Ana sayfa GÜNDEM CUMARTESİ NEŞESİ

CUMARTESİ NEŞESİ

332
0

Daha kötü haber…

Doktor, hastasına o güne dek yaptığı tahlillerin sonuçlarını açıklıyor ;

“Size bir kötü, bir de daha kötü haberim var. Önce kötü haberi vereyim. Test sonuçlarına göre 24 saatlik ömrünüz kalmış.” deyince adam yıkılır,

“Hayır, olamaz. Buna inanamıyorum: Fakat bundan daha kötü haber nasıl olabilir? “deyince hasta, doktorun yanıtı kısa olur;

“Dünden beri size ulaşmaya çalışıyorum.”

NASIL ÇÖZECEKSİNİZ?

SUDOKU; her biri 9 kutuya bölünmüş, 9 büyük kareye, ilk 9 rakamı yerleştirme sanatıdır.

Eğer sudoku ile ilk kez karşılaşıyor ve merak edip sudokuyu tanımak, onu çözmek istiyorsanız, size basit şekilde sudoku çözme kurallarını anlatalım.Bulmacayı doğru çözebilmek için her satır, her sütun ve üçe üçlük her kutuyu, 1’den 9’a kadar rakamları yalnızca BIR KEZ kullanarak doldurmanız gerekir.Her sudoku kendi içinde bağımsız çözülür. Verilen rakamların doğrudan ipucu verip vermediğini kontrol ederek bulmacayı çözmeye başlayabilirsiniz.

Sudoku çözerken kurşun kalem kullanın ve yanınızda her zaman bir silgi bulunsun. Sudokuyu çözerken tek hedef, her kare için tüm seçenekleri bulmaktır. Tüm karelere olası sayıları kalemle not edin. Bunu yaparken bazı karelere kesin olarak sadece bir rakamın mümkün olabildiğini göreceksiniz.

Bu sudoku bulmacalarını çözmeye başladığınızda giderek ustalaşacaksınız. Bol eğlenceler…

-İpucu 1: 3×3 kareli alanlardaki 5 veya daha fazla sayı içeren sıra ve sütunları bulun. Daha önce kullanılmamış numaraları deneyerek kalan boş hücreleri doldurmaya çalışın. Çoğu durumda; sıra, sütun ve 3×3 kareli alanda önceden yerleştirilmiş diğer sayıları göz önünde bulundurarak yalnızca tek bir yere yerleştirilmek zorunda olan sayıları bulacaksınız.

-İpucu 2: 9×9 kareli alanı görsel olarak 3 sütun ve 3 satır halinde ayırın. Her geniş sütunda 3 tane 3×3 kareli alan ve her sırada 3 tane 3×3 kareli alan olacaktır. Şimdi, sütunlar veya kareli alanlar içinde 2 tane aynı sayıya sahip olanları bulun. Mantık gereği, geriye kalan tek 9 hücreli bölmede aynı sayının üçüncü kopyası olacaktır. Kalan 9 pozisyonun her birine bakın ve eksik sayıyı bulup bulamayacağınızı anlamaya çalışın.