Ana sayfa GÜNDEM Yaşar’dan “Nace kodları” dersi…

Yaşar’dan “Nace kodları” dersi…

253
0
PAYLAŞ

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar Nace Kodları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar, Nace Kodu tartışmalarına son noktayı koydu. Yaşar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kooperatif yönetiminde kendine yer edinmek amacıyla birtakım karalamalar yapıyorlar”

“Ticaret Bakanlığı, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği bünyesinde hizmet veren Esnaf Sicil Memurluğu Ankara ve bütün ilçelerindeki esnaflarımıza hizmet veren bir kurumdur. Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ise Polatlımızda bulunan 11 odamızın esnaflarına hizmet veren ayrı kardeş bir kurumdur. Bu iki kurum tamamen birbirinden bağımsız çalışmaktadır. Polatlı’da bazı kişilerin şahsi hedef ve çıkarları için daha açıkçası Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi yönetiminde kendine yer edinmek amacıyla birtakım karalamalarda bulunan açıklamalar yaptığı düşüncesindeyim. Sivil Toplum kuruluşları temsilcileri olarak Türkiye’ de parmakla sayılacak kadar az olan Ankara’ nın ilçeleri arasında tek hizmet veren Polatlı esnaf sicil bürosunu Polatlı esnaflarımıza zamandan ve maliyetten sıkıntı yaşamamaları için büyük bir sorumluluk alarak ve hiçbir kira, maddi beklenti içerisinde olmadan ve hiçbir menfaat gözetmeksizin Polatlılı esnaflarımızın hizmetine sunduk. Bizler koltuk için çalışsaydık eğer bugün bu hizmet burada olmazdı. Bu hizmetten rahatsızlık duyulmasına anlam veremiyorum.”

“Bakanlık kişiye veya Oda başkanlarına özel hizmet veren bir kurum değildir”

“Polatlıda hizmet veren Esnaf sicil memurluğu Ticaret Bakanlığı Esnaf ve sanatkârlar Genel müdürlüğü tarafından yönetilmektedir. Esnafların nace kodlarına göre kayıt altına alındığı sistem, esnafların yaptığı işlere ve vergi dairesinden aldığı nace kodlarına göre Esnaf ve Sanatkârlar Genel müdürlüğünce belirlenen esnaf odaları sistemine otomatik olarak tek merkezden atanmaktadır. Bu duruma kimse müdahale edemez. Çünkü Bakanlık kişiye veya Oda başkanlarına özel hizmet veren bir kurum değildir. Polatlımızda Kaymakamlık bünyesinde ilk defa mutabakat komitesi geçtiğimiz aralık ayı içerisinde kurulmuştur. Esnaf odalarımızdaki üye sayılarındaki artış ya da azalmaların sebebi Polatlı Sicil Memurluğunun nerede hizmet verdiği değil bakanlık tarafından geliştirilen yeni sistem ve nace kodları düzenlemeleridir. İzaha çalışılan doğrultuda başkanı olduğum Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odamızda faaliyet gösteren Esnaf sicil bürosu aylık işlem sayısı, kapasitesi ve faaliyeti itibariyle esnaflarımıza müspet yönüyle yeterli seviyedeki çalışmalarının halen devamı yanında, Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları birliği Yönetim kurulu Üyesi olarak birliğimizi temsilen sorumluluk alarak esnaflarımıza şeffaf bir şekilde hizmet etmekteyiz.”