Ana sayfa Doğru Kalem SOĞAN

SOĞAN

444
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz  Salı günü bir gurup Polatlılı soğan üreticisi Cumhuriyet meydanında depolarda bulunan iç pazar fazlası  soğanlarının tüketilmesi için  ihracat kısıtlamasının kaldırılması konusunda basın açıklaması ve toplantı yaptılar.

2018 yılında yaşadığımız soğan sıkıntısı nedeniyle tanzim satış çadırlarında Mısır’dan ithal edilmek zorunda kalınan çürük soğanı yediğimiz haftalar oldu ve bu ortamda soğanlarını piyasaya arz etmek yerine , depolarında stok yapan stokçuları  Sayın Erdoğan terörist olarak nitelemişti.

Soğan üretimi ( arzı ) yapılan bir  üniversite değerlendirmesine  göre  yüzde 74 oranında  bir önceki yılın fiyatlarına bağlıdır.  2018 yılında soğan fiyatları yüksek olduğundan 2019 yılında soğan üretiminin yüksek olması normaldir. 2018 yılında 1 milyon 930 bin ton soğan üretilirken 2019 yılında bu rakam 2 milyon 200 bin tona çıkmıştır.  2018 yılında kilosu 5 TL’ye çıkan soğan fiyatları 2019 da  65 kuruş iç piyasa fiyatları, ihracat desteği ile 1.5 , 2 liraya kadar çıktı . Soğan üreticisi iç piyasada arz fazlalığı nedeniyle düşük fiyattan satmak zorunda kaldığı soğanı , yurt dışına ihraç etmek suretiyle fiyat kontrolünü bu defa iç piyasa olmazsa – dış piyasa uygulaması ile yapar duruma geldi.  Ekonomide buna üretici egemen arz modeli diyoruz ;  durum böyle olunca :

07 Ocak 2020

Kuru soğan ve taze patates, ihracı ön izne bağlı mallar listesine eklendi.  Ticaret Bakanlığının İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğde yapılan değişiklikle, ihracı ön izne bağlı mallar listesine kuru soğan ve taze veya soğutulmuş patates de eklendi.

Buna göre, söz konusu ürünlerin ihracı belli kamu kurum ve kuruluşlarının ön iznine bağlanmış oldu.

Bakanlık yazılı açıklama yaptı: Sınırlama söz konusu değil
Tarım ve Orman Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, patates ve soğan ihracatına yasak gelmediğini, yurt içi arz açığını kontrol edebilmek amacıyla ön izne bağlandığını duyurdu.
Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:
“İhracata herhangi bir yasaklama getirmemiş olup, ülkemizin üretim, tüketim, stok, ihtiyaç ve yurtiçi-yurtdışı piyasa fiyatlarının düzenli olarak takip edilerek, söz konusu ürünlerin ihracatının ön izne bağlanmasını içermektedir. Söz konusu iki üründe 2019 yılı üretimlerimiz bir önceki yıla göre artış göstermiş ve ülke ihtiyacımızı karşılayacak seviyelere ulaşmıştır. Ancak özellikle kuru soğanda en büyük üretici ve ihracatçı kimi ülkelerde bu yıl iklimsel olumsuzluklardan kaynaklı yaşanan üretim düşüşü ve ithalat talebi yurtiçi – yurtdışı piyasaları etkilemiştir. Patateste de aynı durumun yaşanmaması ve ihracat nedeniyle ülkemizde arz açığı oluşmaması, tüketici fiyatlarında dalgalanma yaşanmaması amacıyla ihracat ön izne bağlanmıştır. Piyasalar, Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup gerektiğinde ülke menfaatleri ile üretici ve tüketiciyi koruyacak tedbirler hızla alınmaktadır, alınmaya devam edecektir”

Salı günkü toplantı üreticinin yukarıda maksadı açıkça belirtilen tebliğde ihracat yasağının kaldırılması konusunda yapıldı.  Burada önemli olan terazinin bir ucundaki tüketici ile diğer ucundaki üreticinin hak ve menfaatlerini en dengeli ve adil bir şekilde koruyabilmektir.   Çıkartılan bu tebliğde sonuç olarak bunu sağlamak için çıkartılmıştır.

Saygılarımla,