Ana sayfa Doğru Kalem ALGI OPERASYONU VE PSİKOLOJİK MANİPÜLASYON

ALGI OPERASYONU VE PSİKOLOJİK MANİPÜLASYON

373
0
PAYLAŞ

Psikolojik savaş, manipülasyon, algı operasyonu kavramları birbiri ile iç içedir. Psikolojik manipülasyon, ikna yöntemlerinde sık sık kullanılan bir yoldur. Kullanılan bu terimler sürekli değişse de işin temelinde asıl hedef birey ya da kitleyi kendi rızası ile ikna ederek istenilen kanaati sağlamak amaçlanır. Bu kanaati sağlamak için yapılan her faaliyete psikolojik manipülasyon deniyor.

Psikolojik manipülasyon, farklı algı yaratmak amacıyla ve bilgilendirmek üzere insanları kandırma yolu olarak görülür. Manipülasyon insanları kandırmadır. Bu kelimeye terminolojide manipülasyon denilmiştir. Yalan yanlış bilgilerle, bilgi akışını sağlayarak kendi lehinde ve istenilen şekilde kontrolü sağlayan ülkeler, psikolojik savaş esnasında büyük bir gücü kendilerinde bulundurmaktadır.

Taktikler kullanılarak yapılan bu algı operasyonları ile kitleler doğru bir şekilde analiz etmek durumundadırlar. Eğer bu doğru bilinci yakalayamazsa o zaman bir koyun gibi güdülecektir. Bilinçli bir şekilde hareket etmeyen, onun bunun söyledikleri doğrultuda harekete geçen, kendine ait düşüncesi olmayan kişiler her zaman birilerinin isteği doğrultusunda hareket edecek, düşünecektir.

Yeni dünya düzeninde en etkili savaş olarak bilinen psikolojik savaş ve algı operasyonları her geçen zaman diliminde etkisini daha da artırmaktadır. Ulusları farklı bir şekilde yapılandıran bu savaşta kullanılan en etkili silah propaganda olacaktır. Yalan dolanın uçuştuğu bu dünyada en iyisi kendiniz araştırın, kendiniz bilin. Verilen bilgileri kes kopyala yapıştırmadan önce araştırın, doğruluğunu ispat edin.

Deprem , darbe kalkışması gibi olağan dışı ortamlar algı operasyonu için en uygun ortamlardır.  Örneğin : ‘’ Darbe girişimi gecesi bir kamyonun direksiyonundaki fotoğrafıyla tanınan Şerife Boz, AK Parti’den milletvekili adaylığı başvurusu yapınca ortaya çeşitli iddialar atıldı. Bazı şehit yakınları Boz’un ‘sahtekârlık yaptığını’ iddia etti.

ŞERİFE Boz’un adını ilk kez 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra duyuldu. Boz, darbe girişiminin ardından bir hafriyat kamyonunun sürücü koltuğunda çekilen fotoğrafıyla gündeme oturmuş ve 15 Temmuz’un simge isimlerinden biri olarak kabul edilmişti.

Anadolu Ajansı muhabiri Saliha Özdemir, fotoğrafın darbe girişimi gecesi değil, 16 Temmuz’da Taksim’de park halindeyken çektiğini söyledi. ‘’

Elazığ’da yaşanan 6,8’lik depremin ilk gününde, adı Mahmud El Osman olduğu öğrenilen gencin , Sürsürü Mahallesi’nde enkaz altında bulunan bir çifti tırnaklarıyla kazıyarak  çıkardığı iddia edilmişti. Enkazdan çıkarılan Dürdane Yıldız adlı kadın, Suriyeli gence teşekkür ederek ulaşmak istemişti. Kadının bu çağrısına kulak veren ekipler, Suriyeli genç ile depremzede kadını buluşturmuştu. Bu görüşmelerde duygusal anlar yaşanırken, depremzede kadın Suriyeli gence, “Sen bizim kahramanımızsın” demişti.

Yaptığı bu davranışla Suriyelilere karşı olumsuz düşünenlerin algılarını değiştirdiğini umduğunu söyleyen Mahmud El Osman, “Suriyelilere karşı algıyı değiştirecek bir şey yaptığımı umuyorum. Biz Suriyeliler olarak ne hepimiz iyiyiz nede hepimiz kötüyüz. Bizde iyi insanlar da kötü insanlar da var. Biz hepimiz Müslümanız, kardeşiz. Bizi hiçbir şey ayıramaz” diye konuştu.

Sonuç olarak 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Elazığ – Malatya depreminde benim  yine de gerçek kahramanım Adıyamanlı UMKE elamanı Emine Kuştepe’dir.

Saygılarımla,

Kaynak :NEOLDU.COM