Ana sayfa GÜNDEM Bıyıkoğlu: “Çiftçinin her zaman yanında olacağız”

Bıyıkoğlu: “Çiftçinin her zaman yanında olacağız”

455
0
PAYLAŞ

Alkan; “Bakan Albayrak’ın talimatı, çiftçinin maliyetini en aza indirmek”

Polatlı Ziraat Odası ev sahipliğinde Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü, Pankobirlik Genel Müdürü, Ankara Şeker fabrikası müdürü ve Yönetimi dün Polatlılı çiftçilerle bir araya geldi.  Pancar tarımının sorunları konuşuldu.

Ziraat Odası ev sahipliğinde pancar üreten çiftçileri bilgilendirme amaçlı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Ankaradan birçok isim de katıldı. Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Mücahit Alkan, Ankara Şeker Fabrikası Müdürü Mustafa Uslu, Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu  Polatlı  Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Polatlı ilçe tarım müdürü Burhanettin Sütçü ,Türkiye Şeker Fabrikaları yönetimi ve birçok çiftçi katıldı. Toplantı saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Ardından Polatlılı çiftçilere ve ilçe tarımına yönelik yapılan çalışmaların bir özeti olan tanıtım filmi izlendi. Toplantı sonunda çiftçilerinin sorunları dinlenip  söyleşi yapıldı.

Bıyıkoğlu, çiftçinin her zaman yanında olacağız

Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu da konuşma yaptı:” Pancar tarımının sorunları hakkında konuşan Bıyıkoğlu, çiftçilerimizin  dertlerini dinlemek için buradayız dertleriniz çözüm üretmek için buradayız diyerek çiftçinin her zaman yanında olacağını belirtti. Pancar fiyatlarının 2019 yılı için 300 lira fiyat verilmesini talep etmiştik ve bu gerçekleşti. Pancar kotalarında artışın olduğunu ve daha çok üretimin yapıldığı belirtildi.

Alkan; Bakan Albayrak’ın talimatı çiftçinin maliyetini en aza indirmek için çalışmalar yapmamız gerektiği oldu

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Mücahit Alkan  pancar üreten çiftçinin sorunlarını dinelemk için buradayız. Şeker sanayisinin önemine  dikkat çeken  genel müdür pancar üreten  çiftçinin her zaman yanındayız. Yeni tasarladığımız yeniliklerle çiftçilerin sorunlarını çözeceğiz.
 Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın verdiği talimat bana şu şekilde çiftçilerin maliyeti en aza indirebilecek çalışmalar yapmamız oldu.  Bizim görevimiz çiftçilerin sorunlarını dinlemek bende bir çiftçi çocuğuyum ve biz şuna inanıyoruz  pancar tarımın daha iyiye gidebilmesi için  bizim beraber ve karşılıklı iletişimizin olması gerektiğidir. . Pancar fiyatını belirlerken 290 liranın altında bir fiyat olmaması gerektiğini düşündük. Gübreyle alakalı titiz bir çalışma yaptık aldık. Çalışmaya devam ediyoruz. Bizim inandığımız şu her zaman çok çalışmak ve çiftlilerimize faydalı olabilmek  biz sahadayız ve mücadele  edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ardından Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu konuşmasını yaptı. Köseoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Öncelikle Allahlıma bizlere vermiş olduğu bol bol nimetler karşısında şükrederek, siz çiftçilerimizde bu nimetlerin yetiştirilmesine vesile olduğunuz için tüm zorluklara rağmen çalışıp ürettiğiniz için teşekkür ederek sözlerime devam etmek istiyorum. Sizlerinde çok iyi bildiği gibi tarım ülkemiz için çok önemli bir sektör. Ülkemizde yaşayan 83 milyon insanı doyurmak ve giydirmek zorundayız. Bu da tarımla ve tarımda yaşayan çiftçilerimizle mümkün olacaktır. İnsanlarımız arabasız, telefonsuz, televizyonsuz yaşayabilir ama gıdasız yaşayamaz. Bunun için ülkemizde ve dünyada huzurun ve mutluluğun tek teminatı tarım sektörüdür. Bunu çok iyi bilen ve kullanan emperyalistler ve küresel sermaye ülkeleri insanları sömürmek sermayelerine güç katmak için ülkelerin yerel kaynaklarını kurutup, kendilerine bağımlı hale getiriyorlar.

