Ana sayfa GÜNDEM Polatlı’nın 2019 Yılı Karnesi-6

Polatlı’nın 2019 Yılı Karnesi-6

776
0

Ünver; “Sizin hayaliniz bizim projemiz ,Polatlıyı dostlukla inşa edeceğiz “

İlçemizin “2019 yılı karnesi” yazı dizimizin bugünkü konuğu Polatlı İnşaat Müteahhitleri Odası Başkanı Cengiz Ünver oldu

İstiklal Gazetesi olarak Esnaf Odaları, Sosyal Dernekler,Borsa ve kooperatifler,hizmet tesisleri,resmi kurumlar ,muhtarlıklar,siyasi ilçe başkanları,belediye başkanlığı,ve en son olarak ilçemiz kaymakamlığı olmak üzere 2019 yılında yapılan ve yapılamayan işler 2020 planları açılan ve kapanan işyeri rakamları ,sorunları konulu bir araştırma yazı dizisi ile siz okurlarımıza sunuyoruz. Bugünkü konuğumuz Polatlı İnşaat Müteahhitleri Odası Başkanı Cengiz Ünver oldu. Ünver , bize 2019 yılına ilişkin şu bilgileri verdi: Derneğimizin içerisinde sadece müteahhitler değil ,inşaat malzemesi satıcıları ve ardiyeciler de var. Derneğimizin gerçek adı Polatlı inşaat  müteahhitleri, İnşaat malzeme satıcıları ve ardiyeciler derneği olarak geçiyor. Ama bilinen ismi Polatlı  İnşaat Müteahhitleri Odası olarak biliniyor.

Ünver; “280 civarında üyemiz var “

Ünver,  2018 yılının kasım ayında seçildim. 280 civarında üyemiz var. Yıl içersinde üye sayımızda  azalma  veya artma olabiliyor. Bu da başka sektöre geçen ya da mesleği bırakan arkadaşlarımızdan kaynaklanıyor. Ünver:”Seçildikten sonra dernekte altyapıyı oluşturduk, teknoloji anlamında değişikler yaptık ,web sitesi kurduk. Piyasada ve sahada yaptığımız çalışmalar ise seçildikten sonra öncelikle  Polatlıdaki üst kademe ile kuruluşlar ile  iletişime geçerek kendimizi ve derneğimizi tanıtmak oldu ,yapacağımızın  işlerle ilgili bilgiler verdik. Sivil toplum kuruluşlarıyla birliktelik sağladık. Polatlıda yapılan aktivitelere katıldık” dedi.

“Müteahhitler sınıflara ayrıldı”

Ünver:” Üyelerimizin sorunlarıyla ilgili  üst kurumlara,  üyelerimizin sıkıntıları ilettik çözümler bulmaya çalıştık. Mart ayında yeni bir yönetmelik yürürlüğe girdi. Müteahhitlik sistemi değişti. Müteahhitlerin sınıflandırması ve kayıtlatırının tutulmasıyla ilgili yeni yönetmelik yürürlüğe girdi ,eylülde yürürlüğe girecekti ve 3 ay uzatmayla 1 aralık 2019 da başladı. Bunu üyelerimiz duyurduk  ve toplantılar gerçekleştirdik. Artık herkesin  müteahhit olmayacağını duyurduk .Müteahhitler artık A’ dan H’ye kadar  sınıflara ayrıldı. Eskiden bir vatandaş kendine ev yaptıracağı zamana müteahhit olarak adlandırılıyordu.Artık bu durum söz konusu değil. Gerekli bilgileri verdik ve hala çalımlarımızı sürdürüyoruz. Bina yapımıyla ilgili bir takım değişikler oldu bununla ilgili birtakım çalışmalar yaptık ve ilgili kurumlarla ,belediyeyle görüştük.Yeni yönetmeliğe  göre uyum çalışmaları yaptık” şeklinde konuştu.

Ünver;” 2019 yılında inşaat sektöründe oldukça bir gerileme söz konusu oldu ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı direk olanlar inşaat sektörünü etkiledi. Bu durum piyasayı da etkiledi, yaklaşık 400 kalem esnaflar ve diğer sınıflarla işbirliği içerisindeyiz. İnşaat sektörünün yavaşlaması  demek bütün sektörlerinin de yavaşlaması demek oluyor . Bunun yanında   işçilerimiz de  zor durumda kaldı ,biz üretemeyence  bu durum onları da etkilendi. Parasal açısında satış yapamadığımız için piyasaya para akışı yapmıyoruz bunlar hep zincirleme durumlar” dedi.

Ünver;”İnşaat sektörü ekonominin lokomotifi gibidir”

Ünver;”İnşaat sektörü ekonominin lokomotifi gibidir. 2020 yılında bu durumun düzeleceğini düşürüyoruz. Bankaların faizleri düştü ama vatandaşın alım gücü düşük olduğundan fazla bir değişiklik olmadı. İnşaat sektörü dolara endeksli bir sektör dolar yükselince bizim işler de yavaşlıyor artan maliyetler inşaat sektörünün durmasına neden oluyor.2019 da yaptığım  açıklamada daire almanın tam zamanı demiştim. Elimizde daire stokları bitmeden vatandaşlar ev alsın yeni oluşan maliyetler ev fiyatlarına yansımadan stoklarda ki evi almalarını söylemiştim .Yeni maliyetler devreye girdiğinde daire fiyatları daha da yükselecek .Biz müteahhitler olarak Polatlıyı inşa eden insanlarız. Kaliteli ,düzgün iyi iş yapmak istiyoruz halkımıza hizmet ediyoruz. Halkımız ev alırken daha duyarlı olmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Amacımız Polatlıya En İyi Hizmeti Vermek”

Polatlı İnşaat Müteahhitleri Odası Başkanı Cengiz Ünver;” Bizim amacımız Polatlıya hizmet, biz Polatlı vatandaşımıza en iyi  en kaliteli hizmeti  vermeyi amaçlıyoruz.Bütün illeri takip ediyoruz.Polatlıdaki inşaat kalitesi oldukça yüksek .Biz Dünyada, Türkiye de olan bütün gelişmelere hakimiz yeni çıkan bir ürün varsa mutlaka Polatlıda inşaatında kullanılıyordur. Hatta bazı ürünler ilk defa Polatlıda kullanılıyor. Yeniliklere uygulamaya çalışıyoruz. Şikayetler şu yönde ev fiyatları çok yüksek bu bizden kaynaklı bir durum değil  maliyetler çok yüksek ,Polatlıdaki müteahhitler çok küçük marjlarla çalışıyor”dedi.

Ünver;”Bu sektörü Polatlıyı  dostlukla inşa edeceğiz “

Polatlı İnşaat Müteahhitleri Odası Başkanı Cengiz Ünver ;Bu sektörü daha iyiye götüreceğiz. Dostluk inşa ediyoruz Sizin hayaliniz bizim projemizdir çünkü biz dostluk inşa ediyoruz. Biz her zaman daha iyiyi yapmak istiyoruz. Diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkilerimiz üst düzeyde devam edecek. Polatlı İnşaat Müteahhitleri konfederasyonuyla  birlikteliğimiz oluştu toplantılarına katılıyorum. Müteahhitlerin sorunlarıyla ilgili de görüşüyorum, yönetimimizle beraber  Polatlı için  elimizden geleni yaparak  destek  olacağız.Son olarak Polatlı halkının  yeni yılını kutlayarak huzur ve mutluluk diliyorum diyerek” sözlerine son verdi.