Ana sayfa GÜNDEM Gök: “Fırıncı esnafının üretim maliyeti %30 arttı”

Gök: “Fırıncı esnafının üretim maliyeti %30 arttı”

229
0

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök ekmek üretim maliyetlerindeki artış ve ekmek fiyatları hakkında meclise soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istemiyle ekmek üretim maliyetlerindeki artış ve ekmek fiyatları hakkında TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Gök önergesinde şunları söyledi: 2019 Mayıs – Aralık döneminde fırıncı esnafının üretim maliyetleri yüzde 30 oranında artış göstermiştir. 2019 Aralık – 2020 Ocak arasında un fiyatları yüzde 15 artmış, maya fiyatları yaklaşık 2 katına yükselirken şubat ayında yeniden zam olması beklenmektedir. Süreçte sadece İstanbul’da 100 fırın iflas ederken, fırıncılar ekmeğe zam yapmak istemeseler bile bu tabloda ayakta kalamayacaklarını ifade etmektedirler. Yurttaşlarımızın en çok tükettiği gıda ürünlerinden biri olan ekmek bir sofra geleneği olarak her öğünde sofraların değişmez bir parçasıdır. Buğday üretim sürecinden, ekmek yapımına kadar bütün süreçlerin halkımızın ekmek tüketim alışkanlıkları dikkate alınarak planlanması ve emek veren sektörlerin mağdur edilmemesi için doğru politikalar uygulanması gerekmektedir.

İşte o sorular

1. 2002 – 2019 döneminde buğday, un, maya ve ekmek fiyatlarında gerçekleşen değişimleri yıllık temelde açıklar mısınız?

2. 2002 – 2019 döneminde iflas eden fırın sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız?

3. 2002 – 2019 döneminde ülkemizde tüketilen ekmek miktarlarını yıllık temelde açıklar mısınız?

4. 2002 – 2019 döneminde buğday, un, maya ve ekmek üretim miktarlarında gerçekleşen değişimleri yıllık temelde açıklar mısınız?

5., 2020 ve 2021 yıllarında buğday, un, maya ve ekmek fiyatlarında öngörülen artış miktarlarını açıklar mısınız?