Ana sayfa GÜNDEM Yüzlerce insanı iş ve meslek sahibi yaptılar

Yüzlerce insanı iş ve meslek sahibi yaptılar

396
0

İlçemizin “2019 yılı karnesi” yazı dizimizin dünkü konuğu Polatlı Ticaret odası Başkanı Ulvi Sakarya olmuştu. Başkan Sakarya ile röportajımızın ikinci bölümünü bugün yayınlıyoruz. Sakarya, ikinci bölümde, Ticaret Odası bünyesinde çeşitli kurumlarla işbirliği içerisinde düzenlenen kurslar ve istihdam çalışmaları hakkında bilgi verdi.  

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya “2019 yılı karnesi” yazı dizimiz kapsamında 2019 yılını değerlendirdi, 2020 yılında yapılacak faaliyetlere ilişkin de bilgi verdi. Başkan Sakarya ile yaptığımız röportajın ilk bölümü dün siz okuyucularımızla buluşmuştu. Röportajımızın ikinci bölümü bugün sizlerle… Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya’nın 2019 yılı ile ilgili değerlendirmesi ve 2020 yılı hakkında görüşleri şu şekilde:

Ticaret Odasının 2019 Yılı Faaliyetleri

Polatlı Ticaret Odasının üyeleri başta olmak üzere tüm katılımcılara açık düzenlediği eğitimler.

2019 yılında PTO üyelerine ve üyelerinin çalışanlarına yönelik toplamda 14 eğitim düzenlenmiş olup eğitim başlıkları şu şekildedir.

LPG Yetkili İşletme Personeli Eğitimi, Topluluk Önünde Konuşma ve Satışta Hitabet Eğitimi, İnovasyon ve Yaratıcı Düşünme Eğitimi, Nar.Trade E-Pazaryeri Platformu(Sanal Mağaza) Bilgilendirme Toplantısı, Etkili İletişim ve Beden Dili Eğitimi, TKDK 2014-2020 IPARD Programı Altıncı Başvuru Çağrı İlanı Bilgilendirme Toplantısı, Çalışanların Motivasyonu Yükseltme ve Aidiyet Oluşturma Semineri, Marka ve Patent Eğitimi, Müşteri Odaklılık ve Müşteri İlişkileri Eğitimi, Dış Ticaret Eğitimi, KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası, UR-GE Bilgilendirme Toplantısı((UR-GE), E-Belge Dönüşüm Bilgilendirme Toplantısı, Kişisel Verileri Koruma Kanunu(KVKK)ve Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Sorumluları (VERBİS) Bilgilendirme Toplantısı.

MEYBEM projesi kapsamında Ticaret Odasında açılan kurslar;

Polatlı Ticaret Odası TOBB MEYBEM A.Ş. ortaklığında 2019 yılında toplamda 7 alanda 117  kişiye 14 kez sınav düzenlenmiş olup 177  kişiye sertifika verilmiştir.  Polatlı Ticaret Odası aracılığıyla; Motorlu Kara Taşıt Alım Satım Sorumlusu  (oto galeri) ,Sorumlu Emlak Danışmalığı ( emlakçılık), Köprülü Vinç Operatörü, NC/CNC Tezgah İşçisi, Çelik Kaynakçı, Metal Saç İşlemesi, Ahşap Kalıpçılığı alanlarında; Panelsan Çatı Cephe Sistemleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi – Üretim Şubesi, Şa-Ra Enerji İnşaat Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi Polatlı Şubesi,  Özdemir Otomotiv , Haymana Motorlu Araçlar Yemek İnşaat Turizm Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Taciroğlu Zahire Ve Otomotiv Ticaret Limited Şirketi,Koçak Otomotiv, Arena Oto Galeri firmalarında gerçekleştirilmiştir. 2020 yılında da talepler doğrultusunda sınavlar düzenlemeye devam edecektir.

MEGİP (Mesleki Eğitimi Geliştirme İşbirliği Programı) projesi kapsamında açılan kurslar;

TOBB ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında yapılan protokol ile Ticaret Odası’na üye firmalar yeni bir kişiyi istihdam etmek istediklerinde 9 aya kadar İŞKUR desteği alabilmekte.Böylece hem PTO üyeleri 9 aya kadar İşkur desteği almakta hem de iş bulamayan gençlere yeni iş kolları açılmaktadır.

Protokol ile 2019 yılında, Ticaret Odası bünyesinde MEGİP projesi kapsamında gençlere iş imkanı sağlamak iş vereni kalifiye elemana kavuşturmak için 3 adet kurs açılmış olup toplamda 41 kursiyere iş imkanı sağlanmıştır ve böylece 18 firma ile işbirliği yapılmıştır. MEGİP ile açılan kurs bilgileri şu şekildedir. ;

İŞ-KUR iş birliliği protokolü ile MEGİP kapsamında ”Satın Alma Görevlisi” kursunun ilkini 11 kişi 6 firma ile yürütülmüştür

11 firma ve  24 kişi ile ikincisinin açılmış olduğu”Satın Alma Görevlisi” kursu 7 Ekim itibariyle başlamış olup halen devam etmektedir.

