Ana sayfa GÜNDEM Yıldızkaya ; “Kartaltepe AVM ayaktadır, ayakta kalacaktır”

Yıldızkaya ; “Kartaltepe AVM ayaktadır, ayakta kalacaktır”

708
0

Yıldızkaya “Rakiplerimize siyaset yapacak bir alan bırakmadık”

Polatlı tarihinde ilk defa Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya canlı yayında Polatlı yerel basın mensuplarıyla buluştu, Polatlı gündemine dair merak edilen tüm soruları cevapladı, canlı yayın yaklaşık 60 bin kişiye ulaştı.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya sosyal medya platformları üzerinden canlı olarak yayınlanan Gündem Özel Programında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Polatlı gündemine dair önemli soruların cevap bulduğu canlı yayın üç saat boyunca Polatlılılar tarafından ilgiyle takip edildi. Gündem Özel Programı’nda; Ayrıntı Gazetesi’nden Osman Yüksel, Duatepe Gazetesi’nden Emre Efe, Meydan Haber Gazetesi’nden Bedri Sinan Taşpınar, İstiklal Gazetesi’nden Sevim Işık, Polatlı Haber Ajansı’ndan Rüzgar Hamza Kabasakal ve Polatlı Postası Gazetesi’nden Aykut Kaya’nın konuğu olan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya yayın boyunca Polatlı’ya dair merak edilen bir çok konuyu açıklığa kavuşturdu. Polatlı’da hizmet veren tüm basın kuruluşlarının sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan Başkan Yıldızkaya ile Gündem Özel programı yayın boyunca toplamda 50.000’den fazla kişi tarafından izlendi.

Başkan Yıldızkaya; “Yeni Bir Etüt Merkezi Açma Planımız Var”

Yayın boyunca gazetecilerin gündeme dair tüm sorularına cevap veren  Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya programın başında yaptığı genel değerlendirmede; “2014 ve 2019 seçimlerinde büyüyen gelişen her türlü yeniliğe açık bu güzel şehrin insanları bizi iki defa rekor oyla Belediye Başkanı seçtiler. Ben buradan bütün hemşehrilerime şükranlarımı sunmak istiyorum tabii bizde seçildiğimiz gün itibariyle 2014 yılının 31 Mart tarihinden itibaren, elimizden gelen ne varsa bütün gücümüzle bilgimizle birikimimizle bu şehre değer katmaya çalışıyoruz. Ben Allah’a hamdolsun, 2019 seçimlerinde vatandaşlarımızın karşısına verdiği sözleri tutmuş bir Belediye Başkanı sıfatıyla çıktım. Polatlımız bizim dönemimizde pek çok yenilikle tanıştı dün olmayan projeleri biz hayata geçirdik.  Sosyal ve mimari projelerdi bunlar.  Mesela bir etüt merkezi açtık. Şuan 40 arkadaşımızla beraber 25’i öğretmen diğerleri de yardımcı öğretmen, yardımcı personel derken toplam 40 kişi çalışıyor.  Etüt merkezinde sınav yapıyoruz. Fakirin fukaranın çocuğu da eğitimden yararlansın diye biz eğitimde fırsat eşitliği yapıyoruz. Malum dershanelerin durumu da belli.  Bizler sınavla alıyoruz. Etüt merkezinin verdiği bilgi dâhilinde bugüne kadar 5 bin çocuğumuza eğitim desteği vermişiz. İnşallah bu dönem bir etüt merkezi daha açacağız öyle bir planımız var. Mesela kreş açtık.  20 kişi çalışıyor. Mesela hanımlar konağı diye bir projemiz var 15-20 kişi çalışıyor.  İstihdam merkezi açtık orada çalışanlar var. Paylaşım merkezi açtık orada çalışanlar var.  İşte içinde olduğumuz bu potayı ilk defa biz kurduk. 10 kişi çalışıyor burada.  Bunların hepsi işe istihdam yaratmadan ziyade bu şehrin ihtiyacıydı. Hepimiz burada Polatlı’nın çocuklarını, şehrin eğitimli çocuklarını burada değerlendirerek buna katkı sağlamış olduk. Biz şehrin sorunlarına bakarken az oy ya da çok oy aldık gibi bir ikileme düşmedik. Bunu hiç yapmadık. Bunu en iyi bize oy veren ya da oy vermeyen vatandaşlarımız çok iyi bilir. Biz hiçbir icraatımıza ve faaliyetimize siyaseti bulaştırmadık.” İfadelerine yer verdi.

