Ana sayfa GÜNDEM İstismar sadece yabancılardan değil yakınlardan da gelir

İstismar sadece yabancılardan değil yakınlardan da gelir

388
0
PAYLAŞ

Psikolog Ezgi Tarhan çocuk istismarı ve aile içinde koruyucu yöntemleri anlattı

Son dönemde yurt genelinde olduğu gibi Polatlı’da da benzer olayların yaşandığı çocuk istismarına yönelik tüm bilinmeyenler ve detaylar Psikolog Ezgi Tarhan tarafından Polatlı İlçe Halk Kütüphanesinde  kadınlara, anne babalara, çocuklara ve gençlere düzenlenen seminer ile anlatıldı.

Çocuk istismarına yönelik binmeyenler dün Psikolog Ezgi Tarhan tarafından Polatlı İlçe Halk Kütüphanesinde kadınlara, anne babalara, çocuklara ve gençlere düzenlenen seminer ile anlatıldı. Sinevizyon ile desteklenerek hem bilimsel hem de halk diliyle istismarın nedenlerini ve bu konuda ailelerin alabileceği önlemlere yönelik bilgiler aktaran Tarhan, bu tür olayların sosyal farklılıklar, zenginlik, fakirlik ya da kültürlü olmak olmamakla ilgisinin olmadığını vurgulayarak “Çocuklara cinsel istismarın %25’i ensest vakalar. Birinci veya ikinci derece akrabalar demek. Yani bir babanın kızına veya dayının yeğene uyguladığı istismar, bir ağabeyin kardeşine uyguladığı istismar. Bunun dışında cinsel organlara dokunma, dokundurtma, onları gösterme, çocuğu buna maruz bırakma, pornografiye maruz bırakma, çocuğu pazarlama hepsi istismar kapsamına giriyor. Cinsel içerikli konuşma yapmak yine aynı şekilde ben sadece konuştum çocuğa bir şey yapmadım ki diyorlar bu böyle bir şey değil orada da istismar var. Kanunlarda bu suçun yeri aynı. Çocuğun bedeninde bir şey olmasa bile eğer bu konuşmalar ispatlanabiliyorsa aynı ölçüde ceza alıyorlar” dedi.

İstismar sadece yabancılardan değil yakınlardan da gelir

Tarhan “İstismara dair bir diğer yanılgımız da yabancılardan geldiğidir. Çocukları dışarı çıkartmaya korkarız. Yabancıların yanına gitmesin, onlarla oynamasın, büyük amcaların yanına gitmesin isteriz. Bunların %63’ü çocuğun en yakınlarından geliyor. İstismara dair bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri çocuğu önce kendimizden korumamız gerektiğidir. En sık karşılaşılanlardan biri de baba-kız istismarıdır.  Son zamanlarda adliyeye yansıyan vakalarda bu durum artış gösteriyor.

“Pedofililerin en büyük özelliği çocuklara  güven vermesidir”

Bunun sebebi pedofilidir. Ama biz her pedofiliye suçlu diyemeyiz. Çünkü suça dönüşmesi ayrı bir şey. Cinsel olarak çocuklara yönelik istekleri olabilir. Ama bunun suça dönüşmesi ayrı bir şeydir. Şöyle düşünün bir hastalığınız var ve kendinizi öldürmeyi düşünüyorsunuz. Ama intihar hayata geçmediği sürece siz intihar etmiş olmuyorsunuz. Pedofilide de aynı şey geçerlidir. Pedofililerin en büyük özelliği çocuklara güven vermesidir. Çocukların en rahat olduğu zamanlarda yaparlar. Çocukları kaçırayım annesi babası yanında yok şeklinde değil.  Düşünürüz ki bu durum yaşlı veya orta yaşlı kesimden geliyor. Hayır, bu durum genellikle 20 ila 45 yaş arası evli erkeklerden çıkıyor. Düşük ve sosyoekonomik kişilerden geldiğini düşünüyoruz. Asla böyle bir şey yok istismar her sosyoekonomik seviyede görülebilir. İstismarcıların hepsi pedofili değil. Cinsel eğilimleri böyle, bu şekilde tatmin etmek istiyorlar kendilerini. Bunun fakiri-zengini, genci-yaşlısı yok. Hatta kadın-erkeği bile yok”dedi.