Ana sayfa GÜNDEM Yaşar: “Defter Tutma Halleri Ve Stopaja Ayar Yapılmalı”

Yaşar: “Defter Tutma Halleri Ve Stopaja Ayar Yapılmalı”

217
0

Yaşar: “Esnafın Sırtındaki Stopaj Vergisi Yükü Kaldırılmalı”

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, esnafların sırtındaki yüklerin hafifletilmesine yönelik yaptığı yazılı açıklamada, Elazığ’da yaşanan depreme ilişkinde mesajlar verdi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar yayımladığı mesaja da şunları söyledi: “ Elazığ ve Malatya’da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin yaralarını sarmak için Ülke genelindeki tüm esnaf ve sanatkar teşkilatlarının yanında olduğunu belirten Yaşar “Bu acı depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’dan rahmet, Elazığ ve Malatya’da hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

Defter Tutma Halleri Ve Stopaja Ayar Yapılmalı

Zincir marketlere ve AVM’lere karşı ayakta kalma mücadelesi veren bakkal ve bayii esnafının gelirinin büyük bir kısmını ekmek, sigara ve gazete satışından elde ettiğinin altını çizen Polatlı Bakkallar Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, “Bu malların kar hadleri son derece düşük olmasına rağmen esnafımız bilanço usulüne göre defter tutmak zorunda kalıyor. Nitekim Türkiye genelindeki bakkal ve bayilerin çok büyük bir kısmı sadece sigara satışından dolayı bilanço usulüne göre defter tutuyor.  Sadece sigara satışından dolayı aylık 1000 TL kar eden bir bakkal, büyük bir sanayi işletmesiyle aynı defteri tutmak zorunda kalıyor.  Şöyle ki 18 TL tutarındaki bir paket sigaradan devlete 15 Lira 26 Kuruş vergi verilirken, esnafa kalan para sadece 0,48 kuruştur. Bu da esnafın cirosunu yükseltmektedir. Oysa para vergi olarak devlete gitmektedir. Haksız rekabet ortamının önüne geçmek için esnafımızın defter tutma hadleri yeniden belirlenmeli” dedi.

“Esnafın Sırtındaki Stopaj Vergisi Yükü Kaldırılmalı

Rekabet gücü giderek zayıflayan esnaf ve sanatkârlar için, stopajdan doğan vergi yükünün her geçen gün daha da ağırlaştığını ifade eden Yaşar “, “Bu da vergi tahsilatının giderek daha da düşmesine neden oluyor. İşyeri kiralamalarında gerek haksız vergi iadesinin önüne geçmek, gerekse vergi adaleti sağlanırken aynı zamanda tahsilat oranının artmasını sağlamak amacıyla stopaj uygulaması kaldırılmalı ya da en azından stopaj oranı yüzde 20’den yüzde 5’e düşürülmeli. Öte yandan yerel yönetimlere, vakıflara ya da devlete ait iş yerlerinde faaliyet gösteren esnafımızın kira artışlarında enflasyon oranı dikkate alınmalı” diye konuştu.