Ana sayfa GÜNDEM Başkan Yıldızkaya; “İçme Suyu Polatlı’ya Gelecektir”

Başkan Yıldızkaya; “İçme Suyu Polatlı’ya Gelecektir”

267
0
PAYLAŞ

Yüzde 50 Gelir Kaybına Rağmen Polatlı Tarihindeki En Büyük Projeleri Yaptık

Polatlı tarihinde ilk defa Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya canlı yayında Polatlı yerel basın mensuplarıyla buluştu, Polatlı gündemine dair merak edilen tüm soruları cevapladı, canlı yayın yaklaşık 60 bin kişiye ulaştı.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya sosyal medya platformları üzerinden canlı olarak yayınlanan Gündem Özel Programında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Polatlı gündemine dair önemli soruların cevap bulduğu canlı yayın üç saat boyunca Polatlılılar tarafından ilgiyle takip edildi. Gündem Özel Programı’nda Ayrıntı Gazetesi’nden Osman Yüksel, Duatepe Gazetesi’nden Emre Efe, Meydan Haber Gazetesi’nden Bedri Sinan Taşpınar, İstiklal Gazetesi’nden Sevim Işık, Polatlı Haber Ajansı’ndan Rüzgar Hamza Kabasakal ve Polatlı Postası Gazetesi’nden Aykut Kaya’nın konuğu olan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya yayın boyunca Polatlı’ya dair perde arkası bilinmeyen bir çok konuyu açıklığa kavuşturdu. Polatlı’da hizmet veren tüm basın kuruluşlarının sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan Başkan Yıldızkaya ile Gündem Özel programı yayın boyunca toplamda 50.000’den fazla kişi tarafından izlendi. Üç saat süren yayın boyunca Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya; Kartaltepe AVM, Gerede Suyunun Polatlı’ya Getirilmesi ve Büyükşehir Yasası’nın Polatlı’ya etkileri gibi önemli konulara değindi.

Başkan Yıldızkaya; “İçme Suyu Polatlı’ya Gelecektir”

Gündem Özel Canlı Yayınında Gerede Suyunun Polatlı’ya getirilmesi hususunda Büyükşehir Belediye Meclisinde gerçekleştirilen oylama konusunda gazetecilerden gelen soruları yanıtlayan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya konuya ilişkin; “Başkentin dibinde 150 bin nüfuslu bir şehrin hala içilebilir bir suyu konuşuyor olması maalesef üzücüdür. Şu an Polatlı suyu içilemiyor ve 80 km öteden getiriliyor. Polatlı bu suyu kullanamıyor. Bundan en çok ev hanımlarımız etkileniyor. Çamaşır makinaları, bulaşık makinaları kireçleniyor. Ankara‘nın içme suyunun Polatlı’ya getirilmesi fikrini geçen dönem ilk defa biz ortaya attık. Geçen dönem Büyükşehir Belediyesi’ne önerge verdik. Bunu gündeme taşıdık ve süreç geliştikten sonrada seçimlerde her iki büyükşehir belediye başkanı adayı da bu konuda söz verdiler. Bu doğrultuda bu suyun Polatlı’ya getirilmesi için bir borçlanma talebi oldu. Yani ASKİ borçlanma talep etti. Polatlı’da ne MHP’li ne AKP’li ne CHP’li ne İyi partili hiçbir Belediye Meclis Üyesinin Gerede’den gelecek suya karşı çıkması gibi bir şey olamaz. Haksızlık olur. Bu konu gündeme gelince ben grup başkanları ile görüştüm. Grup başkanlarını ikna edemedim. Bu işin önemini anlattım. Fakat siyasi ve ekonomik durumlar sebebiyle tekrar borçlanma reddedildi. Ben o gün o oylamaya katılmadım. Kendilerinde de ifade ettim doğru bulmadığımız. Yanlış bir karar dedim.  Tabii belediyeler borçlanabilir mi borçlanabilir. Ama her proje borçlanarak yapılmaz. Bakın kamu kurumunda belediyeler her yıl gerçekleşen bütçe oranlarının, bütçelerinin %10 u civarında borçlanabilirler. Bu ne demektir. Yani belediye %90 icraatlarını, hizmetlerini genel bütçesinden yapar. %10’unu borçlanarak yapar. Zaten Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı ben borçlanma kabul edilmese de bu işi yapacağım demiyor mu? İnanıyorum ki önümüzdeki yıllar da çok geçmeden içme suyu Polatlı’ya gelecek bu iş kökten çözülecektir. Bakın muhalefet bunu kullanıyor. 2019 yılında ben de borçlanma talep ettim. Belediye meclisine de getirdim. CHP reddetti. Reddettiler. Demek ki her zaman borçlanma talebine yetki verilemeyebilir. Bu da bir gerçeklik. Kaldı ki arkadaşlar Polatlı büyük bir şehir. Polatlı ASKİ’ye her ay milyonlarca lira para ödüyor, su parasız ödüyoruz. Bu havuzda biriken para ile bile de bu su buraya getirilebilir. Şimdi tekrardan söylüyorum hiçbir belediye meclis üyesi Ankara suyunun Polatlı’ya gelmesine karşı değil. Ben biliyorum konuştum arkadaşlarla. Ama Ankara’nın siyasetinin bölgesinde kaldı bu konu maalesef. Keşke kalmasaydı. Ben borçlanmasına evet denilseydi diyorum. Ama gruplar böyle bir karar aldı. İnşallah borçlanmadan getirilir.” Cümlelerine yer verdi.

