev ve sorumlulukları konusunda hassasiyet göstermelerini isteyen Kaymakam Tunçer, “Bir kurum, diğer kurumun şikâyetine mahal vermeden, görev ve sorumluluğunu, derhal yerine getirmelidir. Devletimizin, bakımına ve korumasına muhtaç çocuklarımızla ilgili Kaymakamlığımıza yapılacak şikâyetler, ivedilikle incelenecek, görev ve sorumluluğunu yerine getirmeyen personel hakkında yasal süreç, derhal başlatılacaktır. Bu konuda en ufak tolerans gösterilmeyeceğinin herkes tarafından bilinmesini isterim” diye konuştu. “Nerden ve kimden gelirse gelsin çocuklarımızın ihmalden, şiddetten, uyuşturucudan, istismardan, suçtan, emeklerinin sömürülmesinden korunması öncelikle insanlık görevimizdir.” diyen Kaymakam Tunçer, temel hedeflerinin çocukların sağlıklı, mutlu ve yetkin bireyler olarak yetiştirilmesi olduğunun altını çizdi.  “İlçe Sosyal Hizmet Merkezi İlçemizde hakkında koruma tedbiri kararı verilen çocukların takibi ve topluma kazandırılması yönündeki süreçlerde aileyi bizzat takip etmesi ve çocuğun eğitim hayatına devam etmesi için her türlü desteği vermesi hedeflerimize ulaşmada çok büyük bir önem arz etmektedir.  “Devletin sosyal devlet olma vasfı, en çok kimsesizlerin sahibi olmasıyla kendini gösterir”dedi. Kaymakam Tunçer, yapılan tüm çalışmalar için teşekkür etti. Toplantı, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer’in şikayet ve önerileri dinlemesiyle birlikte sona erdi.