Ana sayfa GÜNDEM Polatlılı ressama Güney Kore’den ödül

Polatlılı ressama Güney Kore’den ödül

254
0
PAYLAŞ

Polatlılı ressam uluslararası sanatçılar arasında

Polatlılı Ressam Ferhat Demirbaş’ın, Güney Kore uluslararası karikatür yarışmasında iki karikatürü birden yer aldı.

Polatlılı Ressam Ferhat Demirbaş’ın ünü Türkiye’yi aştı. Uzun yıllar boyunca resim sanatıyla uğraşan ve çizdiği karikatürler ile pek çok yarışmada derece alan Demirbaş’ın eserleri, Güney Kore uluslararası karikatür yarışmasında iki karikatürü birden yer aldı.  Dün gazetemizi ziyaret eden Demirbaş, ulusal ve uluslar arası sanat başarılarını gazetemize anlattı. Dünyanın karikatür ustaları arasında yerini alan Demirbaş ayrıca gençlere de seslenerek hayallerinin peşini bırakmamalarını öğütledi.

Yolladığı iki karikatürün ikisi de seçildi

2014 yılında Polatlı Endüstri Meslek Lisesinden emekli olan Demirbaş, sonrasında tamamen sanatına yöneldi ve ulusal-uluslararası pek çok yarışmaya katıldı. Edindiği başarılardan söz eden Demirbaş; “Polatlı Endüstri Meslek Lisesinden 2014 yılında emekli olmuş elektrik ve elektronik öğretmeniyim. Yıllardır katıldığım resim ve karikatür yarışmalarından çeşitli ödüller aldım. 1997 ‘de Romanya’daki bir yarışmada Best of  Türkiye kategorisinde portre yarışmasında derece aldım. Geçen yıl Güney Kore’de Sigapo uluslararası karikatür ödülünü aldım. Geçen yıl Bulgaristan’ın Plovdiv kentindeki etnografik müze tarafından 2 yılda bir düzenlenen Masters of karikatür, karikatür ustaları başlığı ile yapılan uluslar arası bienal yarışmasında yolladığım iki karikatürün de ikisi de seçildi. Konu; domuzun kötü bir hayvan olmadığı, Allahın bir varlığı olduğunun ve bu kötü izlenimin silinmesi gerektiğini düşünülerek böyle bir konu belirlenmişti. Ben de bir domuzu  ağlayarak gösterdiğim  bir portre karikatür çizmiştim o seçildi bir de güncel hayata bir  aile hayatına uyarlamıştım, karikatürize etmiştim domuzu ve onun ikisi de seçildi. Avrupa, Kuzey ve Latin  Amerika, Asya, Afrika olmak üzere toplam 30 farklı ülkeden eser gönderilmişti ve 25 sanatçı seçilmişti.”şeklinde bilgi verdi.

“Her şey para değil, önemli olan, mutlu yaşayabilmek…”

Konuşmasının sonunda gençlere de öğüt veren Demirbaş; “Çok mutluyum, bir insanın kafasına koyduğu bir şeyi yapmak için yılmaması gerektiğini ben resim yaparken öğrendim. Karikatür farklı bir olay, karikatürlerim yayınlanıyordu lise yıllarında bırak sen ressamsın diyorlardı. Benim her zaman mizah yönüm de vardı, mizah öyküleri de yazdım karikatürler de çizdim ve tiyatro oyunları da yazdım. Dünyanın karikatür ustaları arasına seçilmek 59 yaşında kısmetmiş. Bir Polatlılı olarak bir Türk olarak çok mutluyum… Gençlere yılmaması gerektiğini söylüyorum, kafalarındaki hedef neyse o hedefe yürüsünler.  Sağdan soldan ya da ailenin söylediklerini dinlerlerse hayat boyu mutsuz olurlar, ki ben annemi babamı dinledim elektrik öğretmeni oldum hiç ilgisi yokken içimde edebiyat, resim, mizah, oyunculuk yaparken… Ayrıca Ankara dizilerinde de oynadım.  Hatta bir keresinde başrol de seçildim ama bazı nedenlerden dolayı yarım kaldı. Gençler hedeflerine korkmadan yürüsünler ve ailelere de diyorum ki mutlaka çocuklarınızı sevdikleri alanlarda eğitin. İlgili okullarda okutun, sevecekleri okullarda okutun ki hayat boyu mutlu olsunlar. Aksi halde içlerindeki tutku ölünceye kadar sönmez. Ben bu işi zevkle yapıyorum ama asıl işim bu olsaydı daha mutlu olurdum. 30 sene boyunca öğretmenliği sevdim ama branş ayrı bir olay elektrikte de başarılıydım ama sevdiğim alan buydu. O yüzden gençler hedeflerine azimle yürüsünler, yılmasınlar. Engeller çıkabilir çevreden sen bunu yapamıyorsun diyenler olabilir. Sen yapacağına inanıyorsan bir gün başarabilirsin ki ben en basit örneğiyim ben başaracağım dedim ve bugün 59 yaşında da olsam bunu başardım, dünya karikatür ustaları arasına girdim. Bazıları diyor ki para aldın mı? Hayır almadım, her şey para değil, önemli olan, mutlu yaşayabilmek, güne mutlu uyanabilmek, mutlu yatabilmek…  Bende bugün bunu başardığıma inanıyorum.”diye konuştu.