Yüzde 50 Gelir Kaybına Rağmen Polatlı Tarihindeki En Büyük Projeleri Yaptık

Büyükşehir Yasası’nın mali ve idari açıdan Polatlı’ya etkileri konusunda yöneltilen soruları cevaplayan Başkan Yıldızkaya konu ile ilgili; “Polatlı Belediyesinin birçok kaynağı ve yetkisi bu yasayla Büyükşehir’e devredildi. Mesela su parası devredildi. Hatta seçimin bittiği ertesi sabah Büyükşehir vezne açtı. İl bank paylarımız var her ay nüfus bazlı verilen bir ücret. Çok büyük bir rakam değil ama maaşları karşılayacak seviyede oluyor. Bunun %40’ını Büyükşehir Belediyesine verdiler. Alt yapı kazı bedellerimizi Büyükşehir’e verdiler. Ulaşım hizmetlerinde ki bazı gelirler büyükşehire verildi. Vatandaşımız haklı olarak düne kadar her konuda Polatlı Belediyesi’ni muhattap alıyordu. Çünkü ulaşımdan, alt yapıdan, üst yapıya ve imara her konuda biz bakıyorduk. Bu yetki bizden alınınca ne oldu Polatlı Belediyesi gelirleri yarı yarıya düştü. Bakın ben iddialı bir söz kullandım dedim ki belediye tarihindeki en büyük projeleri biz yaptık dedim. Hem de bunu bu bahsi geçen %50 gelir kaybına rağmen yaptık. Şimdi ASKİ’ye su parasını ödeyip Polatlı Belediyesine hesap sormak doğru bir şey midir? Ha ben bunları asla mazeret olarak kabul görmüyorum. Benim görevim değil diyemem demem de zaten. Ben bununla ilgili çaba sarf ediyorum. Ben bu şehrin belediye başkanıyım. Bütçe büyükşehirdeyken yetki büyükşehirdeyken sorumluluğun bize bırakılıyor olmasını ben çok da adil bulmadığımı söylüyorum. Yani bu haliyle bu yasa sürdürülebilir değil. Zaten şu anda parlamento gündeminde böyle bir konu var. Yasanın yeniden düzenlenmesi gibi bir düşünce de söz konusu. Tabii bu durum bazı küçük belediyeler için avantajdır. Mesela 12 km üstü yollar bizim değil yapamıyoruz. Yasal olarak yapamıyoruz. Çünkü bütçesi başka bir yerde yapsak tespit edilirse kamu zararı çıkar. Bugün Polatlı’da ASKİ’nin bu hatları değiştirmesinden kaynaklı ciddi bir kazı var. Her yere aynı anda asfalt atmak mümkün değil. Ama biz Polatlı Belediyesi olarak kendi sorumluluk sahamızdaki her yeri onarıyoruz. İş bitsin söz verdim. Polatlı’da bir santim asfaltsız yer bırakmayacağım dedim. Ama şuanda asfalt atsak bile arkadan kazıyor ASKİ. Onun bitmesini bekliyoruz. Yani bu konuda biraz daha adil olunması gerektiğini düşünüyorum. Tabi Ankara’da oturup Yüzükbaşı’ndaki suya müdahale etmek kolay değil. Keşke bu yetki bizde olsaydı biz daha hızlı müdahale etseydik. Daha seri yapsaydık.” Şeklinde konuştu.

