Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Üç Sarı Gül

Üç Sarı Gül

349
0
PAYLAŞ

Sizlerle köşemden paylaştığım bu hikâyeler için pek çok kitap aldım… O kitaplarda ki hikâyeleri günlük okuyor, sizlerinde keyif aldığınızı bildiğim için paylaşıyorum. Bu sabah bu hikâye Editörümüz Maksude tarafından bana gönderildi. Okuduğumda gerçekten çok etkilendim ve gözyaşlarımı özgür bıraktım… Böyle hüzünlü bir hikâyenin beni etkilemesinin nedeni ise tam da bizim nikâh yıldönümümüz olması! Biran aynı acıyı yaşayabileceğim geldi aklıma ve daha çok etkilendim sarsıldım… Beni etkileyen bu hikâyeyi okurken sizlerinde duygulu anlar yaşayacağınızı biliyorum sevgili okurlar. Allah tüm eşleri birbirinden zamansız ayırmasın…

Süper markete alışveriş için girmemiştim aslında. 37 yıllık kocamı kaybedeli bir hafta olmuştu ve bu dükkânda onunla ne tatlı anılarımız vardı. Ben alışveriş yaparken ortadan kaybolurdu. Nereye gittiğini bilirdim. Elinde üç tane sarı gülle dönerdi hep.

Rudy sarı gülleri çok sevdiğimi bilirdi. İçim hem sevgi hem hüzünle doluydu. Birkaç şey alıp sepete attım. Tek kişi için alışveriş, iki kişiye alırken den daha çok düşündürüyor insanı, nedense.

Et reyonun önünde bifteklere bakıp, Rudy nin bunlara nasıl bayıldığını hatırlarken bir genç kadın geldi yanıma… İnce uzun, güzel bir sarışındı. Bir kocaman pirzola paketi aldı, sepetine attı. Sonra durdu, düşündü, pirzolaları sepetten çıkarıp, tekrar rafa koydu. Ona tebessüm ederek baktığımı fark etti aynı anda.

“Kocam pirzolayı çok sever, ama bu fiyatla da alamam ki, bilemiyorum…

“Dokunsalar ağlayacağım. Mavi gözlerinin taaa içine baktım. “Kocam sekiz gün önce öldü” dedim, sesimin titremesini kontrole çalışarak. “Alın bu pirzolaları ve birlikte olduğunuz her anın hazzını yaşayın…”

Başıyla evet-ledi. Pirzolaları tekrar sepetine koydu ve yürüdü.

Ben de süt, peynir reyonuna doğru gittim. Şimdi artık hangi büyüklükte süt almalıyım, diye düşünürken, bana doğru gelen yeşil elbiseye dikkat ettim. Oydu… Sarışın kadın. Yüzünde o güne dek rastlamadığım kadar güzel ve anlamlı bir tebessüm vardı. Göz göze geldik.

“Bunları size aldım” dedi. “Kasaya vardığınızda, parasının ödendiğini göreceklerdir.” Uzandı, yanaklarımdan öptü ve sepetime, uzun saplı üç sarı gül bıraktı.

Ona ne yaptığını, bu güllerin benim için ne mana ifade ettiğini söylemek istedim, ama mümkün mü? Hıçkırıklara boğulur ve gözyaşlarım görmemi hızla engellerken, uzaklaştığını hayal meyal seçtim. Sepetimdeki sarı güllere baktım. Hem de üç taneydiler…

Nerden biliyordu?

Birden anladım… Bilmiyordu ki! Dükkânda yalnız değildim! Gözlerimde yaşlarla yukarı doğru baktım.

“Rudy…” dedim. “Rudy, beni unutmadın, beni hala bırakmadın değil mi?” Rudy, gene benimle gelmişti alışverişe… Bu sarışın kadın onun perisiydi.

“Ağlamak güzeldir! Süzülürken yaşlar gözünden, Sakın utanma.” Aynen öyle.

Geliyorsa içinizden aldırmayın. Ben de öyküyü çevirirken ağladım zaten. En iyi ağlamayı en çok sevenler bilir!

Bir adam en çok sevgilisini, en iyi şekilde ailesini, en uzun da eşini sever. (İrlanda atasözü)

Sevgiyle…