-Bizim Belediyemizde Bankamatik Memuru Yok

Polatlı Belediyesi İmar Limited Şirketi çalışanları konusunda açıklamalarda bulunan Başkan Yıldızkaya; “Bizim belediyemizde öyle bankamatik memuru yok. Olmaz. Olabilme ihtimali de yok. Mesela İmar limitet şirketi var. Belediyenin yan şirketi. Benim geldiğimde burada çalışan kişi sayısı 12 idi. Tabii şirketin mazisinde ciddi bir denetim var. 2012 yılında Sayıştay denetimine tabii olunca, şirket faaliyetlerine ara vermiş. Sadece otopark çalıştırıyordu. Şuan çalışan kişi sayısı 84 kişidir. Şirkete sürekli işçi alsak Belediye onların maaşını ödeyemez.  Belediye şirketine şu parayı al diyemez. Şirket çalışıyor parasını kazanıyor.”dedi.

-Fetö Şüphesiyle Görevden Alınan Herhangi Bir Personelimiz Yok

15 Temmuz sürecinde Fetö şüphesiyle görevden alınan bir personelin olmadığını belirten Başkan Yıldızkaya konuya ilişkin; “15 Temmuz darbe girişiminden sonra Valilikler bünyesinde OHAL büroları kuruldu. Ve Valilik Kaymakamlık silsilesiyle bize 5- 6 tane personelle ilgili sorun olabileceğine dair bir evrak geldi. Biz ne yaptık, hemen tedbiri açığa aldık.  Hepsinin soruşturmasını yaptık ve raporumuzda da ilgili kişinin FETÖ İle ilgili herhangi bir ilgisinin olmadığına dair kanaatimizi bildirdik.  Hukukta buna karar verdi. Hepsini göreve iade ettik.  Yani benim dönemimde FETÖ’den alınan herhangi bir personelimiz yok. Ama daha sonraki dönemde daha önce çalışmış, şirket elemanı olan bir şahısla ilgili böyle bir durum söz konusu oldu.  Bizlerde ihracını yaptık. Hukukla ile mücadelesi devam ediyor. Hukuk karar verecektir.” Şeklinde konuştu.

-Kartaltepe Avm Ayaktadır, Ayakta Kalacaktır

Gündem Özel Programında Polatlı’da en çok merak edilen konulardan biri olan Kartaltepe AVM ile ilgili süreci tüm yönleriyle anlatan Başkan Yıldızkaya; “Kartaltepe AVM bu şehrin tarihinde ki en büyük projesidir. Bu proje belediyenin projesidir. Bu projeyi hayata geçiren şahsımdır. Çünkü bu kadar büyük bir projeye başlamak başlı başına bir iştir. Şöyle diyelim burası sadece bir alışveriş merkezi değildir. Burası bir yaşam merkezidir. Aynı zamana da bir istihdam merkezidir. Bakın orada cep sinemaları var. Çocuk oyun alanları var kış günü kafeteryalar ve mağazalar var. Tabii ki proje çok iyi başladı o günlerde inşaat sektörü çok canlıydı. Müteahhit firmada Konutları hem de alışveriş inşaatı çok hızlı devam etti. Tabi ki Müteahhit firma yaptıklarını satarak işi yürüttü bizde elimizde ki hakediş sistemine göre hak ettiği yaptığı oranda firmayı tapuları verdik. Ama ne zaman ki 2018 yılının Ağustos ayında bu ülkede bir ticari kriz başladı en çok hangi sektör etkilendi inşaat sektörü. Müteahhit firmada bundan etkilendi. Tabii o esnada AVM İnşaatı sona yaklaşmıştı bizde 2018’in sanıyorum aralık ayıydı AVM’yi açtık. Açtığımızda yüzde 60 doluluk oranı vardı aslında hedef yüzde 100’dü birçok firmayla da sözleşme imzalandı. Ama o krize göre birçok zincir firmalar o krize göre kendileri tek taraflı sözleşmelerini feshettiler. Bu kadar büyük projeyi halkın konuşması çok doğal spekülasyon olarak konuşmak ise çok yanlış burada ben bu işi ihale eden belediye başkanı olarak açık yüreklilikle cevaplandırıyorum doğru bilgi bu bilgidir. Aksi var diyen bunu ortaya koymakla mükelleftir. Bizim bu AVM’de bir yönetim zafiyeti oluştu mu evet oluştu. Biz işin yönetim kısmını ihaleyi alan firmaya bırakmıştık. Bugün o firma görevi bıraktı profesyonel bir firma ile anlaşıldı. AVM bugün ayakta ve her şeye rağmen ayakta kalacak. Bizim siyasi muasırlarımız kapansın artık bu proje benim projem olmaktan çıktı Polatlı’nın yani halkın projesi oldu. Ve buradaki arsa değerimiz en az 4 kat arttı. şuanda sadece AVM’de ki dükkânlarımızın satışını yapsak bugünki ucuz fiyatlarda bile arsa maliyetinin üzerinde bir gelir elde ediyoruz. Aynı zamanda ticari de bir iştir. Belediyenin karına olan bir iştir. Tabii şu var mı var bazı firmalar var. Yıllardır Polatlı’da ürün satıyorlar marka vermeyelim x ürünü firma alışmış 200 TL’den satmaya. Burada ki 150 TL’ye satıyor. Biz halka seçenek koyduk. AVM’nin özellikle kapanmasını isteyenler bu konuda anti propaganda yapanlar söyleyeyim bu şehre yabancı insanlar. Bu şehrin menfaatini düşünmeyen insanlar. Oranın kapanması kimin menfaatine olur hiç kimsenin menfaatine olmaz. Orası yaşayacak Allah’ın izniyle belediye olarak o alışveriş merkezinin yaşaması için gerekli tedbiri alıyoruz orası yaşayacak.” Cümlelerine yer verdi.

