Ana sayfa GÜNDEM Polatlının 2019 yılı karnesi-17

Polatlının 2019 yılı karnesi-17

455
0
PAYLAŞ

Dinçer,“Polatlının en çok çalışan derneğiyiz “

İlçemizin “2019 yılı karnesi” yazı dizimizin bugünkü konuğu Polatlı Şehit Ailelerine Hizmet Derneği Başkanı Savaş Dinçer oldu.

İstiklal Gazetesi olarak  Esnaf Odaları,  Sosyal Dernekler, Borsa ve kooperatifler, hizmet tesisleri, resmi kurumlar, muhtarlıklar, siyasi ilçe başkanları, belediye başkanlığı ve en son olarak ilçemiz kaymakamlığı olmak üzere 2019 yılında yapılan ve yapılamayan işler 2020 planları açılan ve kapanan işyeri rakamları, sorunları konulu bir araştırma yazı dizisi ile siz okurlarımıza sunuyoruz. Bugünkü konuğumuz , Polatlı Şehit Ailelerine Hizmet Derneği Başkanı Savaş Dinçer oldu.

Senin Kanınla Yoğruldu Bu Topraklar, Senin Kanınla Yeşerdi Nefes Aldığımız Bu Ağaçlar Gözün Arkada Kalmasın Ey Şehidim

Dinçer bize şu bilgileri verdi: “ Öncelikle sözlerime başlamadan önce 2019 karnesi başlığıyla düzenlenmiş olduğunuz  yazı dizileri ilgiyle okunarak takip edilmektedir. Bizi de  Polatlı şehit aileleri hizmet dernek başkanlığı olarak dahil ettiğiniz için İstiklal gazetesine çok teşekkür ediyoruz.

Düşünebiliyor musunuz Şehitler diyarı Polatlıda şehitler derneği yok. 1921’de Sakarya meydan muharebeleri Polatlı da oldu 5713 şehit verildi. Haçlı serfleri oluşturuldu. Atalarımızın kanlarıyla sulanan bu kutsal topraklarda 2011 yılında kısa adı POLŞAHDER olan Polatlı Şehit Ailelerine Hizmet Derneği Başkanlığını ben ve yönetim kurulu arkadaşlarımla beraber kurduk. Maksadımız Polatlıda kaç tane şehit var, şehitlerimizin ailelerine nasıl yardımcı olabiliriz onların acını nasıl paylaşabiliriz şehitlerimizin adını taşıyan neler yapabiliriz diye düşündük. Öncelikle Polatlıda kaç tane şehit var onu araştırdık. Kayıtlarda Mehmetçiklerimizin şehitler listesinde polislerimiz dahil edilmiş Belediyemizde belediye şehitlerimiz bulduk. Listeleri birleştirdik.

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

Şehitliğin dışında bulunup da şehit yazan mezarları bir liste yaptık gerçek şehit olup olmadıklarını araştırdık. Örnek verecek olursak şehitliğin dışarısında Şehit Komiser Ercan Özlek yazılıydı. Biz Polatlı ve Ankara il emniyet müdürlüğüne resmi yazı ile sorduk . 1978 yıllında yeni mahallede doğalgaz yangınının da şehit komiserimiz Ercan Özlek hiç tereddüt etmeden içer girerek yaşlı ev sahibini çıkarırken gaz ve dumandan etkilenerek orada şehit oluyor. Biz bu bilgilerin hepsini çıkarttık. O sene şehidimize dini tören düzenledik. Yerel basınımızda çıkan haberleri Antalya ve Alanya da ikamet eden ailesine gönderdik beş gün sonra telefonla arayıp bizlere teşekkür ettiler. İşte o zaman derneğimizin doğru yolda olduğunu öğrenmiş olduk.

Yaptığımız faaliyetler

-Mavi kapak topladık belediyemizle değerlendik ve 5 adet tekerlekli sandalye aldık şehit yakınlarından engelli vatandaşlarımıza dağıttık.

-Acıkır kışlasında şehitlerimizin adına 150 fidan diktik, şehit aileleri ile birlikte Er künye levhasıyla isimlerini yazdık.

-Şehit ailelerimizi evlerini Pırlanta temizlik firmasıyla anlaşıp ücretsiz olarak temizledik.

POLŞAHDER bir yerde değil her yerde parolasıyla belediyenin düzenlemiş olduğu voleybol yarışmalarına katıldık.

-Şehit ismi taşıyan okullarımıza Polatlıda 8, Haymanada 2 okulumuza 20 şer takım satranç takımı dağıttık

-Şehit ismi taşıyan okullarımıza köşe yaptık Şehit Yaşar Çetinkaya ilköğretim okulumuza kütüphane yaptık.

