Ana sayfa GÜNDEM Polatlı’nın 2019 yılı karnesi-12

Polatlı’nın 2019 yılı karnesi-12

484
0

Aydın: “2019 yılı bizim için çok yoğun bir şekilde geçti”

İlçemizin “2019 yılı karnesi” yazı dizimizin bugünkü konuğu Polatlı tarihi alanlar tanıtım merkezi genel koordinatörü ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın oldu

İstiklal Gazetesi olarak   Esnaf Odaları,  Sosyal Dernekler, Borsa ve kooperatifler, hizmet tesisleri, resmi kurumlar, muhtarlıklar, siyasi ilçe başkanları, belediye başkanlığı ve en son olarak ilçemiz kaymakamlığı olmak üzere 2019 yılında yapılan ve yapılamayan işler 2020 planları açılan ve kapanan işyeri rakamları, sorunları konulu bir araştırma yazı dizisi ile siz okurlarımıza sunuyoruz. Bugünkü konuğumuz, ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın oldu.  Aydın, oldukça yoğun geçirdikleri 2019 yılı faaliyetlerinden bahsetti.

“Her geçen gün üzerimize yeni beyannamelerle yeni sorumluluklar yükleniyor”

Aydın bize şu bilgileri verdi: 2019 yılı bizim için çok yoğun bir şekilde geçti. E-arşiv ,e-müstahil makbuzu ,e- irsaliye gibi bir çok yenilik hayatımıza girdi biz bunlarla ilgili mükelleflerimize eğitim seminerleri verdik. Polatlı ticaret odası vasıtasıyla farklı seminerler düzenledik. Gelir ve Kurumlar vergisi dönem sonu işlemleri , Muhtasarsgk beyannamesi, Poşet beyannamesi ve son olarak  E-belge dönüşümüyle ilgili seminer düzenledik. E-arşiv ve E-fatura konusunda gazetelere bilgi vererek bu konuyu mükelleflere tanıtarak bilgilendirme yaptık. Her geçen gün üzerimize  yeni beyannamelerle yeni sorumluluklar  yükleniyor ve biz her geçen gün kendimizi geliştirip mükelleflere en doğru hizmeti vermeye çalışıyoruz.

Aydın “ 2020 yılından beklentimiz e-arşiv faturanın uygulamadan kalkmasıdır”

ASMMMO Polatlı Temsilcisi A.Semih Aydın,  bilindiği  üzere 19.11.2019 tarihinde 509 nolu tebliğ yayınlandı. Bu tebliğ ile vergi mükelleflerine kesilen KDV DAHİL 5.000 TL ve üzeri faturalar e-arşiv fatura , vergi mükellefi olmayanlara kesilen KDV DAHİL 30.000 TL ve üzerindeki faturalar e-arşiv fatura olarak kesileceği kesinleşti . Bu sisteme göre biz bu faturaları kendi bilgisayarımızdan kesemiyoruz kesilirse Maliye Bakanlığı tarafından suç duyurusunda bulunularak cezai işlem göreceğiz.   Bu faturayı kesersek sorumlusu biz olacağız. Fakat küçük esnafın bu faturaları kesmesi için yeterli elektronik cihazları dahi mevcut değil karmaşıklığın ortasında kalmış durumdayız. Acilen bu maddenin iptal edilmesini talep ediyoruz. Aslında bu konunun asıl muhatabı esnaf ve ticaret odalarıdır. Ancak Mali Müşavirler Odası ve TÜRMOB bu maddenin iptali için başvuru yapmıştır. Esnaf Odalarının ve Ticaret Odalarının üst birliklerinin bir an önce bu maddeye itiraz etmeleri ve kaldırılması için ellerinden geleni yapmaları gerekir. Aksi takdirde bilgisayarı, interneti olmayan mükellefler zor durumda kalacaktır. Mükellef bu faturaları bizim kesmemiz için ısrar edecek biz cezai işlem görmemek için kesmeyeceğiz ve mükellef mağdur olacak.

“Acilen bu maddenin iptal edilmesini talep ediyoruz”

Basit usuldeki mükellef bile 5.000 TL ve üzerindeki faturasını E-Arşiv olarak kesecek. Esnaf odaları üyelerine sahip çıkmalı .2020 yılından beklentimiz E-arşiv faturanın uygulamadan kalkmasıdır. 2019 yılı bizim için sıkıntılı geçti piyasada yaşanan krizden dolayı tahsilatlarımızda oldukça problem yaşadık. 2020 yılı umarım Angaryaların üzerimden kalktığı tahsilatlarımızı rahatça yapabildiğimiz ve mükelleflerimize daha iyi hizmetler verebildiğimiz bir yıl olur.

“Mali müşavirler olarak mükelleflerimize daha iyi yardım edebilmek için sürekli eğitim halindeyiz”.

19.11.2019 tarih itibariyle bu 509 nolu tebliğ yayınlandı. Bu tebliğ hayatımıza girdiğinden beri konuyla alakalı mali müşavirler olarak sürekli eğitim halindeyiz. Biz mali müşavirler olarak mükelleflerimize daha iyi hizmet verebilmek için seminerlerimize devam ediyoruz. Yeni çıkan kanunlarla ilgili bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Ama üzerimize yüklenen angaryalardan da kurtulmak istiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.