-Kalan Daireleri Kendi İmkanlarımızla Tamamlayacağız Vatandaşa Teslim Edeceğiz

Açıklamalarında Kartaltepe AVM içerisinde bulunan konutlara da değinen Başkan Yıldızkaya; “Biz konutlarla birlikte ihaleyi, 20.06.2017 tarihinde yapmışız firmada 03.08.2017 işe başlamış. Ekonomik kriz baş gösterdikten sonrada müteahhit firma satamamaya başlamış. Satamamaktan ziyade ilgili firma iş planının gerisinde kaldı. Yani işin bitim tarihi bu ayın 14’üydü ve müteahhit firma geride kaldı. Bunun üzerine Belediye 3 defa 09.08.2019’da 21.08.2019’da ve 10.09.2019’da ilgili firmaya ihtar çekti. Arkadaşlar biz bir kamu kurumuyuz bizim bütün işlerimiz hukuka uygun gider. Biz kafamıza göre bu ihaleyi sen al sana şu kadar süre vereyim deme hakkımız olmaz. Böyle bir şey yok. Dolayısıyla biz sözleşmeden kaynaklı ilgili hakkımızı kullandık ilgili firmayı uyardık ama firmanın ticari anlamda hacize düştüğünü öğrendiğimiz anda fesh ettik. Zaten bizim feshimizden de önce ilgili firmanın şantiye şefi istifa etmişti. Zaten son 3 – 4 ay yapılan tutanaklarda bir iş yapılmadığı da tespit edilmişti. Bir inşaatta şantiye şefinin olmaması demek o inşaata bir çivinin biler girmemesi ve o inşaatın durması demektir. Dolayısıyla baktık ki müteahhit bu işi yapamayacaktı bizde sözleşmeyi feshettik. Bunu yapmasaydık Polatlı Belediyesi suç işlemiş olurdu. Buradan daire alan vatandaşları bir araya getirdik. Bunun dışında sayısını halen bilemediğimiz firmaya ısrarla sorduğumuz halde cevabını alamadığımız ama bize açılan davalardan bildiğimiz 40-50 civarında sözleşme ile daire satmış, vatandaşımız tapusunu almamış biz bu insanların mağdur olmasını istemeyiz. Bugün itibariyle müteahhit firma ile arkadaşlarımız çalışıyor detaylı bir şekilde müteahhit firmanın ne kadar alacağı olduğunun tespitini yapıyorlar. Arkadaşlar burada şöyle bir şey var müteahhit Polatlı’dan para alıp kaçmış gitmiş diye bir şey yok. Müteahhittin alacağı var. Arkadaşlarımız firmanın alacağını detaylı olarak ortaya çıkaracaklar. İnanıyorum ki o tapu almadan daire alan vatandaşlarımız mağdur olmayacaklar. Polatlı Belediyesi bir kuruşunu kaptırmaz. Çok değerli personelimiz var. Her şeyi hukuka ve kanunlara uygun yaparız. Biz bunu kat karşılığı yaptık. Kat karşılığı ihale ettik biliyorsunuz belediyenin bir çok ihale yöntemi var ve buranın 3’te biri bizim hem inşaatta hem AVM’de 3’te ikiside müteahhit firmanın ama işte gelinen noktada sefahati anlattım biz kalan daireleri kendi imkanlarımızla tamamlayacağız ve vatandaşa teslim edeceğiz.” Dedi.

