Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Garip Misafirler

Garip Misafirler

559
0
PAYLAŞ

Bugün sizlerle iki güzel hikayeyi paylaşmak istedim. İki hikayede de günümüzü yansıtan ufak nüanslar bulunuyor. Gülümseyerek ve düşünerek okumanızı temenni ediyorum.

Yaşlı kadın, bir yandan konuklarına süt ikram ederken bir yandan da ;

-Eğer sizlerde gelmezseniz, kapımı çalan olmayacak, diye söyleniyordu.

Beni ne kadar mutlu ettiniz bir bilseniz ?

Kadıncağız kendisi gibi yaşlanmış ve yıkılmaya yüz tutmuş tek katlı ahşap bir evde oturuyor, eşini kaybetmesinin ardından kendisine bağlanan aylıkla geçinmeye çalışıyordu. Çok masraflı olmadığı için o para kendisine yetiyordu. Fakat yaşlılıktan da zor gelen ve belini büken “yalnızlık” yok muydu?

Yan taraftaki bakkalın çırağı her gün pencereyi tıklatıp, istediği şeyleri getirmesine karşın işi çok olduğu için onunla sohbete zaman ayıramıyordu.

Kadıncağız böyle zamanlarda unutulmuşluğunu daha fazla duyumsuyor, kendisine sık sık uğrayan vefalı konuklarını daha bir özlemle beklemeye koyuluyordu. İşte o konuklar yine gelmiş ve ikram edilen sütü içmeye başlamışlardı. Yaşlı kadın onlara her zamanki yerinde duran, sararmış fotoğrafı gösterdi.

-işte rahmetli eşim, dedi. Oldukça uzun boyluydu. Onun yanındaki ise oğlumdur. Bu fotoğrafı çektirdiğinde 3 yaşındaydı. Doktor olup yurtdışına yerleşeceğini ve beni bir daha aramayacağını nasıl tahmin edebilirdim ki?

Konuklar her gelişlerinde aynı şeyi dinledikleri için, kadının sözüne pek aldırış etmediler. Kadın ise konukların ilgisizliğine aldırmadan anlatıyordu. Benim yanımdaki kıvırcık saçlı ise kızımdır. O da evlendikten sonra kent değiştirdiği için anasını arayacak zaman bulamaz oldu.

Kadının nemli gözleri yine duvardaki fotoğrafa takılmış kalmıştı. Konuklar ise sütlerini bitirmişler, çoktan ayağa kalkmışlardı bile. Her zaman yaptıkları gibi yine hep birlikte döşemedeki kırık tahtaların arasından geçtiler, kayboldular. Yavru kedicikler, ertesi gün yine gelecekler ve her zaman olduğu gibi yaşlı kadının süt ziyafetine tekrar katılacaklardı.

Kim Farkına Varabilir?

Olmayacakmış gibi görünen bir işin herkesin iyi niyeti sayesinde kolaylıkla olabileceğini söyleyen bilgenin bu görünüşünü Çin’li hükümdar kanıtlamak istedi ve bahçesindeki havuzun, bir gece içinde sütle doldurulmasını emretti.

 ‘’Olmayacakmış gibi görünen bu işin hiç de zor olmadığını, halkım iyi niyetini ortaya koyarak gösterebilir.’’dedi.’’Herkes; fazla değil, sadece bir kova süt getirse, olmayacak sanılan bu iş kolaylıkla başarılabilir ve sabaha kadar havuz süt ile doldurulmuş olur.’’

Hükümdar’ın bu sözlerini duyan yaşlı bir adam, kendi kendine şöyle söylendi:’’Nasıl olsa herkes bir kova süt getirecektir’’dedi.’’Ben süt yerine bir kova su getirsem, kim farkına varabilir ki bunun?’’

Hükümdar sabah uyandığında, havuzun süt yerine tümüyle su ile doldurulmuş olduğunu gördü.

Çünkü herkes o yaşlı adam gibi düşünmüş ve de süt yerine bir kova su getirdiğinin farkına varılamayacağını sanmıştı.