Ana sayfa GÜNDEM Uğur Mumcu, Polatlı’da anıldı

Uğur Mumcu, Polatlı’da anıldı

247
0
PAYLAŞ

ADD Polatlı, Uğur Mumcu için anma töreni düzenledi

Ankara’da 27 yıl önce evinin önünde katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu ve devrim şehitleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Polatlı Şubesinin öncülüğünde Siyasi parti, STK’lar ve vatandaşların katılımıyla dün Polatlı’da anıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Polatlı Şubesi, dün Cumhuriyet Meydanında 27 yıl önce Ankara’da evinin önünde suikasta uğrayan Usta Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu için anma töreni düzenledi. Saygı duruşu ile başlayan törene; ADD İlçe Yönetim Kurulunun yanı sıra siyasi parti temsilcileri, ilçe sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ile çok sayıda vatandaş katıldı. ADD Polatlı Şube Başkanı Av. Hatice Hatipoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından ADD Polatlı Yönetim Kurulu Üyelerinden Av. Hasan Aydın Uğur Mumcu’yu anlatan şiiri okuması ile program sona erdi. Hatipoğlu konuşmasında şunları söyledi:” Basın tarihinin ve devrim tarihinin altın sayfalarında yerini almış bulunan, kırılmaz kalemi cesur yüreği ve ilkelerinden asla ödün vermeyen, Ulusal bağımsızlığın ve laikliğin yılmaz savunucusu,katıksız Atatürkçü Uğur Mumcu aramızdan bizi tarifsiz acılar içinde bırakarak  ayrılışının 27.yılındayız, Kalpaksız Kuvayii Milliyeci,günümüzün deyişi ile Mustafa Kemalin askeri Uğur Mumcu’yu anma etkinliğinde,2 yıl 15 Temmuz  nedeni ile zorunlu olarak  ara verilen anma etkinliğinde yine birlikteyiz.Uğur Mumcu,ülkemizin bu gününü, 30-40 öncesinden yazdığı yazılarla bizleri aydınlatmaya çalışarak,bizleri uyarmıştır.

“Uğur Mumcu, ülkemizin bu gününü, 30-40 öncesinden yazdığı yazılarla bizleri aydınlatmaya çalışarak, bizleri uyarmıştır.”

Uğur Mumcu bu günleri anlatan 1 Mart 1987 günlü “imambayıldı yazısında,“Siyaset ticarete ticaret siyasete, dinde her ikisine araç edildi mi, artık bu sömürünün sonu gelmez. Din ticareti ile uğraşanların hepsi milyarder, Birçoğu Oh ne kolay! Çek bir besmele gelsin paralar. Finans kuruluşları Şirketler bunlar aracılığı ile kazanılan milyarlar Elhamdülla müslümanız! elhamdüllah müslümanız, bir kolumuz siyasette, öbür kolumuz ticarette, ayaklarımız tarikatlarda bir üçgen bu ticaret-tarikat ve siyaset üçgenİ. Bunlar dindarın sahtecileri. Zavallı yoksul Müslüman yurttaşların kanlarını emenlerde bunlardır. İnanç sömürücüleridir, bunlar. Atatürk’ün Laiklik İlkesinin ne kadar yararlı ve gerekli olduğunu,bu din sahtecileri ortaya çıkınca ,iyi anlıyoruz ”diye  Yazan,Uğur Mumcu bizi bu din sömürücü sahtekarlara karşı uyarmıştır.  Uğur Mumcu,22 Mart 1976 tarihli ÇETE başlıklı yazısında” bazı ülkelerde, bazı kimseler Devleti soymak için politikacı kılığına girerler. Bunlar Parlamentolarda boy gösterirler. İthalat-ihracat, banka soygunu gibi işleri Siyasi ilişkilerle, yürütürler. Bunlar çetedirler. Çetelerin en aşağılığı bunlardır. Bunlar yüzlerine devlet adamı maskesi takıp halkı soyarlar” diyerek bizi aydınlatmaya uyarmaya çalışmıştır.

“Uğur Mumcu Atatürkçü Laik, Cumhuriyetçi, Demokrat kimliği ile ülkesinin sorunlarını kırılmaz ödünsüz kalemi ile dile getirdi”

Uğur Mumcu 26.Nisan 1989 günlü HUKUK DEVLETİ başlıklı yazısında ”Bir kişiye yapılan haksızlık, tüm topluma karşı işlenen suç olarak Görülmedikçe, bu gibi olaylarla sıkça karşılaşırız. Hukuk Devleti ve Yargı Güvencesi herkese gereklidir. Sırdana yurttaşlara olduğu kadar bir gün Cumhurbaşkanlarına, başbakanlara, bakanlara ve Genel Kurmay başkanlarına ve generallere de” diyerek bizlere bu günleri anlatmıştır.   Ödünsüz ve gerçek bir yurtsever ulusalcı olan Uğur Mumcu, bu günleri yaşamış olsaydı, siyaset sahnesinde at koşturan, Bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş senedi olan Lozan’ı ağır eleştirilerle saldıran ve Osmanlı İmparatorluğu için yıkılış senedi olan Sevr’i diriltmek isteyenlere karşı mücadelesini yılmaz ve ödünsüz kalemi ile sürdürür, ülkemizin bu gün kurtuluş savaşı öncesinden daha büyük saldırı ve tehlikelerle karşı kaşıya olduğunu bizlere anlatırdı.  Uğur Mumcu Atatürkçü Laik, Cumhuriyetçi, Demokrat kimliği ile ülkesinin sorunlarını kırılmaz ödünsüz kalemi ile dile getirmiş, Devrimci Kuvayii Milliyeci, hep emekten yana sorgulayıcı, araştırmacı gazeteciliğin öncüsü olmuştur. Evet sevgili yurtsever dostlar, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları  olmak üzere, Ülkemizin tam bağımsızlığını ve özgürlüğünü bölünmez bütünlüğünü, ödünsüz savunan, Muammer Aksoyları, Bahriye Üçokları, Uğur Mumcuları, Ahmet Taner Kışlalıları, Gaffar Okkanları, Necip Hablemitoğullarını, UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ, bu uğurda can  veren tüm şehitlerimizin, önünde saygı ile eğiliyoruz” dedi.