Ana sayfa Doğru Kalem BAŞKAN YILDIZKAYA İLE GÜNDEM ÖZEL

BAŞKAN YILDIZKAYA İLE GÜNDEM ÖZEL

551
0
PAYLAŞ

Pazar günü saat 20.00 den 22.45 ‘e kadar Polatlı Basın tarihinde ilk defa canlı olarak internet üzerinden Belediye Başkanına sorulabilecek her türlü soruya açık bir programı sıkılmadan, heyecanla ve zevkle izledik. Resmi nüfusu 125 Bin olan Polatlı’nın bu programı izleyen nüfusu 65 bin, yarıdan fazla Polatlılı izlemiş.

Mürsel Yıldızkaya iki dönemdir Polatlı Belediye Başkanı, İlk dönem MHP’den bu dönem de Cumhur ittifakının adayı olarak 31 Mart seçimlerinde oyların yüzde 56.56 ‘ını alarak, rekor bir oyla başkan oldu.

Polatlı Belediye Başkanı, Polatlı Basınının önüne çıkarak neredeyse üç saate yakın sorulara açık ve rahat bir şekilde cevap verdi. Genelde bu tür programlarda sorular basın mensuplarına verilir ve önceden hazırlanan konuşmacı hiçbir sıkıntı çekmeden sorulara rahatça cevap verir. Oysa Polatlı basınının sorduğu sorular ve basın mensuplarının konuşma sürelerine baktığımızda böyle bir durumun olmadığını ben şahsen hissettim. Onlar her türlü soruyu zaman kısıtlaması olmadan sordular, başkan da her soruya en ince detayına kadar cevap verdi. Öyle ki üç saat geçmesine rağmen Başkan Polatlıya yaptığı ve yapacağı icraatlara ancak bir iki dakika ayırabildi. Oysa Polatlı Ankara’nın gerek sosyal ve gerekse kültürel açıdan en fazla tesis ve buna paralel olarak gelişmişlik seviyesine sahip il olmayı çoktan hak etmiş ilçesi.

Programın büyük bir kısmı Kartaltepe AVM ve çevre blokların inşaatı nedeniyle çıkartılan dedikodulara cevap niteliğinde geçti. ‘’ Mürsel Yıldızkaya’nın orada yetmiş altı dairesi var mı ? Bu programın kalitesini olumsuz yönde etkiledi.Bunun dışında soruların uzunluğu ve cevapların en ince detaya kadar verilmesi kısıtlı zamanın planlı olarak kullanılmasını engelledi.

Yasaya göre  200 m2’den az tek mülkü olan ve emekli geliri dışında geliri olmayan mükellefler emlak vergisinden muaf tutuluyor. İki sene önce ben bu muafiyetimi kaybetmişim , üzerimde bir tarla ve ev  görülüyor. Nereden çıktı bu diye Polatlı  emlak müdürlüğüne gittiğimde Sayıştay’ın denetim yaptığını ve denetim sonucu ortaya çıktığını açıkladılar. Doğru ama tarihler yanlış , neyse Sayıştay’ın devletin kamu müesseseleri , Belediyeler  nezdinde yaptığı denetimin detayı ve ciddiyetini açıklamak açısından bizzat şahit olduğumdan açıklamak zorunda kaldım. Böyle bir denetim mekanizmasında  , iddia sahibinin kesin deliller olmadan iddiada bulunması kişiyi yıpratmaya yönelik dedikodu mahiyetinden ileri gidemez. Zaten program sırasında da ‘’ Sayıştay denetimi var ‘’ şeklinde mesaj attım.

Polatlı Belediyesinde  Ankara ve İstanbul gibi  AKP ‘li belediyelerin aksine  hiçbir bankamatik memurunun olmadığını ve genel anlamda Fetö terör örgütü  nedeniyle suçlanmış kimsenin olmadığını da memnuniyetle öğrendik.

Polatlı’nın en büyük sorunu olan ‘’su sorunu ‘’ konusunda da Sayın Başkan Yıldızkaya, ‘’ Aski’ye parasını öderken , Belediyeden hesap sormak adil mi ?  Eğer Bu şehrin halkı Cumhur İttifakına oy veriyor ve Şehr-i Emin olarak sizi seçiyorsa elbette sizden hesap soracak , sizde çoğunluğa sahip  Cumhur ittifakına mensup meclis üyelerinin olumsuz oyuna engel olacaksınız. Sonuçta başkan ;  Polatlı halkının içme suyuna kavuşacağı konusunda rahatlatıcı açıklamada bulundu.

Polatlı tarihinde internet üzerinden yayınlanan ve son derece başarılı olan bir program izledik.  Hazırlayan ve katılanlara teşekkürler.

Saygılarımla,