Ana sayfa Doğru Kalem GRİP SALGINI

GRİP SALGINI

543
0
PAYLAŞ

Genelde mevsim dönmelerinde yaşadığımız grip olayları, toplumun sağlığını, dolaysıyla verimliliğini önemli ölçüde olumsuz yönde etkilemektedir. Boğaz yanması ile başlayan, öksürük ve bazen de ateşli olarak devam eden bu vakalar domuz gribi ve normal grip olarak neredeyse bütün aile bireylerinin hastalanmasına sebep olurken, kimini yatağa bağlamakta, daha güçlü olanlar ise bol su, ıhlamur, zencefil içerikli sıvılarla ayakta geçirebilmektedir.

A-ferin , öksürük ilacı, istesen antibiyotik de yazayım. Bol sıvı al ve istirahat et.

Bu ilmi tedavi yöntemi.

Kara turpu al, iyice yıka , tepesini kes , içini kaşıkla oy ve bal ile doldur , akan turp suyu , bal karışımını iç .

Zencefil , bal ve karabiberi karıştır , çay kaşığı ile ağzında erit.

Bu yöntemler de halk arasında genel olarak gribe karşı kullanılan benim bildiğim ve uyguladığım  yöntemler.

Aslan, Kurt ve domuz sohbet etmektedir.

Ben bir kükresem bütün Afrika savanaları korkudan tir, tir titriyor demiş Aslan.

Ben bir ulusam bütün ormanlar korkudan titriyor demiş, kurt.

Ben bir hapşırsam bütün Dünya korkudan bayılıyor demiş, domuz.

Grip Nasıl Bulaşır?

Temel olarak hasta bireylerin öksürme, hapşırma ve konuşma esnasında yaydıkları damlacıkların, sağlıklı bireyler tarafından solunum yoluyla alınmasıyla bulaşmaktadır. Hasta kişinin öksürmesi ya da hapşırması sonucu etrafa influenza (grip) virüsü içeren milyonlarca damlacık dağılır. Bu damlacıkların enfekte bireylerin 100 – 180 cm (1-2 metre) uzağına kadar yayılabildiği gösterilmiştir.

Az da olsa, bu damlacıkların bulaştığı yüzey ve nesnelere temas edildikten sonra ellerin ağız, burun veya göze sürülmesi ile de bulaşabilmektedir. Tokalaşma, öpüşme, bir metreden fazla yaklaşarak konuşma önemli bulaş yollarıdır. Kapı kolu, masa, bardak, vb. yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır.

Hasta kişiler belirtilerin ortaya çıkmasından 1 gün öncesinden başlayarak hastalığın 5.-7. günlerine kadar bulaştırıcıdır.

Grip influenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumun özelliklerine göre her yıl belirli sayıda insanı etkiler ve hastalandırır. Bu nedenle her yıl sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı arasında beklenen sayıda kişide görülen bu hastalık mevsimsel grip olarak ifade edilmektedir. Peki Gripten nasıl korunulur, grip türleri nelerdir?

Hastalıktan korunmada en etkili yöntem grip aşısıdır. Etkin ve güvenli aşılar tüm dünyada 60 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü virüsün değişikliklerini yakından takip edip, aşı içeriği için yıllık önerilerde bulunur. Her yıl aşı içeriği Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri dikkate alınarak hazırlanır.

Sağlıklı Günler Dilerim.

Saygılarımla,