Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Balıkçı ve İş Adamı

Balıkçı ve İş Adamı

360
0
PAYLAŞ

Benim en büyük hayalim deniz kenarında küçük bir beldeye yerleşip orada emekliliğimi yaşamak… Senelerdir Polatlı için verdiğim çabanın karşılığını ne yazık ki alamadım. Beklentim manevi yönde kimse beni yanlış anlamasın. Çünkü herkes benim para ve konum ile işim olmadığını çok iyi bilir. Bugün sizlerle paylaşacağım hikaye beni gerçekten etkiledi.

Amerikalı bir zengin işadamı, bir iş seyahati sırasında küçük bir Meksika köyü kasabasına uğrar. Limanda gezerken, ağzına kadar balık dolu küçük bir teknenin içinde oturan bir balıkçı dikkatini çeker. Merakla yanına yaklaşır ve sorar,

“Merhaba, bu balıkları yakalamak ne kadar zamanını aldı ?” Balıkçı, tümünü bir-iki saate yakaladığını söyler. Yabancı adam bu kez, niçin daha uzun sure kalıp daha fazla balık yakalamadığını sorar. Balıkçı, ailesinin geçimi için bu kadarının yettiğini söyler.

Amerikalı işadamı merakla balıkçıya kalan zamanını nasıl geçirdiğini sorar. Balıkçı anlatır, “Geç vakit yatarım, sabah birazcık balık yakalarım. Sonra çocuklarımla oynarım, gelince de karım Maria ile biraz siesta yaparım. Akşamları, amigolarla beraber gitar çalıp şarap içeriz, eğleniriz. Dolu ve meşgul bir yaşantım var senyor.”

Amerikalı gerinerek, “Benim Harvard’dan MBA’m var ve sana yardım edebilirim. Balık tutmak için daha çok zaman ayırmalı ve daha büyük bir tekne ile çalışmalısın. Bu tekneden elde edeceğin gelirle daha büyük tekneler alırsın. Kısa surede bir balıkçı filosuna sahip olursun. Böylelikle, yakaladığın balıkları aracılara değil doğrudan doğruya işleme tesislerine satarsın. Hatta kendi balık fabrikanı bile kurabilirsin. Balıkçılık sektöründe bir numara olursun.” Ve Amerikalı devam eder, “Tabii bunları yapman için öncelikle bu küçük balıkçı kasabasını terk edip Mexico City’ye, daha sonra Los Angeles’e ve en sonunda holdingini genişletebileceğin New York’a yerleşirsin.”

Balıkçı düşünceli vaziyette sorar, “Peki senyor, bu anlattıklarınız ne kadar zaman alır ?”

Amerikalı yanıtlar, “15-20 yıl kadar.” “Peki bundan sonra senyor ?” diye sorar balıkçı

Amerikalı güler, “Simdi anlatacağım en iyi tarafı! Zamanı geldiğinde, şirketini halka acarsın ve şirketinin hisselerini iyi paraya satarsın! Kısa zamanda zengin olup milyonlar kazanırsın !” “Milyonlar ?” der

Meksikalı, “Eee… sonra senyor ?”

Amerikalı, “Ondan sonra emekli olursun. Geç vakitlerde yatabileceğin küçük bir balıkçı kasabasına yerleşirsin, istersen zevk için biraz balık tutarsın, çocuklarınla oynayacak, karınla siesta yapacak zamanın olur, akşamları da arkadaşlarınla şarap içip, gitar çalarsın. Nasıl, mükemmel değil mi?

Sevgiyle…