-Şehit mezarlarımın ziyaretlerimizde başta şehitler olmak üzere anne ve babalarının başuçlarına fidan diktik.

-Polatlı şehit mezarlığını bulunan bütün mezar taşlarını komple spiralle sildirdik ve yazılarını yeniden yazdık mezarların bakımını yaptırdık.

-Köyde bulunana şehit mezarların çok eski olanlarını kaymakamlıkla  ve valilikle görüşerek yeniden yaptırdık.

-POLŞAHDER olarak şehitlerimizin  ailelerine senede beş kez gidiyoruz.Büyük küçük demeden Anneler  gününde,babalar gününde ,kurban bayramında , ramazan bayramında evlerini ziyaret ediyor ellerini öpüyoruz ayrıca şehidimizin şehadet tarihinde ailesini de alarak mezarlığına nerdeyse giderek dini görevlerimizi yerine getiriyoruz.

-Öğretmenler gününde şehit öğretmenlerimizi ,10 nisan Polisler gününde polis şehitlerimiz ziyaret  de bulunuyoruz.

-Türkiye de terörün bitmesi için Polatlı Şehit Ailelerine Hizmet Dernek Başkanlığı olarak Diyarbakır annelerine destek vermek üzere Diyarbakır’a gittik .Şehitler diyarından ,kaymakamımızdan ,belediye başkanımızdan  selam getirdiğimizi söyledik şehitler diyarı Polatlıya selam gönderdiler.

Basınımıza Teşekkürler

Yaptığımız bu çalışmalardan dolayı Polatlının en faal Türkiye’nin en çok çalışan derneklerdeniz, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Polatlının yerel basınına teşekkür ediyoruz.

Kaymakam Tunçer’e Teşekkür Ediyoruz

Kaymakamız Mahmut Nedim Tunçer’e teşekkür ediyoruz. Hiç unutmam Tunçer her Cuma günü Cuma namazından sonra bir gazi ailesini,  bir şehit ailesine ziyaretlerde bulunurdu. Şehir ismi taşıyan ziyaretlerde şehidimizin adına açılan köşeler yapımında derneğimizi  sık sık ziyaret eden kaymakamımız Mahmut Nedim Tunçer’e teşekkür ediyoruz.

Balkan Yıldızkaya’ya teşekkür

“Sırtımızı Kaya gibi bir adam olan Mürsel Yıldızkaya’ya yasladık”

Kuruluşumuzdan beri çok zorluklar çektik.Yukarıda anlattığım konuları hiçbir ücret harcamadan yaptık.Zaten paramızda yoktu. Birileri POLŞAHDER  kira ödemedi diye mahkemeye verir birileri de mahkemeden kurtarır. Ne zaman Mürsel  Yıldızkaya başkan oldu biz rahata erdik.Kent konseyi binasında  derneğimiz oldu. Yerimiz geniş ve çok güzel biz sırtımız Kaya gibi bir adam olan Mürsel Yıldızkaya’ya yasladık. Artık hiçbir sorunumuz kalmadı.  Şehit ailelerimizi gezi düzenleyerek Çanakkale, Afyon ve Haymanaya götürdük.

Cabbar Çepur’a teşekkürler

Bulunmaz Bursa kumaşı kardeşim,  POLŞAHDER başkan yardımcısı, yardımsever bir yerde değil her yerde var.Atom Karınca derneğimize maddi manevi yardım eden gölge adam Allah razı osun kendisine  buradan çok teşekkür ediyorum.

15 Temmuzda POLŞAHDER

Polatlı Şehit Ailelerine Hizmet Derneği Başkanlığı olarak 15 Temmuzda devletimizin , milletimizin yanındaydık. 21 gün Cumhuriyet Meydanında şehit aileleri ile birlikte sabaha kadar nöbet tutuk.Terör örgütüne karşı dik duruşumuzu gösterdik. Maksadımız Bayrağımız inmesin ezanımız dinmesin vatanımız bölünmesin.

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

Ahde  Vefa

Aslında çok önemli bir mesele Ahde vefa Polatlımızdan oda ve dernek başkanlığı yapmış emekli olmuş ağabeylerimizi Polatlı Şehit Ailelerine Hizmet Derneği Başkanlığı olarak ziyaret ettik .Hiçbirini ayırt etmeden rahmetli Ahmet Kaynak,şu anda rahatsız olan Muzaffer  Sevinçel  duygulanıp gözleri yaşarmıştı.Görev yaptığımız odalar bizleri ziyaret etmediler ,Polşahder’in ziyaret etmesi bizi çok memnun  etti demişti” diyerek konuşmasını tamamladı.