Ana sayfa Doğru Kalem BABA BENİ EVERSENE

BABA BENİ EVERSENE

607
0
PAYLAŞ

‘’BU BÜYÜK TEHLİKEYE HEP BİRLİKTE KARŞI KOYMALIYIZ”

Gençlerin evlilik yaşının giderek yukarı doğru çıktığını belirten Erdoğan, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Kızlarımız da erkeklerimiz de çoğu 30’u aşkın evleniyor veyahut da çoğu evde kalıyor. Böyle bir şey olur mu? Devlet babadan bahsediyor muyuz, devlet babanın başında da şu anda Erdoğan var mı? Var, ben de şu anda tavsiye ediyorum.

Hiç evlenmeyenlerin sayısı da artıyor, evlilik dışı hayat biçimi medya aracılığıyla meşrulaştırılmaya, daha da vahimi özendirilmeye çalışılıyor, televizyonların birçoğunda bunun kampanyası yapılıyor. Aman bunlara dikkat edelim. Aile kurumunu kökünden kurutmayı amaçlayan sembollerin önü bilinçli bir şekilde açılırken, aile kurumuna sahip çıkan davranışlar küçümseniyor. Bu büyük tehlikeye hep birlikte karşı koymalıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin bunun mücadelesini vermesi gerektiğine vurgu yaparak, “Ailemizin içinde yer aldığı değerlerimize sahip çıkmanın bizi küçülten değil yücelten bir tercih olduğunu gençlerimize göstermeliyiz. Rabbimiz ne buyuruyor? ‘Nikâhlanınız, çoğalınız’ buyuruyor. Nikâh dışı evlilik bizim değerlerimizde yok. Buna bir defa hep birlikte tavır koymamız lazım. Sevgili Peygamberimiz ne buyuruyor, ‘Kıyamet gününde diğer topluluklara karşı ümmetimin çokluğuyla övüneceğim’ diyor. Bunlar çok önemli, buna dikkat edeceğiz ve hep birlikte bunun gayreti içinde olacağız.” diye konuştu.

Yeni neslin okumaktan ve duymaktan ziyade gözlemden etkilendiğine dikkati çeken Erdoğan, “Bizler ne kadar örnek bir aile hayatı ortaya koyarsak, çocuklarımız da kendileri için benzer bir gelecek tasavvur eder. Kadına şiddet başta olmak üzere sıkıntısını yaşadığımız pek çok sorunun çözümü aile kurumunun güçlendirilmesinden geçiyor.” diye konuştu. ‘’

Sayın Cumhurbaşkanının evlenin çağrısına normal şartlarda hayır demek mümkün değil, ülkenin olumsuz ekonomik ve sosyal şartlarında son yirmi senede yaşananlar evliliğe olan talebi olumsuz yönde etkilemiş olup, etkilemeye de devam etmektedir.

-Öncelikle TÜİK ‘e müdahale etmeden halkın inanacağı bağımsız ve doğru istatistikî verilerin yayınlanmasına müsaade etmek gerekir. Bunun çok riskli bir davranış olacağı, enflasyonun yüzde 11.84 yerine devletin harçlarda uyguladığı gerçek enflasyon rakamı olan yüzde 22.58 oranı uygulanmış olsaydı yüzde 15.03 artışla asgari ücret 2 bin 324 lira yerine yüzde 26 artışla 2.545,- TL olacaktı. Bunun gibi emekli maaşları da gerçek enflasyon rakamlarına göre artmış olacaktı. Açıklanan bu ücretlerle evlenmek mümkün mü?

– Ekim rakamlarına yine TÜİK’e göre ülkemizde 15-24 yani evlilik çağındaki genç işsizlik oranı yüzde 25,3 yani dört gençten 1 i işsiz olarak görülüyor. DİSK rakamlarına göre genç işsizlik yüzde 27,3. . Şimdi bu gençlere evlenin demek Türkiye’nin ekonomik şartlarını bilmemek ya da görmezden gelmek demektir. Öncelikle sosyal devlet karakterine uygun olarak bu gençlere devamlı olarak iş bul, ondan sonra gerisi Allahın izniyle gelir.

– Türkiye’nin gerçek varlık sorunu haline gelen evlenmekten kaçışı engellemek için düğün ve takı giderleri maliyetine devletin belirli oranda katılımı gerekli ve şarttır. Bugünkü ekonomik şartlarda bir evliliğin çifte en düşük maliyeti 100.000 liradır. Sıfırdan Ev düzeceksin, gelinlik, damatlık, takı, düğün yeri kirası gibi masraflara devletin evliliği teşvik fonundan nakdi yardım yapması şart haline gelmiştir.  Yoksa hadi evlenin gençler demek sadece tavsiye niteliğinden öteye geçmez.

Biz evlenmeye hazırız; Baba bizi eversene…

Saygılarımla,