Panelsan Çatı Cephe Sistemleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi – Üretim Şubesi ile ”Metal Doğramacı” kursunu 11 Kasım tarihi itibariyle 6 kursiyer ile başlatmış bulunmaktayız. Üye firmalarımızın talepleri üzerine MEGİP kurslarının yenilerini açmaya devam edeceğiz.2020 yılında yeni kurslar için çalışmalar son sürat devam etmekte.

UR-GE projesi kapsamında yapılan faaliyetler;

T.C.Ticaret Bakanlığı Destekli Üyelerimizin Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirilmesi Desteklenmesi (Ur-Ge) projesi ihracat yapmak isteyen ve ihracat hacmini geliştirmek    isteyen firmaların rekabet gücünü arttırarak yurtdışı pazar arayışını kolaylaştıracaktır. Bu bağlamda belirlenen ‘’Tarım ve Tarım Makineleri’’ sektörü ile ilgili üye firmalarımıza ziyaretlerde bulunulmuş, yapılan ziyaretler neticesinde projeye ilgili firmalar ile uzman görüşü eşliğinde detaylı bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Titizlikle yürüttüğümüz proje hazırlığımız firmalarımızın olumlu geri dönüşleri beraberinde hız kazanacaktır.

Coğrafi işaret alınmak üzere Polatlı’nın Marka ürünü arandı..

2019 yılı son Meclis toplantısı ile eş zamanlı yapılan Yüksek İstişare Kurulu Toplantılarında Coğrafi işaret tescili ile birlikte Polatlı’ya marka değeri katacak ürünler arandı. Polatlıya özgü ürünlerden geliştirilen yöresel ürün arayışı için kurul üyelerinin görüşlerine başvuruldu. Süre gelen Ar-Ge çalışmaları sonucunda başvuru hazırlıklarımız devam etmektedir.

Oda Sicil Biriminde üyeler için yapılan çalışmalar;

2019 yılı içerisinde Ticaret Odası üyelerinin üye sistemi üzerinden iletişim bilgileri güncellenmiştir. Üyelerin talepleri doğrultusunda yaklaşık 200 üyenin oda levhaları yenilenmiştir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına üyelerin sanayi sicil belgeleri iletilmiş ve iş yoğunlukları azaltılmıştır. Sigortacı üyeler için SEGEM belgesi almaları için sınav takibi başlatılmıştır.

Ticaret Sicil Biriminde üyeler için yapılan çalışmalar;

Yapılacak tescil işlemlerinden önce kararın incelenmek üzere, üye veya muhasebecisi  tarafından Polatlı Ticaret Odası Ticari Sicili Birimine mail atılması ve gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra kararın tekrar üyeye gönderilerek  noter onayının yapılması  sağlanılmaktadır. Böylelikle üyenin fazladan noter masrafı yapmasının önüne geçilmiş olunmaktadır.

Şirket ve kooperatif kuruluşlarında üyelerin kanunen tutulması zorunlu olan defterlerinin tescil sonrasında üyeye ücretsiz olarak verilmesi sağlandı.

2019 yılı aralık ayı itibariyle odaya kayıtlı olan üye sayısı;

Polatlı Ticaret Odasına 2019 yılı Aralık ayı itibariyle kayıtlı olan üye sayısı 1811’dir.Böylece Ankara bölgesi içinde ATO ve ASO’dan sonra en fazla üyeye sahip olan ve işlem hacmi en fazla olan oda Polatlı Ticaret Odası olarak hizmete devam etmektedir.

Son  bir yılda kayıt olan üye sayısı;

Ticaret Odasına 2019 yılı içerisinde toplamda 137 yeni kayıt olmuştur.

2020’de yapılması planlanan faaliyetlerden bazıları;

2020 yılında gerçekleştirilecek projeler arasında önemli proje olarak nitelendirdiğimiz çalışmalarımızın başında Polatlı Tarım ve Hayvancılık Fuarı 1. Hayvancılık Festivali gelmektedir ve bu projenin İç Anadolu bölgesinin  buluşma noktası olması amaçlanmaktadır.

 Eğitimler

2020  yılında Ticaret Odası’nda toplamda 13 adet eğitim planlanmakta olup eğitimlerin konu başlıkları şu şekildedir;  Finans Yönetimi Eğitimi, Müşteri Odaklılık ve Müşteri İlişkileri Eğitimi, Kurumsal Liderlik ve Etkin Yöneticilik eğitimi, Kurumlara Göre AB/Ulusal Hibe Programları ve Proje Hazırlama Eğitimi, İnternette Satış ve E-Ticaret Eğitimi, Problem Çözme ve Hayır Diyebilme Eğitimi, Başarının Şifresi/Zaman ve Stres Yönetimi Eğitimi, Performans Yönetimi Eğitimi, İş Hayatında Tükenmişlik Sendromu Eğitimi, Etkili Satış ve Pazarlama Teknikleri Eğitimi, Uluslararası Pazarlarda Müşteri Bulma ve Satış Eğitim, Dış Ticaret Eğitimi, Teknik Destek Eğitimi. Eğitimler öncelikli olarak üyeler için düzenlenirken katılmak isteyen herkese açıktır.