Ana sayfa Doğru Kalem HİJYEN ( TEMİZLİK )

HİJYEN ( TEMİZLİK )

375
0
PAYLAŞ

Ak Parti  iktidarında sağlık hizmetleri konusunda önemli gelişmelerin olduğu inkar edilemez. Ulaşım güçlüğü olmasına rağmen Şehir Hastaneleri uygulaması  sağlık konusunda çok önemli bir hizmet , bu düşünce ile nasıl olsa hasta garantilidir tahmini ile kulağımdaki buşonu aldırmak için Ankara Şehir Hastanesi KBB servisine 22 Ocak tarihinde randevu için müracaat ettim , 5 Şubata randevu verdiler , tam on beş gün sonrasına  , bir cımbızla kulağımdaki  buşonu aldırmak on beş gün   bekleyeceğim. 2002 öncesi sabah erkenden Kartal veya Göztepe Devlet hastanesinde sıraya girerdik ama aynı gün de  muayene olurduk. 29 Mayıs hastanesinde 6 Şubat’a randevu alabildim . Bir gün sonra olsun ama evime yakın olsun .

Ülkemizde aile hekimliği uygulaması, Şehir hastaneleri uygulaması gibi , sağlıkta devrim niteliğinde yatırımlara rağmen , hasta sayısında anormal bir artış gözlenmekte . Maalesef bu iktidar zamanında sağlıksız bir toplum yaratılmakta .  Bunda da sayısı beş milyonu aşkın mültecilerin etkisi yadsınamaz. İtiraza gerek yok , gidin hastanelere saat sekizden itibaren hasta sırasını görebilirsiniz.

Mevsim şartları nedeniyle grip vakalarının arttığı günümüzde şimdi de Çin kaynaklı  Corana virüsü Dünyayı tehdit etmekte . Corona virüsler, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. İnek ve domuzlarda ise ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur.

Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Aslında Corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir. Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer, yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısı bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaşırlar. Belirtiler genelde ateş, ishal ve halsizlik şeklinde olur. Ama neredeyse yüzde yüze varan oranlarda kediler bu virüsün hastalığını yenebilirler. İştahsızlık ve kilo kaybı , Ateş
Halsizlik ve durgunluk , Karın bölgesinin şişmesi , Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi , Solunum sorunları ve nezle , Denge sorunları , Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade gibi hastalarda belirtileri vardır.

Hijyen sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemleridir. Polatlı’da su ; bulunmasında güçlük yaşanan en önemli meta olmasına rağmen temizliğin vazgeçilmez unsurudur ve hijyenin olmazsa olmazıdır. 

El Yıkama : Temas edilen kişi veya canlılardan bakteri geçişini engellemek amacıyla ellerin su ve sabunla yıkanması işlemidir. Enfeksiyon önlenmesinde basit, ucuz ve en etkili yoldur. , amaç gözle görünen kiri uzaklaştırmanın yanı sıra flora dediğimiz mikropların tamamını uzaklaştırmak ve kalıcı mikropların sayısının azaltılması için yapılan işlem olup , bir dakikalık sabunla ellerin ovalanması mikroorganizmaların sayısında yaklaşık bir katlık azalma sağlayacaktır. Yıkama bittikten sonra eller iyice durulanmalı , tek kullanımlık havluyla kurulanmalıdır. Sabun yanında , antimikrobiyal sabun ve antiseptik maddeler el yıkamada kullanılmalıdır.  Sağlıklı günler dilerim .

Saygılarımla,