Ana sayfa GÜNDEM Üreticilere Hububatta Gübreler ve Gübreleme Teknikleri Semineri Yapıldı

Üreticilere Hububatta Gübreler ve Gübreleme Teknikleri Semineri Yapıldı

678
0

Polatlı Belediyesi, Polatlı Ziraat Odası ve Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliğinde Polatlı Kent Konseyi Tarım Meclisi tarafından ‘Hububatta Gübreler ve Gübreleme Teknikleri’ Semineri gerçekleştirildi.

Polatlı Belediyesi, Polatlı Ziraat Odası ve Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliğinde Polatlı Kent Konseyi Tarım Meclisi tarafından gerçekleştirilen seminere Polatlı Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, belediye meclis üyeleri ve birçok çiftçi katıldı. Dün saat 14.00’da Polatlı Kent Konseyi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde Konya Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Said Gezgin konuşmacı olarak yer aldı.

 Polatlı Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli açılış konuşmasını yaptı. Tekeli konuşmasında şunları söyledi. Polatlı’nın dört bir yanında çiftçilerin ve üreticilerin davet edildiği seminerde katılımcılar; hububat üretiminde gübre çeşitleri, doğru gübre kullanımı ve gübreleme teknikleri konusunda bilgilendirildi. “Belediyemiz, Ziraat Odamız ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzün katkılarıyla gerçekleştireceğimiz Hububatta Gübreler ve Gübreleme Teknikleri Seminerimiz ile şehrimizdeki üreticilerimizi bilgilendirdik.  Seminere katılan. Dr. Said Gezgin hocama teşekkür ediyorum vereceği değerli bilgilerin çiftçilerimize ve Polatlıya bereketli olması diliyorum” dedi.

Üreticilere Hububatta Gübreler ve Gübreleme Teknikleri Seminerine konuşmacı olarak katılan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Gezgin tarafından çiftçilere bitki besleme ve gübreleme teknikleri anlatıldı. Prof Dr. Sait GEZGİN, hububatta gübrelemenin doğru yapılması halinde verimi oldukça arttırdığına değindi.

Yapılan araştırmalarda buğdayın yetiştiriciliğinde alınması gereken kültürel tedbirler ile uygun ve dengeli bir gübreleme sonucu verimin yüzde 40 ile yüzde 100 arasında değişen oranlar da arttığı belirlenmiştir” diye konuştu. Bitki yetiştiriciliği dengeli gübrelemenin ilkelerine değinen Gezgin bitkilerinin gelişme verim ve kalitesi genetik çevre faktörlerine bağlı olduğunu söyledi. Seminer sonunda Polatlı Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Gezgin’ hediye takdim etti.