Ana sayfa GÜNDEM Polatlı çiftçisi “İHRACAT” İstiyor

Polatlı çiftçisi “İHRACAT” İstiyor

513
0
PAYLAŞ

Polatlı’da binlerce ton soğan depoda duruyor!

Polatlı’da soğan üretimi yapan bunun yanında toptan soğana alım-satımı yapan çiftçilerden oluşan bir grup Polatlılı vatandaş, Cumhuriyet Meydanı’nda soğan ihracatının önünün açılması talebi için bir araya geldi. Şu anda soğan depolarında Polatlı’da 250 bin tona yakın soğan bulunduğunu ancak buna rağmen ürünlerin para etmediği ve alıcının olmaması sebebiyle de soğanların çiftçilerin elinde kalmasından korkuyoruz diyerek protesto gerçekletirdiler.

Cumhuriyet Meydanı’nda soğan ihracatının önünün açılması talebi için bir araya geldi. Şu anda soğan depolarında Polatlı’da 250 bin tona yakın soğan bulunduğunu ancak buna rağmen ürünlerin para etmediği ve alıcının olmaması sebebiyle de soğanların çiftçilerin elinde kalmasından dolayı korktuklarını belirten çiftçiler, “Hükümet soğan ihracatının önünü açmalı. Çiftçi zor durumda soğan çiftçinin elinde esnafın elinde değil. Tarla kendininse 600 lira satış 70-80 kuruş yalnız depo maliyeti yok bunun içinde dekara 3 ton yaparsak bunun tarlanın 85 kuruş bunun maliyeti var. Dekara 2 buçuk milyar ben 150 tane işçiye ekmek veriyoruz bu sene. 120 tane işçi sürekli çadırda ununu, şekerini alıyoruz” diyerek tepki gösteren çiftçiler, hükümete çağrıda bulundu.

Gürsel Ercan’ın açıklamaları tepki çekti!

Yenimehmetli Mahallesi eski mahalle muhtarı Gürsel Ercan, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan soğan üreticilerinin öncesinde bir tv kanalına yönelik yaptığı açıklamalar topluluktan tepki aldı!

Ercan, “köylüye sahip çık, elektrikte destek ver”.

Mazotu indir, gübreyi indir,  köylüye sahip çık, elektrikte destek ver. İhracatın önünün açılmasıyla birlikte soğanın akıbeti daha belirsiz bir hale gelir vatandaş daha pahalıya soğan tüketir” dedi. Ercan’ın bu söyleminin ardından meydanda toplanan kalabalık kedisine tepki gösterdi ve Gürsel Ercan Meydanı terk etti.

İhracat Açılırsa Soğan Sofraya Pahalı Gelir Sorusunu Çiftçi Yanıtladı

Soğan ihracatının açılmasıyla birlikte, soğanın tezgâhlarda daha pahalıya satılacağına yönelik basın mensuplarının sorusunu yanıtlayan çiftçiler “Ofisler duruyor, onlar alsın bizim soğanımızı esnaf malını sattı bitirdi olan çiftçilere oldu. Polatlı’da şuan 250 bin ton soğan var. Eğer bu soğanı biran evvel ihracat açılıp dışarıya mal göndermezsek hepsi çöpe gidecek şuan yeşermeye başladı. şuan soğanlar depoya girdi. 70 kuruşa maliyeti var yazık günah değil mi? Bize döviz lazım değil mi neden depolarda mal bekletiliyor” dediler.

Biz Terörist Ya da Asalak Değiliz!

Meydanda konuşan soğan üreticilerinden olan 38 yaşındaki Eskikarsak Mahallesi genç çiftçi Nurullah Metin, 70 kuruşa mal edilen soğanın şu anda 60 kuruşa satıldığını belirterek “Derdimizi anlatmak için ne yapmamız gerekiyor? Malımızı sokağa mı dökelim, traktörümüzü mü satalım? Yolları mı kapatalım” dedi.

Çiftçi Metin “Biz malımızı yetiştirdik geçen sene fiyatlar yüksek oldu diye bizim malımızı aşağı çektiler ve burada işçilik yapıp çöpe döktüğümüz soğanları gazetelerde boy boy fotoğraf yaptılar malı stok yapıyorlar. İşçilik yapıyoruz pisliğini atıyoruz. Bu sene 180’e aldığımız tohum 320 oldu. 320’ye 70 liraya aldığımız mazot 10 lira oldu. Tarım krediden alıyoruz 130 faizli tefecinin eline düştük elektrik su parasını ödüyoruz elektrikli %20 insaftır günahtır dolap yakmıyoruz. Elektrik ile sulama yapıyoruz mazotun iki katına geçti yazık günah değil mi? Elektrikten vergi kalksın mazottan vergiyi indirsinler. 2,5 milyara biz vergi alıyoruz. El insaf buğdayı ben 1 liraya sattım. 1 liraya buğday sattım. Tohumluk arpayı 3,5 liraya aldım. Hem vergimi veriyorum. 60 yaşındaki dedemle beraber tarlada boru değiştiriyorum” dedi.

Siyasi Değiliz Ama Soğan Yok Diyen Yalan Söyler!

Eskikarsak Mahallesinden  genç çiftçi Nurullah Metin “Depolarda soğan yok diyorlar ihracat kapısını kapattılar. Nasıl yokmuş biz geçen sene terörist olduk. Siyasi konuma girmek istemiyorum benden iyi AKP’li yoktur kuruluşundan beri varım ama biz terörist değiliz. Şimdi de malımızı satamıyoruz kapıları kapattılar. Yanına bir tane tüccar almış Arap işte malı bu alacak. Benden alıyor 70’e buna satıyor 2’ye benim hakkım nerde beni kim savunacak. Ben sadece seçimde hatırlanmak istemiyorum. Ben sadece hastalandığımda doktorlar bana baksın istemiyorum ben bu memleketin vatandaşı isem biz dışardan gelen insana kucağımızı açtıysak devletimizde bize açsın. 65 yaşındaki dedemle beraber tarlada çalıştım. Tırnaklarım ile kazıdım ben o soğanı yetiştireceğim diye. Bu sene kavundan kazanmadık bir tanesi söylesin kavun para etmedi, soğan para etmedi, buğdaydan para kazanamadık. Benim malıma sahip çıksın yetiştirdiğimizi satalım alnımızın akı ile çalışalım. Bizde çiftçilik yapmayacaksak biz ekmeği nereden kazanacağız” dedi.

Polatlı’da binlerce ton soğan depoda duruyor!

Çiftçi Mevlüt Sarı ise, Polatlı’ta depolarda binlerce ton soğanın hali hazırda beklediğini ancak ürünün para etmediğini söyledi. Sarı “Ben 400 liraya soğan satıyordum o zaman AKP hükümeti yok. Şimdi ihracatta bunlar çıkıyorlar diyorlar ki soğan yok. 300 bin ton Polatlı’da soğanımız var. 400 liradan soğan satarken hükümet demiyor 400 liraya satıyor diye şimdi 1500 liradan satınca hükümet diyor ki durduruyor sizi kota koyuyorsunuz satmayın yani çiftçi çok zor durumda 300 bin ton soğan komple duruyor” dedi.