Ana sayfa GÜNDEM Polatlı’nın 2019 yılı karnesi-13

Polatlı’nın 2019 yılı karnesi-13

219
0
PAYLAŞ

Dereköy; “Türk Ocakları Cumhuriyetin çimentosudur”

İlçemizin “2019 yılı karnesi” yazı dizimizin bugünkü konuğu Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy oldu

İstiklal Gazetesi olarak  Esnaf Odaları,  Sosyal Dernekler, Borsa ve kooperatifler, hizmet tesisleri, resmi kurumlar, muhtarlıklar, siyasi ilçe başkanları, belediye başkanlığı ve en son olarak ilçemiz kaymakamlığı olmak üzere 2019 yılında yapılan ve yapılamayan işler 2020 planları açılan ve kapanan işyeri rakamları, sorunları konulu bir araştırma yazı dizisi ile siz okurlarımıza sunuyoruz. Bugünkü konuğumuz, konuğu Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy oldu.  Dereköy , 2019 yılı faaliyetlerinden bahsetti.

Dereköy bize şu bilgileri verdi: “Türk Ocakları Polatlı Şubemizi 2015 yılı Ağustos ayında yedi arkadaşımızdan oluşan kurucular kuruluyla  Türk Ocakları Genel Merkezinin olurlarıyla Genel Merkeze bağlı 78.Şube olarak kurduk.İlçelere genelde genel merkez şube yetkisi vermiyor.Sağolsun Türk Ocakları Genel Başkanımız Sayın Prof Dr. Mehmet Öz bize bu yetkiyi verdi.2016 yılında genel kurulumuzu yaptık . Üye sayımız 60’tır.  Dernek, 1912 yılında Türk Ocağı olarak kurulmuş ve kurucularının çoğu Çanakkale ve Kurtuluş Savaşında şehit olmuştur.Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesi Türk Ocağı felsefesidir ve Türk Ocakları Cumhuriyetin çimentosudur.Kamu yararına çalışan dernektir,millî kültürün (hars), ahlâk ve fikir hayatının geliştirilmesi, millî birliğin kuvvetlendirilmesi,  toplum yapısının sağlamlaştırılması ve Türklüğün yüceltilmesi amacıyla kurulmuştur. Kısaca “Türk Milliyetçiliği” olarak da adlandırılan bu amaç, Derneğin “Millî Ülkü (mefkûre)”südür.

“Her yıl yaz dönemi tatil dönemi hariç yaklaşık 20 hafta boyunca konferans verdirdik”

Özellikle gençler başta olmak üzere kardeşlerimizin Türk Kültürü ,Türk Tarihi,Türk Edebiyatı başta olmak üzere güncel ülke meseleleri üzerinde bilgi sahibi olmalarını sağlayabilmek anlamında  ülkemizin sayılı akademisyenleri her hafta şehrimize davet ederek konferanslar verdirdik.Her yıl yaz dönemi tatil dönemi hariç yaklaşık 20 hafta boyunca konferans verdirdik.Güncel meseleler üzerine Polatlımızın değerli basını aracılığıyla Polatlılı hemşerilerimizle düşüncelerimizi , fikirlerimizi basın aracılığıyla paylaşmaktayız.  Her yıl Kurban Bayramında Genel Merkezimiz vasıtasıyla Kurbanlarını Müslüman coğrafyasında kesmek isteyenlere yardımcı oluyoruz.Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine Gıda Paketi dağıtıyoruz. Suriye Türkmen dağındaki Türkmen Askerler ve onların yetim çocukları için 2 sefer Polatlımızda yardım kampanyası yaparak 2 Tır dolusu Gıda kutuları, Battaniye, Yastık, Bebek Bezi,Bebek Maması,Çocuk ,Kadın ,Erkek Kışlık Kıyafet,Kışlık Bot, Çizme gönderdik.Ben bu vesileyle tekrar kampanyamıza destek olan Polatlılı hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.

“Kampanyalarımıza destek olan Polatlılı hemşehrilerimize teşekkür ediyorum”.