Gençlik Merkezini Bu Yıl Bitmeden Tamamlayacağız

Yapımı devam eden Polatlı Belediyesi Gençlik Merkezi ile ilgili projenin yarım kaldığı yönünde ortaya atılan iddiaları reddeden Başkan Yıldızkaya projenin bu yıl hızla tamamlanacağını söylediği açıklamasında; “Bakın bizim Gençlik Merkezi inşaatımızda 7 firma ihaleye girmiş. En düşük verene vermişiz. 9 Milyon 80 Bin TL’ye. Hesabını yapmış demiş ki ben bunu şu rakama mal ederim, paramı alırım, kar ederim diye düşünmüş. Fakat 2018 yılı Ağustos ayında baş gösteren ekonomik daralmadan sonra; inşaat maliyetlerinin anormal bir artışı dolayısıyla, bizim de kendilerine bundan kaynaklı fiyat farkı ödeyemeyeceğimiz dolayı firmalar zarar etmeye başladı. Biz fazlasını veremeyiz. Dolayısıyla zarar etmeye başladı firmalar. Yani firma bizden firma para alamadı, yapamadı diye bir şey yok. Belediye Binası için de bakanlar kurulu tarafından firmaya bir tarih verildi. O tarihten sonra ihale feshedilebilir dendi. Karşılıklı fesih yaptık.  Gençlik Merkezini müteahhit yapamadığı için feshettik. Yani biz durup dururken her hangi bir inşaatı neden feshedelim. Yapamıyorsa, şartnameye uyamıyorsa ne yapabiliriz. Dolayısıyla bu inşaatları bu noktaya getirdik. İnşallah bu sene bitmeden Gençlik Merkezi’ni tamamlayacağız. Şuan ihale aşamasındayız. Belediye Binası bir vizyon projesidir. Malum bizim Belediye binasının durumu ortada,  yetmiyor. Birde başlı başına trafik sorunumuz var. Vatandaşımız arabayla belediyeye gelemiyor. Gelen beş dakika dursa arabası çekiliyor. Birimlerimiz bina yetersizliğinden dağınık durumda. Biz belediye binasına en uygun yer olarak eski terminal binasının olduğu yeri gördük. Şehri ortalayacağız ve asıl şunu söylemek istiyorum bunu yaparken biz şehri birazda aşağı doğru sarkıtmak istiyoruz. Yani şehrin kuzeyinde çarşıda bir sıkışmışlık var. Eskiden 30-40 bindi nüfusumuz. Şehri aşağı doğru kaydırmamız lazım. Orada Adliye var, İtfaiye binası orada, Sosyal Güvenlik Kurumu oraya gidiyor. Yeni Mahallede ki dönüşüm planı bitti. Dolayısıyla biz şehri güneye taşımak için, trafik sorununa nihai çözüm için, vizyon için bu binayı buraya Allah nasip ederse yapacağız.” İfadelerine yer verdi.

Belediyemizin Kaynak Üretmek İçin Çeşitli Metotları Var

Arsa satışları konusunda gelen soruları geçmişe dönük rakamlarla cevaplandıran Başkan Yıldızkaya açıklamasında; “Bakın arsa satmak bir yöntemdir. Arsa üretmek belediyenin görevidir. Mesela bize köylerden arsa geldi. 2014’den sonra örneğin herhangi bir köyümüzde daha önceden planlanmış ev yerleri var. Köylü demiş ki bize ev yeri yapın demiş. Peki, ne yapacağız biz bu arsaları. Köylü istiyor. Veya herhangi bir köyde 20 dönüm tarla gelmiş Polatlı Belediyesine. Ne yapalım biz bunu köylüye veriyoruz makul fiyatlarla tarım yap diyoruz. Bunu da belediye meclisinin kararıyla yapıyoruz. Kafamıza göre yapmıyoruz. Fiyatlarını da emlakçılar odası, emlak beyanı, ziraat odası bunlarla birlikte belirliyoruz ve makul yapmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince. Alıyorlar ve kullanıyorlar. Çok konuşuluyor; bizim  geçen dönem bütün köylerden satmış olduğumuz arsaların ve tarlaların tamamının bedeli 21 milyon 768 TL. Ama bizim yaptığımız hizmetler 50 milyonun üzerinde. Biz kime sattık bunları köylüye sattık. Bir belediyenin kaynak üretmesi için çeşitli metotları var diyorum, başka yöntem varsa yapalım diyorum, söylemiyorlar. Tabii ki arsa üretilecek, satılacak, hizmete dönecek. Bana bu arsaları sattın da ne hizmetler yaptın diye sorulsa daha makul olur. Bakın Sami Bey kendi döneminde Polatlı şehir içerisinde 277 parsel satmış Yakup Bey 515 tane satmış 10 yılda. Ben geçen dönem 252 tane satmışım. Vatandaş diyor ki ben burayı almak istiyorum. Şu var mesela hisseler vatandaşın arsası var bizim hissemiz var içinde; adam bunu istiyor vermeyelim mi vatandaşa.” Dedi.

