Ana sayfa Doğru Kalem RAUF DENKTAŞ ve TMT

RAUF DENKTAŞ ve TMT

592
0
PAYLAŞ

Kimse bizi bu yurttan ,bu vatandan mahrum edemez . Devlet haysiyettir , namustur. Ciddiyettir . Bir varlıktır. Evlat gibi varlıktır.

Rauf Denktaş, 27 Ocak 1924 tarihinde Kıbrıs’ın liman şehri Baf’da doğdu.

8 Ocak gecesi organ yetmezliği teşhisi ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Rauf Denktaş, tedavi gördüğü hastanede 13 Ocak 2012 tarihinde 88 yaşında vefat etti. Vefatının ardından Türkiye ve KKTC’de ulusal yas ilan edildi. 17 Ocak 2012 günü, yapılan devlet töreniyle Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı’nda defnedildi.

1957 yılı sonunda savcılıktan istifa etmiştim ama henüz kabul edilmemişti . Buna rağmen görevdeyken bile , Doktor Küçük ile gece gündüz beraberdim. O günlerde Volkan örgütü , bir gösteri yürüyüşü düzenlediğinde halk coşku ile Dr.Küçük’ün evinin önüne gelir , Dr. Küçük dışarı çıkar , ‘’ Hakkımız korunacaktır , Türkiye vardır.’’ Diye onları sakinleştirirdi.

Bir gün yine böyle bir durum karşısında ‘’ Volkan bu gösteriyi neden yaptırdı , sonuç alınmadan niye dağıtıldı ?’’ diye kendi kendime konuşarak Sarayönü’ne doğru yürürken , karşıdan Dr. Burhan Nalbantoğlu’nun geldiğini gördüm.  O zamanlar Nalbantoğlu Lise mezunları derneği başkanı. Kendisine ‘’ Bu böyle olmaz , bu hareket bir hedef ister . Ancak hedefe varılırsa hareket durur. Varmadıysak durmaz! ‘’ dedim. Burhan , bu söylediklerimi o zamanki başkonsoloslukta çalışan Kemal Tanrısevdi adlı arkadaşına söylemiş.

Bir gece gelip bana , ‘’ Seni bir yere götüreceğim . ‘’ dedi. Birlikte Kemal Tanrısevdi’nin evine gittik . Disiplinli bir hareketin , bilinçli bir şekilde başlatılması gerektiğini tartıştık. ..Türk Mukavemet Teşkilatının ilk bildirisini yazıp dağıtarak teşkilatın temelleri atılmış oldu.

Doktor Küçük ile Ankara’ya ilk gidişimizde zamanın dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’ya konuyu açtık .’’ Teşkilata para, silah ve lider isteriz diye , ‘’ .Fatin Rüştü Zorlu , ‘’ Size silah göndersek , alabilir misiniz ? ‘’ diye sordu.

Ben de gençlik heyecanı ile ‘’ Alırız!’’ dedim. Doktor Küçük deneyimli ‘’ Yakalanırsak rezil oluruz .Rauf gitsin baksın . Ben de gidip iyice emin olayım , ‘’ dedi.

Fatin Rüştü Zorlu Başbakan Adnan Menderes’i ikna etti , eğitimcileri Kıbrıs’a dokuz ay sonra geldiler.!..

Albay Rıza Vuruşkan , Türkiye İş Bankasına müfettiş olarak geldi . Diğerleri Eğitim Bakanlığına Eğitim Müfettişi olarak geldiler .

TMT Kıbrıs Türk Halkı tarafından kurulmuş bir halk örgütü olup , Kıbrıs Türk halkının savunması , Enosis’e karşı direnişi örgütüydü.

TMT kurulduğu zaman Kıbrıs’ta bir Bayraktarlık ve altı Sancaktarlık vardı. Lefke de bu altı sancaktan biriydi.Diğerleri ; Lefkoşa, Mağusa, Limasol, Baf, Larnaka’ydı. Erenköy de Lefke sancağına bağlıydı . Lefke’nin beşinci kovanıydı . O zamanki adıyla kovan, bölük ; petek , takım ve oğul ; manga karşılığı kullanılan kod adlarıydı. Arı da er anlamına gelirdi….

Kıbrıs’ta Türk askerinin başarısında TMT’nin yadsınamaz yardımları bulunmaktadır. Bu şanlı örgüt 1976 yılında yasalar gereği düzenli Kıbrıs Türk Ordusu’nun kurulmasıyla tarihsel ödevini tamamlamış odu.

İ  K  İ      B  A  Y  R  A  K

Benim iki bayrağım var  / Biri ana,  birisi kız.

Benim iki bayrağım var / İkisininde bağrında

Namusumdur ayla yıldız../  Biri damarlarımda kan,

Biri alnımda aktır.. / Benim iki bayrağım var

Birisi gönül yarası,  / Biri tükenmeyen aşktır.

Biri yüreklerde sabır, / Biri yaştır kirpiklerde..

Benim iki bayrağım var / Gölgesi üstüme düşer.

Biri  Anamur’da  gurup,/ Biri  Girne’de  şafaktır..

Benim iki bayrağım var / Biri yurdumun tapusu,

Biri kan bedeli,  haktır./ Biri dudaklarımda duam,

Biri gözlerde amindir. / Biri güneş gibi sıcak,

Biri ay gibi serindir../

TMT Örgütün kurulması ,  Bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin  ilanı ve Cumhurbaşkanlığı sürecince Kıbrıs’ın satılık ada olmaması için ömrü boyunca direnen Rauf Denktaş’ın Mekanı Cennet Olsun.

‘’Yes be annem ! ‘’

Saygılarımla,