Köseoğlu “İlk Defa Panko Birlik Genel Müdürü Polatlıya Geldi”

Amerika’ nin eski dış işleri bakanlarından henry kissinger in bir sözü vardır dünyada petrole sahip olur kontrol edersen tüm dünyaya ve kıtalara hakim olursun, gıdaya hakim olur kontrol edersen tüm insanları kontrol eder hakim olursun emperyalistler yıllardır devlet etle sütle şekerle uğraşmaz diye algı yarattılar. Ülkemizde et balık kurumu gibi güçlü ve köklü kurum özelleştirildi kısa bir zaman sonra satılan kurumlar amacına uygun kullanılmadı çoğu avm’lere arsaya dönüştü hayvancılık yapan üreticimiz kendi haline terk edildi çiftçimiz zarar etti damızlık hayvanını kestirdi yıllardır sıfır faizli krediler verilmesine rağmen ithalattan kurtulamıyoruz. İlk defa 1926 yılında üretime başlayan şeker fabrikaları ülkemizde modern tarımın öncülüğünü başlatmış ve adeta bir okul görevi görmüştü kurulduğu bölgelerinde sosyal ve ekonomik yapısının gelişmesine vesile olmuştur. Kısacası tarım ve çiftçilerimiz insanlarımızın ekmek kapısı olmuş en önemlisi 83 milyon insanımızın 40 milyon turistin 3 milyon mültecinin karnını doyurmasıdır. Milyonlarca insana iş aş veren karnını doyuran bu sektörü çiftçileri kendi haline bırakmak, desteklememek değer vermemek zaten boşalmış olan köylerimizin temelli boşalmasına neden olur. Bunun için ülkemiz tarımı 2.200.000 çiftçimizin derdi olmamalı 83.000.000 milyonun kaygısı olmalı. Bu kaygıyı yaşayan çiftçimizin derdini sıkıntısını sorunlarını ilk ağızdan dinlemeye çözmeye gelen sayın genel müdürlerime fabrika müdürüme çiftçilerim adina teşekkür ediyorum yaklaşık 35 yıldır pancar üretiyorum ilk defa Polatlı da şeker fabrikaları genel müdürü fabrika müdürü ilk defa Panko  birlik genel müdürü geliyor gerçekten sizlere çiftçilerim adına teşekkür ediyorum. Kalitecilerin bir sözü vardır durmak düşmektir derler. Köseoğlu konuşmasında şunlardan bahsetti:Bizlerde kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, odalar ve bireyler olarak aldığımız sorumlulukları mükemmel bir şekilde yapmak zorundayız çocuklarımıza sorunsuz güzel bir ülke bırakmalıyız.

Aslında çiftçimiz öylesine önemli bir sektörün temsilcileri ki ürettiği ürünlerle birçok sektörün doğmasına ve yaşamasına vesile oluyorlar. Gıda ile ilgili tüm kuruluşlar, tekstil sektörü, tarımsal makine üreten ianayi sektörü tarımla ilgili devasal kuruluşlar tarım bakanlığının yaklaşık 120 bin personeli şeker fabrikalarımızın binlerce personeli var. Ülkemizde her gün 550 civarında pazar kuruluyor 830 bin kışı çalışıyor.1994 ve 2000li yıllarda yaşanan ekonomik krizler ve imf nin dayatmasıyla kota getirildi tatlandırıcılara kota verildi. 199 yılında p0latlı’mızda 4448 çiftçi ile 355 bin ton pancar üretimi yapılırken; pancar fiyatında yapılan hatalar sonucunda 1995 yılında pancar eken çiftçimiz 2198 e pancar üretimimizde 117 bin tona düşmüştür. Şeker şirketince köy toplantıları düzenlenmiş çiftçilerle bire bir görüşerek fiyatların iyileşeceği avansların yükseltileceği sözü verilerek çiftçimiz ikna edilmiş. Tarımda yapılan her hata telafisi mümkün olmayan sonuçlar, doğuruyor. 90’lı yıllarda 4500 civarında çiftçimiz pancar üretirken bu rakam 1500 lere düştü  pancar üretiminin yanında hayvancılıkta yapan küçük çiftçimiz tarımdan ve hayvancılıktan koptu. 1965 ile 1990 yılları arasında köy nüfusumuz 42000 civarında iken 1990 yılından sonra düşüşe geçmiş 15.000 ‘lere düşmüşüz” şeklinde konuştu.