Trafik Master Planı İçin Başvuruda Bulunduk

Yapımı tamamlanan Çok Katlı Otopark projesi, trafik sorunu ve yaya kaldırımları hususunda da açıklamalarda bulunan Başkan Yıldızkaya konuya ilişkin; “Polatlı için, trafik sorunumuzun çözümü adına otopark yapmak gereklidir. Çok modern bir otopark yapıyoruz. Ama trafik sorunumuzun çözümüne yeterli değil. Polatlı’nın trafik sorununu yalnızca otopark yaparak çözemeyiz. Çünkü bu şehirde Türkiye ortalamasının iki katı araç var. Biz biraz Polatlılılar olarak yürümeyi de sevmiyoruz. Çok katlı Otoparkımızı biz çalıştıracağız ihaleye çıkmayacağız. Öğretmenler evinin karşısındaki eski alana da aynı konseptte bir otopark ihalesi yapacağız. Ama bunu sanıyorum önümüzdeki yıl yaparız bütçemize uygun bir şekilde. Yani Polatlı Belediyesi şartlarını zorlasa her yıl bir otopark yapsa yine trafik sorunumuzu çözemeyiz. Onun için bizim yeni bir şehir merkezine ihtiyacımız var. İşte bu trafiği aşağı yönde ilerletmemiz gerekiyor. İnşallah bunu yaptığımız zaman daha sağlıklı bir trafik çözümü olur diye düşünüyorum. Tabi trafik bu şehrin sudan sonraki en önemli meselesidir. Bu konuya dair bir trafik master planı yapılması için Büyükşehir’e başvurduk. Çünkü karar verici olan onlar. Kaldırımlar ile ilgili bende sorunlarla karşılaşıyorum. İnşallah çizgi uygulamasına geçeceğiz. Bunu Pazar yerinde yaptık. Her iş yerine kaldırım genişliğini koruyarak bir ürün çıkarma alanı bırakacağız.” Cümlelerine yer verdi.

Ülkemizin Tarım Politikalarını Belirleyecek Bir Üniversite Kurulmasını İstiyoruz

Türk tarımına katkı sunacak bir Tarım Üniversitesi kurulması hususunda çalışmaların devam ettiğini belirten Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya konuyla alakalı gelen soruya; “Üniversite konusu bizim için çok önemli. Polatlı’nın bir vizyonu var. Yakup Bey seçime bir ay kala ihale yapmıştı. Bizde İlahiyat Fakültesini aldık inşaat anlamında bitirdik ve teslim ettik. Şu anda orası Polatlı’nın en büyük okuludur. Ankara’da ki üniversiteler Ankara, Gazi, Hacettepe Üniversitesi gibi büyük üniversiteler İlçelerde karşılıklı bir protokol yaptılar. Dediler ki bir İlçede hem Hacettepe hem Gazi hem Ankara üniversitesi olmasın diyerek çekildiler. Ben şahsen Polatlı’da Türkiye’nin başka yerlerde olduğu gibi her şehirdeki üniversite gibi istemiyorum. Ben Polatlı’da Polatlı’nın özelliklerine uygun Türkiye’de Türk Milletine devletine katkı olan üniversite istiyorum. Polatlı’da Tarım Üniversitesi iddiasını biz attık. Bununla ilgili görüşmeler var. Bu işi takip ediyoruz. İlahiyat Fakültesinin yerine veterinerlik gibi sözler var. Ama bizim niyetimiz Tarım Üniversitesi. Türk tarımına Polatlı tarımına katkı sunsun. Hatta ülkemizin tarım politikalarını bu üniversite belirlesin gibi iddialarımız var. Tarım üniversitesi ile Polatlı’nın ufku değişir. Seçim döneminde de vaadimiz buydu.” Şeklinde cevap verdi.

