Ana sayfa GÜNDEM Polatlının 2019 yılı karnesi-19

Polatlının 2019 yılı karnesi-19

599
0

Efe: “Polatlı Basını birçok il’den büyük bir yapıya sahip”

“İlçemizin “2019 yılı karnesi” yazı dizimizin bugünkü konuğu  Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre Efe oldu.

İstiklal Gazetesi olarak   Esnaf Odaları,  Sosyal Dernekler, Borsa ve kooperatifler, hizmet tesisleri, resmi kurumlar, muhtarlıklar, siyasi ilçe başkanları, belediye başkanlığı ve en son olarak ilçemiz kaymakamlığı olmak üzere 2019 yılında yapılan ve yapılamayan işler 2020 planları açılan ve kapanan işyeri rakamları, sorunları konulu bir araştırma yazı dizisi ile siz okurlarımıza sunuyoruz. Bugünkü konuğumuz Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre Efe oldu.

“Yerel basın 2019 yılında ciddi bir ekonomik sınav verdi”

POGADER Başkanı Tevfik Emre EFE 2019 yılı değerlendirmesi  hakkında şu açıklamayı yaptı. EFE “Polatlı’da yerel basın 2019 yılında ciddi bir ekonomik sınav verdi. Halende devam eden bu sınav gazeteleri ciddi anlamda etkiledi. Basının günümüzde ki konumu ve özgürlüğü ilçede de maalesef biraz tartışılır durumda. Basın özgürlüğünün bugünde esas tartışılması gereken konu olduğu bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Halkın haber alama özgürlüğünün basın özgürlüğü ile bütünleştiği ülkelerde demokrasi adına düşüncelerin ortaya koyulması ve farklı düşüncelerin mevcut’u eleştirmeleri kadar güzel ve uygar hiçbir şeyin olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz.

“Basın bireylerin gerçekleri öğrenmesinde ve düşüncelerini ifade etmesinde etkili bir araçtır “

Özgür bir basının olmadığı toplumlar kör, sağır ve dilsizdirler deyimini aklımıza getirdiğimizde basının toplumdaki yeri ve önemini sanırım daha rahat ortaya koyabiliriz.  Basının iletişimin temel taşlarından ve demokrasinin işlemesini sağlayan en önemli kurumlarından biri olarak bireylerin gerçekleri öğrenmesinde ve düşüncelerini ifade etmesinde etkili bir araçtır.

“Basına Yeterli Değer Verilmiyor”

İlçemizde de şuanda 4 yerel (Günlük) gazete, 2 yerel (Haftalık) gazete, 2 radyo ve sosyal medya da yayın hayatını sürdüren kuruluşlar vardır. Bu kurumlarda çok sayıda gazeteci görev yapmakta evinin geçimini bu işten aldığı maaşıyla sağlamaktadır. Ülkemizde çoğu illerde olmayan medya ilçemizde varlığını en layıkıyla sürdürmektedir. Buda Polatlı için büyük bir şanstır, Ankara’nın hemen yanında bulunan ilçemizde basın gücünü her geçen gün katlamakta, hedef kitleye ilçedeki güncel konuları, olup bitenleri günlük yayınlanan gazeteleri ile yansıtmaktadır. Kamuoyu birçok olayı yerel basın sayesinde öğrendiği gibi kurum ve kuruluşlarda basının varlığıyla çalışmalarını şekillendirmektedirler.

Fakat ne yazıktır ki ilçede bu kadar güçlü ve kapsamlı birçok medya kuruluş olmasına rağmen yinede basına yeterinde değer verilmemektedir. Yerel medyanın en büyük sorunlarından biriside ekonomik girdilerin fazlalığı ve gelir kaynaklarının ilçede yetersiz olmasıdır. Bu anlamda sadece ilanlarla ayakta durma mücadelesi veren gazetelerde çok sayıda gazeteci istihdam edilmekte ve çalıştırılmaktadır.

“Ekonomik Kriz Yerel Basını Maddi Açıdan Olumsuz Yönde Etkilemiştir”

Son zamanlarda ekonomik kriz yerel basını maddi açıdan olumsuz yönde etkilemiştir. Yerel basının mutlaka sivil toplum tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Gazetelerin özgür bir basının olmadığı bir memlekette hiçbir siyasi ya da sivil toplum kuruluşu başkanı da demokrasiden söz etmemelidir. Halkın haber alma özgürlüğünü bulduğu yerel basının aksine güçlenmesi ve günümüzde ilçede söz sahibi olması son derece önemlidir. Aynı zamanda basında çalışan çok sayıda gazetecinin de bu etkenlere bağlı olarak sosyal hak ve ekonomik durumları güçlendirilmelidir. İşte bu duygu ve düşüncelerle, mesleklerini icra eden mesai kavramı tanımayan, fedakâr ve cefakar tüm meslektaşlarıma sizlerin aracılığı ile işlerinde kolaylıklar 2020 yılının bir önceki yılı aratmaması temennisinde bulunuyorum.” Dedi.