Kurulduğumuz yılın ikinci senesinde kendimize ait tapusu ocağımız adına ait olan daire satın aldık. Dairemizin toplam tutarının yarısını Polatlılı kardeşlerimizin gönüldaşlarımızın desteği ile ödedik.Geri kalanını banka kredisi çektik ve  yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın desteği ile her ay banka kredimizi ödüyoruz.Kurulduğu iki yıl içerisinde kendine ait yer alan tek şubeyiz.Aynı zamanda bu alanda Polatlıda kurulduğu iki yıl içersinde yer alan tek derneğiz. Ben bu vesileyle derneğimize destek olan kardeşlerimize ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

“Kütüphanesi olmayan bazı okullarımızda Türk Ocağı olarak kütüphane oluşturacağız”

2020 yılında yine konferanslarımıza devam edeceğiz.Kurban ve Ramazan yardımlarına devam edeceğiz.Kütüphanesi olmayan bazı okullarımızda Türk Ocağı olarak kütüphane oluşturacağız.Bunun yanında iki önemli ve ses getirecek projemiz var onu netleşince kamuoyu ile paylaşacağız.Bizleri Türk Ocağı olarak üzen konu özellikle Türk Coğrafyasında mazlum kardeşlerimizin Doğu Türkistan olsun Kerkük olsun diğer Turan ellerindeki zulümle alakalı olsun veya Andımızla alakalı maalesef Polatlı kamuoyunda bizden başka basın açıklaması yapan olmaması bizleri üzmektedir. Bizde bunun karşısında baht utansın diyoruz.

Derneğimiz amacını  gerçekleştirmek için, yaptığı çalışmalar şu şekilde:

1-Amacına uygun olarak sohbetler, seminerler, konferanslar ve çeşitli toplantılar düzenler, Millî ülkünün kuvvetlenmesine ve yayılmasına gayret eder, üyelerini millî fikir ve ülküler konusunda yetiştirir.

2-Millî ve mânevi değerler ile ilgili olarak toplumun bilinçlendirilmesine ve bu yolla birlik ve bütünlüğün pekiştirilmesine çalışır.

3- Tarihimizde, Milletimizin kaderine tesir etmiş olaylarla ilgili olarak toplantılar ve törenler düzenler. Milletimize hizmet etmiş Türk büyüklerini anar ve yeni nesillere tanıtmaya çalışır.

4-İlim, fikir, kültür ve ülkü sahibi yetkili kimselerin idaresinde, temel konularda çalışma gurupları oluşturur. Varılan sonuçların hayata geçirilmesi için gayret eder.

5-Sporun her dalında amatör yarışmalar düzenler.

6-Türk edebiyatı, Türk dili, Türk musikisi, Türk tarihi, temsil sanatları ve millî oyunlarla ilgili çalışmalar yapar. Gençlerin bu alanlarda yetişmesi için kurslar açar.

7-Dergi, kitap, gazete vb. yayınlar yaparak; tiyatro, sanat toplulukları kurarak, internette web siteleri açıp elektronik mektup ve sohbet gibi değişik imkânlardan yararlanarak, konulu ve belgesel filmler ve diğer sanat eserleri hazırlatarak, özetle gelişen teknolojinin elverdiği yasal bütün yolları kullanarak millî ülküyü yayar.

8-Her kademede eğitim kurumları, okullar, yurtlar misafirhaneler ve işletmeler açabilir;

9-Millî ülküyü yaymak için ihtiyaç duyulan her konuda çeşitli yarışmalar düzenler. Başarılı öğrencilere burs verip armağanlar dağıtabilir, Türk dilinin korunması, gelişmesi ve yayılması için çalışmalar yapar; Türkler ve yabancılar için, başta Türkçe olmak üzere, Türk Lehçeleri ve yabancı dil kursları açar. Eğitim dilinin Türkçe olmasını benimser ve savunur.

10-Türk kültürünü, Türk dilini ve Türk sanatını yıkıcı cereyanlara karşı korumak maksadıyla çalışmalar yapar, ilgilileri uyarıcı projeler hazırlar ve kamu oyunu uyanık tutmaya çaba gösterir.

11-Türk Dünyası’nın bütünleşmesini hedef alan her türlü çalışmayı yapar;

12-Merkez Yönetim Kurulunun gerekli gördüğü alanlarda ödül ve armağanlar koyar ve bunları dağıtır.

13-Türkiye’de ve Türk dünyasında ihtiyaç duyulan alanlara yönelik yardım kampanyaları düzenler”. Bunları sıralayarak konuşmasını tamamladı.