Ana sayfa Doğru Kalem SINAV

SINAV

727
0
PAYLAŞ

Günümüzün en tartışmalı sınav sistemlerinden biri olan ÖSS için hazırlanan binlerce öğrenciden birkaçı olan Gamze, Uluç, Kaan, Mert ve Sinan isimli beş genç ailelerini ve çevrelerini başarısızlığa uğratacakları korkusuyla bir çıkış yolu aramaktadırlar. Notlarını normal yollardan yükseltemeyeceğini anlayan gençler lise başarı puanlarını yükseltmek için sınav sorularını çalmaya karar verirler. Bu sayede bu dertten kurtulan öğrenciler sıra ÖSS’ye geldiğinde aynı başarıyı gösterebilecekler midir?
Onlar bizim çocuklarımız, ilkokul çağından , üniversite çağına, mezuniyetten bir işe girinceye kadar ömürleri sınav içinde geçmekte , sınav onların korkulu rüyası , ya kazanamazsam ? Milyonlarca öğrenci ve onların aileleri bu maratonda  ter döküyor, değer mi bütün bunlara işin yolu yordamı kolayı varken…

Siyasi kadrolar iktidara geldiklerinde çalışacakları alt kadroları kendileri tespit eder. Onlar için öncelik liyakat  değil , partiye , lidere bağlılıktır . Başarı lidere , başarısızlık ise şahsa aittir. Prof. Dr. Ali DEMİR’ de siyasi iktidar tarafından gelecekte ülkenin kaderini değiştirecek gençleri Üniversitelere yerleştirilecek kurumun başına getirildi. Fikri hür, vicdanı hür , irfanı hür gençler yapılacak sınavlarda başarılı olmak için büyük maddi ve manevi fedakarlıkla bu şahsın yönettiği sınavlarda istedikleri üniversiteye giremediler …Giremezler de .Çünkü Türkiye’nin alt yapısı liyakata göre değil, birilerinin isteği doğrultusunda programlanmış . Evet programlanmış diyorum  .

‘’ÖSYMde yaklaşık bir yıldır sürdürülen inceleme sonrası hazırlanan bilirkişi raporunda , 2010-2015 yılları arasında kurum tarafından düzenlenen tüm sınavlara ilişkin soruların, soru havuzundan çekilip matbaaya gönderilmek üzere sır cihazı adı verilen kriptolu belleğe yüklendiği sırada ÖSYM’nin bilgisayarlarına kurulan ProNMS ve Lumension adlı programlar vasıtasıyla arka plana kaydedildiği belirtildi. Bilgisayarların arka planına yüklenen soruların, kurumda görevli örgüt mensupları tarafından FETÖ’nün ÖSYM’den sorumlu imamı Bekir Şimşek’e ulaştırıldığı, soruların Şimşek vasıtasıyla örgüt mensuplarına ulaştırıldığı kaydedildi. Raporda, soruşturmaların başlatılmasıyla birlikte örgüt mensuplarının ÖSYM’deki bilgisayarlara geri dönülemeyecek şekilde 35 kez format attığı, buna rağmen bazı bilgisayarlarda sınav sorularını kaydeden programlara ilişkin kalıntılar bulunduğu belirtildi.

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığınca, ÖSYM eski Başkanı Ali Demir hakkında ’silahlı terör örgütü üyeliği’ ve ’zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma’ suçlarından 18 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, Ali Demir’in ÖSYM Başkanı olarak görev yaptığı 2010-2015 yılları arasında ÖSYM’nin kozmik odası olarak bilinen soruların hazırlandığı birime alınan kişilerin tamamının FETÖ üyesi olduğu belirtildi.

Ali Demir devlet memuru , önemli olan Ali Demir kadar , onun oraya tayininde rol oynayanların da ortaya çıkartılarak aysbergin sadece görünen yüzünü değil , denizin altındaki kısmını da yok etmektir.

Bir gece Hoca’nın eşeğini çalmışlar. Eşeksiz, Nasreddin Hoca ne yapsın? Fukara, önüne gelene yalnızca bu adi hırsızlık vakasını değil, çalınan eşeğinin faziletlerini de anlatıp duruyormuş.
Kim yanar Hoca’nın eşeğine? Her ağızdan bir avaz:

– Kış uykusuna mı yattın Hoca?
– Kapıya niye parmaklık yapmadın?
– Kapıyı kilitlemeyi mi unuttun yoksa?

Hoca dayanamamış:

– Bre, demiş, domuzdan yana mısınız, benden yana mısınız? Hırsızın hiç mi suçu yok?

Saygılarımla…