-Rakiplerimize siyaset yapacak bir alan bırakmadık

Kendisi hususunda tutuklandığı yönünde sürekli ortaya atılan iddalara net bir dille cevap veren Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya; “Benim dedikodulara verecek zamanım yok çünkü çok işim var. Çalışıyorum onlar kadar boşta değilim. Ama onları izliyor ve kulaklarımı tıkıyorum. Ben bu şehirde belediye tarihinin iki defa arka arkaya seçilen ikinci belediye başkanıyım hem de rekorla seçildim. Eskiden yüzde 20 ya da 25’le başkan seçiliyordu. Dedikoduyu seven buradan beslenen kendisini bu şekilde ifade eden birileri var ki bunlara da cevap veremeden edemeyeceğim. Biz rakiplerimize siyaset yapacak alan bırakmadık. Kadınlara gençlere yaşlılara hayvanlara yönelik onlarca mimari ve sosyal proje yaptık. Fakir fukara için çalıştık. Dolayısıyla rakiplerimiz bugün çalışmadı diyebiliyorlarmı. Onu diyemeyenler bu sefer dönüyorlar şahsımı ve arkadaşlarımı karalamaya başlıyorlar. Bizim bunlara boyun eğecek halimiz yok. Buradan şunu söylüyorum. Benim yaşım 52. Bugüne kadar şahsımla ilgili açılmış hiçbir dava yoktur. Ömrümün hiçbir döneminde hakim karşısına çıkmış biri değilim. Bakın eleştiri yapılabilir saygı duyarım. Herkes eleştirebilir hatalarımız varsa başımız üstüne deriz ama iftiralara boyun eğemeyiz. Bakın buradan çok net söylüyorum Mürsel Yıldızkaya’yı gayri ahlaki, gayri kanuni, gayri insani ve gayri İslami bir kavramla yanyana getirenler en alçak müftehirilerdir. Varsa elinde belge herhangi bir bilgi olan bunu hemen şimdi yarın paylaşsınlar. Buradan meydan okuyorum. Benim bulunduğum makam vebal gerektiriyor. Maalesef bu makamın diyeti de sanırım bunlar oluyor. Yani Mürsel Yıldızkaya isminin asla haramla asla ilişkisi olamaz. Benim aile yapıma ve yaşantıma ters. Ama kendini bilmezler kendilerine bir bataklık yaratmışlar bizi de oraya çekmek istiyorlar. Yani ben ara sıra duyuyorum belediyeye bazen kayyum atanıyor duyuyor musunuz bunları. Ertesi hafta ben tutuklanıyorum, tekrar çıkıyorum bunlara ben gülüyorum. İnanın gülüyorum. Mesela dairem olduğu yönündeki iddialar. Böyle çirkince durumlara izin vermeyeceğim belirtmek isterim. Yani benim kaç dairem varmış orada ki daire sayısı belli. 404 daire yapılıyor şimdi 508 değil. 104’ü ne tapu vermişiz 50 ya da 60’nı tapusu olan almış diğerleri de belediyenin üzerine tapulu şu anda nerede diğer daireler? Millet aptal mı 70 daire bize versin aslında aklıma şöyle bir durum geliyor demek ki diyorum bunların böyle bir şansı olsa böyle yapacaklarmış bu kavramlar bizim dışımızda olan kavramlar bizi bilen bilir. Bizim kanun önünde hesap veremeyecek tırnak üstü kadar bir durumumuz yok arkadaşlar bunu buradan söylemek istiyorum. Ve bunu kapatıyorum. Var olduğunu düşünenler bunu ispatlamakla mükelleftir. İspatlamayanda namert olur.” İfadelerine yer verdi.

-Kendi bataklıklarında yuvarlanıyorlar

Kazakistan ziyaretinde çektirdiği fotoğrafları gelen sorular üzerine cep telefonundan kameralara gösteren Başkan Yıldızkaya; “Arkadaşlar ben o tarihte bir yakınım ile birlikteydim bizim bir kazak gelinimiz var. Yeğenimin eşi onunla birlikte beraber bir ziyaret yaptık. Kendi imkan ve bütçemizle gittik. Benim öyle sosyal medyada resim paylaşma gibi bir durumum yok. Sadece belediye çalışmaları ile ilgili paylaşımlar yapıyorum. Yani bunu sukutu hayal ile izliyorum. Benim pasaportum belli pasaportum var. Hatta telefonumda var resmim Kazakistan da olduğuma dair. Yani bunu bu kadar basit ucuz siyaset ve radyoculuk yapanlara şaşırıyorum. Onları Allah’a havale ediyorum. Yani bir bataklık yaratmışlar orada yuvarlanıyorlar beni de güreşe davet ediyorlar. Domuzla güreş yapılmaz.” Şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın Gündem Özel Programı’nda Gerede Suyu’nun Polatlı’ya getirilmesi hususunda yaptığı açıklamalar ve diğer tüm sorulara verdiği cevaplar yarın yayınlanmaya devam edecek.