Polatlı’da Kayıtlı 8500 Suriyeli Var

Gündem Özel Programında Suriyeliler konusunda gelen soruları da cevaplandıran Başkan Yıldızkaya konuya ilişkin verileri; “Şuanda kaymakamlık verilerine göre Polatlı’da 8.500 Suriyeli vatandaş var. Misafir yaşıyor diyelim. Bazıları bakanlıktan izin alarak iş yeri açabiliyor bazıları. Bizde bunları kendi vatandaşlarımızı nasıl denetliyorsak aynı o şekil devam ediyoruz. Ayrımcılık asla olamaz. 6 yıl oldu bana hiçbir Suriyeli talep gelmedi. Kaymakamlıktan alıyorlar sanırım katkılarını. Ama yasal anlamda iş yeri açabiliyorsa açıyorlar açamıyorlarsa kapatıyoruz.” Şeklinde açıkladı.

Hentbolda Önemli Başarılara İmza Attık

Polatlı Belediyespor Hentbol Takımı’nın Türkiye Kupası’nı kazanarak önemli bir başarıya imza attığını söyleyen Başkan Yıldızkaya spor konusunda gelen sorulara canlı yayında; “Belediyenin amatör spor kulüplerine olan desteklerinin bir sınırı var. Biz geçen dönem geldiğimizde hentbol kadınlar vardı. Sonra kızlarımız Türkiye kupası aldı. Bu çok büyük bir başarıdır. Destek olduk ama spor maliyetli bir iş. Bu yıl takımımız 1.lig de oynuyor. Profesyonel olarak oynuyor. Hentbolda önümüzün açık olduğunu düşünüyorum. Ben geçen dönem Polatlıspor’un yönetim değişikliği konusunda denetmen olarak içinde olmamız gerektiğini ifade ettim. Arkadaşlar bizden uzak durdular. Biz de bundan dolayı 1926 Polatlı Belediye Sporu kurduk. 1926 Polatlı Belediyespor amatörde oynuyor. İki takımI birleştirelim Polatlı Belediyespor olsun istedim, destek vereceğim dedim. Yapamadılar ayrılmak istediler. Bu konuda mesafe alamadık. Takım ortalarda bir yerde. İnşallah düşmez. Bu sefer bal ligi zorlayacağız. Birçok spor dalına destek olmak için çabalıyoruz, destek veriyoruz.” Şeklinde cevap verdi.

Başkan’dan Yeni Pazar Yeri Ve Kreş Müjdesi

Gündem Özel Canlı Yayını kapanışında Şüheda torunu Polatlılıların dedikodulara inanmadığını, tüm bu konuları vicdanlarıyla değerlendirdiklerini ve Polatlı’nın emin ellerde olduğunu ifade eden Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya; “Bu yıl Fatih Mahallesi Pazar Yerini yapacağız. Yeni bir Kreş açacağız. TOKİ’deki Pazar yerine başlayacağız. Ana yol aydınlatmasını başta sona değiştiriyoruz. Hastane girişinden Üçpınar’a kadar. Ağaçlandırma projesi de var. Biz sözlerimizi unutmadık. Polatlı’nın yarınlarından umutluyum. Hemşerilerimin tüm bu konuları dedikodularla değil, ellerini vicdanlarına koyup öyle değerlendirmelerini isterim. Merak etmesinler Polatlı emin ellerde. Polatlı’nın bir kuruşunu heba etmeden ettirmeden; fukaranın hakkını yedirmeden görevimizin başındayız. Ben inanıyorum ki Polatlı önümüzdeki yıllarda “Anadolu Bozkırı’nın Parlayan Yıldızı“ olacak. Bu bizim sloganımız. Biz Polatlı hemşerilerimizin dualarını bekliyoruz. Dualarını bizden esirgemesinler. İnşallah daha da güzel günler bizi bekliyor.” İfadelerine yer verdi.